0

اختصاصي استاد انگليسي: ليبي در حال تبديل شدن به ويتنام ديگري براي غرب است

 
ALI_ALI0934
ALI_ALI0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

اختصاصي استاد انگليسي: ليبي در حال تبديل شدن به ويتنام ديگري براي غرب است

 

دكتر 'كريستيان اولريخسن' از مدسه عالي اقتصاد و علوم سياسي لندن (ال اس ايي) در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهارداشت: در قضيه ليبي تاريخ به طرز جالبي در حال تكرار است و ما شاهد تحولات مشابه تحولات زمان جنگ ويتنام هستيم.
وي افزود: در جنگ ويتنام هم ابتدا آمريكا حمايت از 'شورشيان' جنوبي را در برابر دولت مستقل ويتنام شمالي آغاز كرد و اين روند با اعزام مستشاران نظامي به منظور آموزش دادن نيروهاي جنوبي ادامه يافت.
وي اظهارداشت: در ليبي نيز ما شاهد هستيم كه كشورهاي غربي براي حمايت از شورشيان مستقر در شرق آن كشور وارد عمل شده اند و در روزهاي اخير نيز كشورهاي غربي و از جمله انگليس تعدادي مستشار نظامي را براي آموزش شورشيان به ليبي اعزام كرده اند.
كشورهاي غربي در اواخر اسفندماه گذشته و با استناد به قطعنامه 1973 شوراي امنيت سازمان ملل و با ادعاي حفاظت از مردم غيرنظامي و اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبي، حملات هوايي و موشكي خود را عليه آن كشور آغاز كردند با اين اميد كه مخالفان سرهنگ قذافي تحت حمايت هوايي كشورهاي غربي بتوانند سريعا به سمت پايتخت پيشروي كنند.
به دنبال ناكامي نيروهاي مخالف در عقب راندن نيروهاي قذافي، كشورهاي غربي بتدريج دامنه حمايت ها و دخالت هاي خود را افزايش دادند و ماه گذشته تعدادي مستشار نظامي را به مناطق تحت كنترل مخالفان در شرق ليبي اعزام كردند. حتي برخي از كشورهاي غربي به رغم تحريم تسليحاتي همه طرفها در ليبي توسط سازمان ملل، اعلام كرده اند كه ارسال سلاح براي مخالفان قذافي نيز نامشروع نخواهد بود.
دكتر اولريخسن همچنين گفت: حضور فعال فرانسه در تحولات جاري ليبي و حتي جلودار بودن آن كشور از جمله نكات جالب و درعين حال قابل مطالعه است كه شباهت هايي با اتفاقات گذشته دارد.
اين استاد دانشگاه 'ال اس ايي' در پاسخ به سوالي درباره بحرين اظهارداشت: با توجه به سابقه استعماري انگليس در بحرين و حضور ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريكا در آن كشور و سرمايه گذاري هاي بزرگ آل خليفه در كشورهاي غربي، بحرين به شدت به تار و پود امنيتي و اقتصادي غرب تنيده شده و همين ويژگي ها از جمله عوامل رويكرد متفاوت غرب نسبت به بحرين است.
وي افزود: روشن است كه پول خوبي در كشورهاي عرب حاشيه خليج فارس براي شركتهاي غربي خوابيده است. حالا وقت آن است كه اين شركتها بين مردم و حقوق انساني آنها از يك طرف و پول و منافع مالي از طرف ديگر دست به انتخاب بزنند.'
او ضمن اشاره به اينكه هم شيعيان و هم اهل تسنن با حكومت آل خليفه مخالف هستند، گفت: حكومت بحرين خودش هم به خوبي مي داند كه اين يك درگيري فرقه اي نيست بلكه تحولي در سطح كل جامعه است.
اين استاد دانشگاه در عين حال عمليات تبليغاتي رژيم بحرين بر روي افكار عمومي را بسيار پيچيده و گسترده خواند و گفت: به عنوان مثال بحرين يك زن يهودي به نام 'هدي عذرا ابراهيم نونو' را به عنوان سفير خود در واشنگتن انتخاب كرده است تا نشان دهد هم زنان جايگاه ويژه اي در آن كشور دارند و هم اقليت هاي مذهبي به درجات بالا مي رسند.
وي افزود: براي همين سفير بحرين در آمريكا در مطالبي كه براي روزنامه هاي مختلف مي نويسد مرتب به اين اشاره مي كند كه اوضاع سياسي در بحرين آنقدر خوب است كه يك زن يهودي توانسته است به پست سفارت برسد.
وي در پاسخ به اين سوال كه چرا در بحرين تاثيرگذاري شبكه هاي اجتماعي آن لاين نظير 'توييتر' و 'فيس بوك' كمتر از ديگر كشورهاي عربي است؟ اظهارداشت: به اين دليل كه دولت بحرين به سرعت اينترنت و شبكه هاي آن لاين را مسدود كرد... اكنون رژيم هاي منطقه آزموده شده اند و به اين سادگي اجازه نخواهند داد كه مردم از اينترنت براي اهداف سياسي خود استفاده كنند.
اروپام**345
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30371662
چهارشنبه 14 اردیبهشت 1390  8:37 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها