0

نوشيدني مادربزرگ‌ها

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

نوشيدني مادربزرگ‌ها

 
شايد مادربزرگ‌ها را با جوشانده‌ها و دم‌نوش‌هاي گوناگونشان به ياد مي‌آوريم. يكي بادبر است و ديگري شادي‌بخش. يكي براي دردهاي زنانگي خوب است و يكي قوت بخش مردان.

اما يكي از گياهاني كه زياد اسمش را در جوشانده‌هاي مادربزرگ‌ها شنيده‌ايم گل‌گاوزبان است.

در شهر‌هاي مختلف كشور اواخر زمستان و اوايل بهار گونه‌هاي وحشي اين گياه در كوه و صحرا مي‌رويد.

گل گاو زبان از نظر طب قديم ايران سرد است. اين گياه و برگ‌هايش تصفيه كننده خون و آرامش‌بخش اعصاب است. عرق و ادرار را زياد و كليه‌ها را تقويت مي‌كند. مقادير چشمگير پتاسيم و كلسيم موجود در اين گياه آن را بسيار ادرارآور كرده است. اين گياه با تحريك بدن، تبادلات سلولي را تنظيم و سيستم اعصاب را آرام مي‌كند.

جوشانده و دم‌كرده اين گياه حواس پنجگانه را تقويت كرده و بسيار نشاط‌آور، بازكننده رنگ رخسار، كاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و مي‌تواند حواس‌پرتي را رفع و تنگي نفس ناشي از آشفتگي ذهني را بهبود بخشد.

خواص ضد سرطاني

منيزيم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و موادي درآن است كه ضد حساسيت، ضد‌روماتيسم و ضد التهاب مي‌باشد.

اين گياه ضد سرماخوردگي، سرفه و برونشيت است و خوب است سالمندان اين خاصيت آن را نيز بدانند كه بي اختياري دفع ادرار را نيز درمان مي‌كند.

برگ‌هاي تازه گل‌گاوزبان داراي مقدر زيادي ويتامين C مي‌باشد و در بعضي از كشورها آن‌ را داخل سالاد مي‌ريزند. به صورت دم‌كرده مصرف می‌شود و برخی مقداری فندق هم با آن مصرف می‌كنند.

دم‌كرده گل‌گاوزبان به همراه سنبل‌الطيب و ليموعماني يك نوشيدني نشاط‌آور ‌ است و استفاده از آن براي ايجاد آرامش دروني به كار مي‌رود.

سنبل‌الطيب

اين گياه اعصاب را آرام مي‌كند و ضدسرگيجه و تپش قلب است. به آن علف گربه هم مي‌گويند، زيرا گربه‌ها عاشق آن هستند. اگر از مصرف داروهاي آرامبخش شيميايي گريزان هستيد بهتر است اين گياه را تجربه كنيد. اين گياه ضد صرع، ضد تشنج، معرق، ادرارآور، اشتها‌آور، مقوي قلب، ضددلهره و استرس بوده و سردردهاي يكطرفه، اختلالات زمان يائسگي، سكسكه‌هاي مداوم، بي‌خوابي، خستگي و بيماري‌هايي را كه منشأ عصبي داشته باشند، تسكين مي‌دهد.

سنبل‌الطيب به دليل دارا بودن منگنز از سفيد شدن مو جلوگيري مي‌كند و شستن چشم‌ با جوشانده آن سرخي چشم را از بين مي‌برد و مقوي معده و كبد است.اين گياه در عطاري‌ها به فروش مي‌رسد و مصرف بيش از اندازه و طولاني‌مدت آن مي‌تواند باعث ضعف چشم و گوش شود.

مي توانيد تركيب اين دو گياه( گل گاو زبان و سنبل الطيب ) را يك روز در ميان ميل كنيد و از خواص آن لذت ببريد.

اگر در حال مصرف داروهاي شيميايي اعصاب هستيد و قصد استفاده از گياهان دارويي را داريد حتما پزشكتان را در جريان بگذاريد، چرا كه تداخل دارويي ممكن است به ضررتان باشد.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : [email protected]

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

چهارشنبه 14 اردیبهشت 1390  8:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها