0

دولت جديد ساحل عاج براي اولين بار از زمان انتخابات پرمناقشه ماه نوامبر در دفتر نخست وزير تشكيل جلسه

 
hamed1368104
hamed1368104
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 3294
محل سکونت : بوشهر

دولت جديد ساحل عاج براي اولين بار از زمان انتخابات پرمناقشه ماه نوامبر در دفتر نخست وزير تشكيل جلسه


دولت جديد ساحل عاج براي اولين بار از زمان انتخابات پرمناقشه ماه نوامبر در دفتر نخست وزير تشكيل جلسه داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گيلائومه سورو، نخست وزير ساحل عاج رياست اين جلسه را با حضور 10 وزير برعهده داشت.

مقر دولت الحسن واتارا، رئيس جمهور جديد ساحل عاج از زمان انتخابات در اين كشور در هتلي در آبيجان مستقر بوده است.

اين نشست همچنين به دنبال دستگيري لوران گباگبو در 11 آوريل و 5 ماه پس از امتناع وي از واگذاري قدرت برگزار شد.

پس از انتخابات بحث برانگيز ماه نوامبر گباگبو از انتقال قدرت امتناع كرد و نتايج انتخابات را كه در آن واتارا به عنوان رئيس جمهور برگزيده شده بود نپذيرفت.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، در همين حال نخست وزير ساحل عاج به خبرنگاران گفت: اين يك نشانه بزرگ است. نشان مي‌دهد كشور در مسير رو به جلو حركت مي‌كند. اكنون دولت كشور را اداره مي كند و ما مي‌دانيم كه دقيقا چه كاري بايد انجام شود. صفحه‌ ديگري از تاريخ ساحل عاج ورق خورده است و ما بايد به آينده با اميد و خوش‌بيني نگاه كنيم.

پس از دستگيري گباگبو اندك اندك اوضاع شهر آبيجان به حالت عادي برمي‌گردد و دولت از همه اصناف خواسته است فعاليت‌هاي خود را از سربگيرند.

شاهدان اعلام كردند كه به دنبال آرامش نسبي در آبيجان مردم بيشتري درخيابان ديده مي‌شوند با اين حال هنوز ناامني در ساحل عاج گزارش شده است.

عده‌اي از شبه نظاميان وابسته به گباگبو همچنان در منطقه‌ يوپوگون در شمال غربي اين كشور مستقر هستند. همچنين حالت فوق العاده ايجاد شده در تاريخ 31 مارس زماني كه نيروهاي واتارا وارد آبيجان شدند نيز لغو شده است و نيروهاي فرانسوي اعلام كردند كه آنها مسئوليت كنترل فرودگاه آبيجان را به نيروهاي دولتي واگذار كردند.

نخست وزير ساحل عاج در ادامه گفت: در حال حاضر مهمترين موضوع امنيت در كل ساحل عاج است. فكر مي‌كنم كه اوضاع امنيتي از روزهاي سخت اوليه بهتر شده است. وزير كشور به ما اطلاع داده كه نيروهاي پليس به مقرهايشان بازگشتند و آماده از سرگيري فعاليت‌هايشان هستند.

مقامات ساحل عاج همچنين تلاش مي‌كنند كه فعاليت بنادر در اين كشور را نيز از سر بگيرند تا صادرات كاكائو از اين كشور كه منبع درآمد مهمي براي ساحل عاج محسوب مي‌شود، از سر گرفته شود.

يك مقام دولتي ساحل عاج گفت كه انتظار مي‌رود صادرات كاكائو ظرف چند روز آينده از سر گرفته شود.

در بروكسل نيز كميسيون اروپا كمك‌هاي خود را به ساحل عاج دو برابر كرد تا بدين وسيله مواد غذايي و آب و دارو، به اين كشور ارسال شود.

كريستالينا گيورگيوا، كميسيونر امور بشر دوستانه‌ اروپا گفت: ساحل عاج در حال گذراندن يك دوران بسيار سخت است و اين فرصت وجود دارد كه تغييرات بسيار گسترده‌اي در اين كشور اعمال شود. در اين راستا تمامي اين شرايط به شهروندان ساحل عاج بستگي دارد. اما ما نيز بايد به آنها كمك كنيم. بايد حجم و سرعت كمك‌ها به ساحل عاج بيشتر شود.

انتهاي پيام

كد خبر: 9001-14171
چهارشنبه 31 فروردین 1390  11:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها