0

نمایش تعداد افراد آنلاین در سایت

 
iflashlord
iflashlord
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27
محل سکونت : اصفهان

نمایش تعداد افراد آنلاین در سایت


در اکثر برنامه های جامع شمارش بازدیدکننده، قابلیت نمایش افرادی که آنلاین هستند تعبیه شده. ما در اینجا قصد نداریم اسکریپتی را معرفی کنیم که بلافاصله پس از دریافت، آن را به سرویس دهنده خود منتقل و از آن استفاده کنید. جنبه ی آموزشی ساختار این اسکریپت و نحوه کارش برایمان مهم است.

به راحتی می توان اطلاعات مربوط به این اسکریپت را در یک فایل متنی ذخیره نمود اما برای انعطفاف پذیری و قدرت مانور بیشتر از بانک اطلاعاتی MySQL استفاده می کنیم. در ابتدای کار برای ساخت این جدول کدهای SQL زیر را در بانک اطلاعاتی خود وارد کنید:
CREATE TABLE online_count (
ip char(15) NOT NULL,
TMP timestamp(14),
PRIMARY KEY (ip)
);
واضح است که این کدها یک جدول به نام online_count با دو فیلد، یکی برای زمان و دیگری برای آدرس ip ایجاد می کند. بخش اصلی این اسکریپت به شکل زیر است:
<?php
$Host 
"localhost"//Host name
$User "root"// Username
$Mdp  "alvan"// Password
$Base "test"// Database Name

mysql_connect $Host $User $Mdp );

//Timeout in seconds
$TimeOut 60;

$ip getenv"REMOTE_ADDR" );

$Requete "DELETE FROM online_count WHERE TMP < now()";
$Resultat mysql_db_query$Base $Requete );
$Requete "SELECT count(*) FROM online_count WHERE ip='$ip'";
$Resultat mysql_db_query$Base $Requete );

while ( 
$T = @mysql_fetch_array$Resultat ) ) {
    
$Compteur $T["count(*)"];
}

if ( 
$Compteur ) {
    
$Requete "UPDATE online_count SET TMP=TMP + $TimeOut WHERE ip='$ip'";
} else {
    
$Requete "INSERT INTO online_count (ip, TMP) VALUES ('$ip', now()+ $TimeOut)";
}

$Envoi mysql_db_query$Base $Requete );

$Requete "SELECT count(*) FROM online_count";
$Envoi mysql_db_query$Base $Requete );

while ( 
$T = @mysql_fetch_array$Envoi ) ) {
    
$Compteur $T["count(*)"];
}

echo 
$Compteur;
?>
خط 2 تا 5 پارامترهای اتصال به پایگاه داده است که باید مقدار دهی شوند (توضیحات جلوی پارامترها مشخص می کند هر کدام مربوط به چه هستند) روش کار این اسکریپت به این شرح است که ابتدا آدرس IP ماشین در متغیر ip ذخیره می شود(12) چنانچه زمان رکورد شده در فیلد زمان، کمتر از زمان کنونی باشد، مشخصه آن آدرس پاک خواهد شد(14-15) بنابراین نگران افزایش حجم جدول نباشید.
البته توجه داشته باشید که زمان رکورد شده در فیلد، زمان کنونی بعلاوه پیش فرض 60 ثانیه خواهد بود که بعنوان Timeout انتخاب شده و مقدار آن قابل تنظیم است. حال یک ساختار شرطی ایجاد می کنیم، چنانچه ip مربوط به همان ماشین قبلی بود رکوردهای ضبط شده را آپدیت می کنیم در غیر اینصورت یک مشخصه جدید در جدول ایجاد خواهد شد(23-27) در انتهای کار با شمردن تعداد ردیف های جدول با استفاده از حلقه While، تعداد کاربران آنلاین در آن زمان را نمایش می دهیم. علاوه بر این خودتان می توانید براحتی بخش هایی مضاف بر این، بدان اضافه کنید.
فکر نکنم نیازی به تحلیل و بررسی یک به یک توابه بکار رفته شده باشد چون در پست های قبلی مفصل در موردشان بحث شده است. تنها در مورد تابع mysql_fetch_array که بسیار پرکاربرد است بدانید که، این تابع عموما درون حلقه قرار می گیرد و کارش این است که با هربار تکرار حلقه، یک سطر از اطلاعات دریافت شده، به صورت یک آرایه در متغیر مربوط به آن (که در این تمرینT است) ذخیره می شود. این روند تا آخرین سطر از اطلاعات درون جدول ادامه پیدا می کند.منبع : http://weblog.alvanweb.com/2005/08/05/online-visitors/

ز راه خاکساری کسب عزت کرده ام صائب / که چون خورشید هم بالای سر هم زیر پا باشم

یک شنبه 5 اردیبهشت 1389  10:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها