0

در دانشگاه علم و صنعت ايران بررسي شد: کاربرد قضيه نقطه ثابت در معادلات انتگرال غيرخطي

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

در دانشگاه علم و صنعت ايران بررسي شد: کاربرد قضيه نقطه ثابت در معادلات انتگرال غيرخطي

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ايران به بررسي «کاربرد قضيه نقطه ثابت در معادلات انتگرال غيرخطي و بررسي جواب برخي از مدل‌هاي کاربردي آن» پرداختند.

 

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، کاظم نوري هفت چشمه، دانشجوي مقطع دکتري دانشکده رياضي دانشگاه علم و صنعت ايران در مورد اين بررسي كه آن را در قالب رساله دكتري خود ارائه كرده، مي‌گويد: مطالعه و بررسي وجود، ويژگي‌ها و تقريب‌هاي عددي جواب معادلات انتگرال تابعي غير خطي در زمينه‌هاي کاربردي مانند مسائل مهندسي مکانيک و برق، فيزيک، اقتصاد، زيست، مسائل حمل و نقل، نظريه صف و کنترل بهينه از مسايل حائز اهميت است. لذا در صدد فراهم سازي شرايط مناسبي هستيم که متضمن وجود جواب با ويژگي‌هاي خاص از جمله يکتايي، کرانداري، پايداري، يکنواختي و رفتارهاي مجانبي براي معادلات انتگرال غير خطي باشد.

 

وي مي‌افزايد: جهت نيل به اهداف فوق و مشخصه‌سازي جواب‌هاي معادله انتگرال، دو رويه کلي استفاده از قضاياي نقطه ثابت کلاسيک با مفاهيم آناليزي و استفاده از قضاياي نقطه ثابت با اندازه غير فشردگي را مدنظر قرار مي‌دهيم.

 

نوري هفت چشمه خاطرنشان مي‌كند: در اين رساله جهت پرهيز از منحصر كردن بررسي‌هاي بيان شده براي معادلات انتگرال خاص، به معرفي چند مدل کلي مي‌پردازيم که هر کدام حالت تعميم يافته و عمومي‌ مشتمل بر حالات گوناگوني بوده و بسياري از انواع معادلات انتگرال کاربردي را که به طور خاص در مقالات مختلف ظاهر شده‌اند پوشش مي‌دهند، بعلاوه ارائه چند مثال متنوع که در محدوديت‌ها و شرايط اعمال شده براي مدل‌هاي مذکور صادق هستند و در حقيقت بررسي وجود جواب‌هاي آن‌ها به سادگي با استناد به حالت کلي مقدور است، بيانگر اهميت و کاربردي بودن مطالب مطرح شده است.

 

وي مي گويد: همچنين براي به دست آوردن جواب تقريبي معادلات انتگرال غير خطي، از روش ماتريس تاپليتز با بيان و اثبات قضايايي که مؤيد وجود، يکتايي و برآورد کننده خطا باشند، استفاده شده است و در نهايت مطالب مطرح شده براي يک معادله انتگرال خاص حاصل از مدل‌سازي گسترش بيماري‌هاي مسري مورد بررسي قرار گرفته‌اند.

 

به گزارش ايسنا، کاظم نوري هفت چشمه، دانشجوي مقطع دکتري دانشکده رياضي دانشگاه علم و صنعت ايران

«کاربرد قضيه نقطه ثابت در معادلات انتگرال غيرخطي و بررسي جواب برخي از مدل‌هاي کاربردي آن» را در قالب رساله دكتري با راهنمايي دكتر خسرو مالک نژاد انجام داده است.

 

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

پنج شنبه 15 اردیبهشت 1390  1:26 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها