0

دوره خدمت مشمولان تحصيلكرده كاهش يافت

 
hamed1368104
hamed1368104
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 3294
محل سکونت : بوشهر

دوره خدمت مشمولان تحصيلكرده كاهش يافت

دوره خدمت مشمولان تحصيلكرده كاهش يافت
اعلام جديدترين تغييرات معافيت سربازي
جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح با اعلام اين‌كه نخبگان و استعدادهاي برتر در صورت ارائه پروژه تحقيقاتي از خدمت سربازي معاف مي‌شوند، گفت: 300 نفر از دكتري و 500 نفر از مشمولان ليسانس نيز با اين شرط از معافيت خدمت برخوردار مي‌شوند.

به گزارش مهر، سردار موسي كمالي ديروز در نخستين نشست خبري خود در سال 90 آخرين خبرهاي مربوط به خدمت سربازي را اعلام كرد.

وي گفت: بنا به پيشنهاد ستاد كل نيروهاي مسلح و موافقت مقام معظم فرماندهي كل قوا، مهلت اجراي مقررات ايثارگران و امدادجويان با تغييراتي تا پايان اسفند سال 90 به مدت يك‌سال تمديد شد. به گفته كمالي ، مدت خدمت محققان فوق‌ليسانس و بالاتر به ازاي تحقيق يا اختراعي كه در خصوص مسائل نيروهاي مسلح يا انرژي اتمي ارائه مي‌كنند، براساس ضوابط ابلاغي از سوي ستاد كل از 2 ماه تا پايان خدمت كسر مي‌شود.

به گفته وي، مدت خدمت مشمولان ليسانس يك ماه، فوق‌ليسانس 2 ماه، دكتري 3 ماه و فوق‌دكتري 4 ماه كسر مي‌شود.

اين مقام ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان اينكه سربازان متاهل غيرغايب در استان‌هاي محل سكونت خود به كار گرفته مي‌شوند، افزود: يكي از فرزندان تمام مادران فاقد شوهر تحت پوشش كميته امداد حضرت امام خميني(ره) كه حداكثر داراي 2 فرزند ذكور بالاي 18 سال باشند از خدمت معاف است. وي گفت: آن دسته از خانواده‌هاي شاهد كه داراي فرزند معلول جسمي و ذهني باشند، يكي از فرزندان آنها از خدمت معاف مي‌شود. همچنين يگانه‌سرپرست خواهر مجردي كه به سن 24 سالگي رسيده، از خدمت معاف مي‌شود.

سردار كمالي ادامه داد: يكي از فرزندان خانواده‌هايي كه 3 فرزند آنها در حين خدمت فوت كرده است از انجام خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شودو يكي از فرزندان آزادگاني نيز كه بيش از 3سال در اسارت بوده؛ ولي فرزندشان بعد از آزادي به سن سربازي رسيده است از خدمت معاف است.

وي افزود: در سال گذشته فرزندان كساني كه كمتر از 30 ماه سابقه جبهه داشتند، مي‌توانستند به مدت 18 ماه از كسر خدمت استفاده كنند كه در مقررات جديد حداكثر كسر خدمت براي رزمندگان 9ماه و براي جانبازان 8 ‌ماه در نظر گرفته شده است. به گفته كمالي، فرزندان جانبازاني كه ميزان جانبازي آنها 15 درصد است از سربازي معاف مي‌شوند و در مقررات جديد فرزندان جانبازاني كه كمتر از 15 درصد جانباز هستند به تناسب از كسر خدمت برخوردار مي‌شوند. سردار كمالي با بيان اين‌كه فرزند دوم شهدا از انجام خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شود،تصريح كرد: يكي از فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و دو فرزند جانبازان 50 درصد و بالاتر از خدمت معاف مي‌شوند و همچنين از مدت خدمت جانبازان زير 15 درصد به تناسب كسر مي‌شود.

همچنين يكي از فرزندان رزمندگان داراي 30 ماه جبهه و دو فرزند رزمندگان داراي 60 ماه سابقه جبهه از خدمت معاف مي‌شود و يكي از فرزندان افرادي كه جمع درصد جانبازي و سابقه جبهه آنها به 30 امتياز و دو فرزند افرادي كه جمع درصد جانبازي و سابقه جبهه آنها به 60 برسد از خدمت معاف مي‌شوند.

به گفته جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح ، آن دسته از خانواده شهدا، مفقودالاثرها، جانبازان، آزادگان و رزمندگان كه يكي از فرزندان آنها از خدمت معاف شده ولي ضرورت استفاده از معافيت صادره مذكور به دليل فوت يا استخدام در نيروهاي مسلح و منتفي شده، مي‌توانند با ابطال كارت معافيت صادر شده، كارت معافيت جديد را براي نفر دوم خانواده اختصاص دهند.

همچنين يكي از فرزندان مفقودالاثرها و آزادگان كه به واسطه استفاده پسر آنها (مفقودالاثر و آزاده) از معافيت خانواده شهدا سرباز شناخته شده است،يكي از برادران شهدا، مفقودالاثرها و آزادگان كه به واسطه پسر آنها (شهيد، مفقودالاثر و آزاده) از معافيت خانواده شهدا سرباز شناخته شده و يكي از فرزندان مفقودالاثرها و آزادگان كه قبلا برادرش (فرزند ديگر مفقودالاثر و آزاده) از معافيت خانواده شهدا استفاده كرده، ولي به دليل فوت يا مهاجرت تا پايان سال 89 نزد خانواده‌اش نباشد، از خدمت معاف مي شود.

مشمولاني كه با جانبازان 25 درصد و بالاتر ازدواج كنند نيز به صورت موقت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف و پس از پنج سال، معافيت موقت آنان به دائم تبديل مي‌شود.

جزئيات تغييرات سال 90 نسبت به سال 89

به گفته كمالي، مدت خدمت يكي از فرزندان رزمندگان از دو ماه تا نه ماه كسر مي‌شود كه پيش از اين به ازاي هر ماه خدمت 18 روز كسر خدمت صورت مي‌گرفت بنابراين به منظور بهره‌مندي از خدمت سربازان اين مدت محدود شده است.

همچنين مدت خدمت يكي از فرزندان جانبازان زير 25 درصد از دو ماه تا 8 ماه كسر مي‌شود كه پيش از اين به ازاي هر درصد جانبازي 22 روز از خدمت يكي از فرزندان آنها كسر شد.

سرتيپ كمالي در ادامه نشست خبري توضيح داد: تغييرات صورت گرفته مشمول گذشته نمي‌شود بنابراين تمام مشمولان و سربازان وظيفه كه در سال 88 و 89 گواهي كسر خدمت خود را دريافت كرده‌اند چه آن را تحويل نيروهاي مسلح داده باشند يا هنوز در دستشان باشد معتبر بوده و مي‌توانند براي محاسبه آن اقدام كنند.

مدت خدمت دوره سربازي در سال 90

كمالي گفت: مدت خدمت دوره سربازي در سال 90 نيز همچنان 18 ماه است كه براي مشمولان ليسانس يك ماه، فوق‌ليسانيس دو ماه، دكتري سه ماه و همچنين خدمت در مناطق عملياتي و امنيتي دو ماه و مناطق محروم و بد آب و هوا يك ماه كسر مي‌شود.

وي افزود: طرح اصلاح موادي از قانون خدمت وظيفه عمومي كه در مهر سال 88 به تصويب مجلس رسيده به دليل ايراد بار مالي شوراي نگهبان همچنان منتظر اظهارنظر دولت است. بررسي‌هاي كارشناسي با همكاري نمايندگان دولت و ستادكل نيروهاي مسلح صورت گرفته و بايستي دولت نظر رسمي خود را اعلام كند كه برابر اطلاع در دستور جلسه هيات وزيران قرار دارد.

وي تصريح كرد: برنامه‌اي براي معافيت گروهي از مشمولان غايب يا بخشش آنان وجود ندارد بلكه برخورد با مشمولاني كه به قانون تمكين نكرده‌اند در سال 90 تشديد خواهد شد؛ اما چنانچه اين افراد خود را معرفي كنند و در حين خدمت حسن انجام خدمت داشته باشند تمهيداتي براي بخشش اضافه خدمت آنها از سوي فرماندهان و مسوولان انديشيده شده است.

جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: سالانه 60 هزار نفر از مشمولان و سربازان غايب را دستگير مي‌كنيم كه امسال اين موضوع تشديد مي‌شود.

كمالي درباره حقوق سربازان متاهل تاكيد كرد: براساس قانون تسهيل ازدواج جوانان بايد حقوق سربازان متاهل دو برابر سربازان ديگر باشد كه به‌رغم پيگيري‌هاي صورت‌گرفته هنوز اعتباري براي اين موضوع اختصاص داده نشده است، به نحوي ‌كه اكنون ميزان حقوق سربازان متاهل 17 هزار تومان بيشتر از سربازان مجرد است.

كمالي گفت: در طرح اصلاح مواد قانون خدمت سربازي پيش‌بيني كرده‌ايم آموزش‌هاي فني حرفه‌اي و علمي كاربردي به سربازان داده شود؛ اما چون اين قانون تصويب نشده است و با توجه به اين‌كه مقدمات اين موضوع تهيه شده بود برخي از افراد عجله كرده و اين موضوع را رسانه‌اي كرده‌اند؛ به طوري كه در اعلام اين موضوع اشتباه شده است، در حالي كه هيچ سربازي در حين خدمت حق ادامه تحصيل ندارد.

وي افزود: قرار بود سه هزار نفر به صورت آزمايشي در پادگان‌ها آموزش علمي كاربردي را ببينند نه اين‌كه در مراكز آموزشي شركت كنند.

كاهش كسر خدمت بسيجيان تا 6 ماه

كمالي در ادامه اين نشست از كم‌شدن كسر خدمت بسيجيان در مقررات جديد خبر داد و گفت: ميزان كسر خدمت بسيجيان پيش از اين حدود يكسال بود كه در مقررات جديد ميزان كسر خدمت بسيجيان شش‌ماه خواهد بود.

اين مقام ستادكل نيروهاي مسلح تصريح كرد: در رابطه با جبهه خلبانان هوانيروز مبدا شروع ماموريت‌ها و مناطق عملياتي كادر خلبانان و فني، هوانيروز مدت خدمت در نقاط در كوي تقدم تا تاريخ 27 مرداد سال 67 معادل جبهه محاسبه مي‌شود.

وي اظهار كرد: خدمت خلبانان و ديگر عوامل پروازي كه در عمليات بمباران شناسايي، حمل مهمات و... به مدت 30 ماه شركت داشته باشند معادل جبهه محسوب مي‌شوند.

4 تا 5 ‌هزار كارت جعلي در كشور

كمالي در پاسخ به سوالي مبني بر صدور كارت‌هاي پايان خدمت و معافيت هوشمند اظهار كرد: صدور كارت‌هاي پايان خدمت و معافيت از سوي نيروي انتظامي صورت مي‌گيرد و نيروهاي مسلح حق صدور اين كارت‌ها را ندارند كه در اين رابطه كارت‌ پايان خدمت متمركز هوشمند از سه‌ ماه اول سال جاري صادر مي‌شود و بر اين اساس براي متولدان پس از سال 54 كه بايد كارت پايان خدمت داشته باشند، فراخوان داده مي‌شود تا در سال‌هاي 90 و 91 كارت هوشمند براي اين افراد صادر شود.

وي تاكيد كرد: با اجراي اين موضوع كساني كه كارت جعلي خدمت به سربازي گرفته باشند نيز شناسايي شده و مجازات مي‌شوند.

كمالي با بيان اين‌كه هرساله باندهاي جعل پايان خدمت و معافيت شناسايي مي‌شوند، افزود: گمان مي‌كنيم حدود 4تا 5 ‌هزار كارت جعلي در كشور وجود داشته باشد.

چهارشنبه 31 فروردین 1390  10:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها