0

نمايشگاه كتاب ويتريني براي نمايش نقاط قوت و ضعف حوزه نشر است

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

نمايشگاه كتاب ويتريني براي نمايش نقاط قوت و ضعف حوزه نشر است

 
اختصاصي/
نمايشگاه كتاب ويتريني براي نمايش نقاط قوت و ضعف حوزه نشر است
تهران - نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از نمايشگاه بين المللي كتاب تهران به عنوان يك اجتماع بزرگ فرهنگي و مكاني براي تبادل فكر و انديشه نام برد و گفت: اين نمايشگاه ويتريني براي نمايش نقاط قوت و ضعف حوزه نشر است.
'جواد آرين منش 'روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با بيان اينكه برگزاري نمايشگاه كتاب تاثير چشمگيري در توسعه فرهنگي كشور و ارتقا جايگاه كتاب و نشر دارد گفت‌: اين رويداد مي تواند رونق اقتصاد نشر را به همراه داشته باشد.
وي با بيان اينكه اين ويترين كارنامه نشر كشور را در معرض ديد مسوولان و مردم قرار مي دهد اظهارداشت: چگونگي رشد، ركود يا ثبات حوزه نشر در اين رويداد فرهنگي مشخص مي شود.
عضو كميسون فرهنگي مجلس اظهار داشت: نمايشگاه كتاب گامي است در جهت پركردن بهينه اوقات فراغت جوانان و آشنايي با تازه هاي نشر كشور است.

* دغدغه كميسيون فرهنگي افزايش اعتبارات حوزه فرهنگ است
وي تصريح كرد كه معاونت فرهنگي وزارت ارشاد موظف است تحولات حوزه نشر اعم از توليد، توزيع و تامين نيازهاي ناشران را مورد توجه قرار داده و به زير ساختهاي توسعه اين صنعت اهميت دهد.
آرين منش در پاسخ به اين سوال كه مجلس تا چه ميزان پيگير اقدامات فرهنگي بوده است گفت: مجلس و كميسيون فرهنگي همواره در جهت توسعه فرهنگ و رفع چالش هاي موجود تلاشهاي مجدانه اي داشته كه مهمترين آن دغدغه افزايش اعتبارات است، خوشبختانه اين اعتبارات در سالهاي اخير افزايش قابل ملاحظه اي پيدا كرده است.
وي گفت: علاوه بر تلاش براي افزايش بودجه وزارت ارشاد و سازمانهاي فرهنگي، افزايش بودجه هاي استاني، برپايي نمايشگاههاي كتاب استاني و گزارش گيري از اقدامات مسوولان در اين حوزه را پي گيري كرده است.
آرين منش به ديدار هفته گذشته معاونت فرهنگي وزارت ارشاد با اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس اشاره كرد و گفت: در اين ديدار بهمن دري گزارشي از اقدامات انجام شده در برپايي نمايشگاه كتاب ارائه و چالشهاي پيش روي حوزه نشر را مطرح كرد؛ با دريافت اين گزارشات سعي داريم در اين فصل كه بودجه كشور بسته خواهد شد تلاشي براي افزايش اعتبارات و رفع كاستي ها و موانع حوزه فرهنگ داشته باشيم.

* گامهاي خوبي در جهت هدفمند كردن اعتبارات برداشته شده است
آرين منش با ياد اوري اينكه گامهاي مهمي در جهت هدفمند كردن بودجه ها برداشته شده گفت : بودجه كشور در حال بررسي است و هفته آينده در صحن مجلس مطرح خواهد شد ، خوشبختانه اعتبارات بخش فرهنگ از رشد خوبي برخوردار است.

* فضاي حاكم بر نمايشگاه دغدغه مسوولان فرهنگي است
وي در پاسخ به ديگر سوال ايرنا در خصوص اينكه هر سال نمايشگاه برگزار مي شود تا چه حد پي گير برطرف كردن كاستي هاي آن بوده ايد، گفت‌: هر ساله يك كار علمي و پژوهشي در مورد نمايشگاه انجام و ضعفها و قوتهاي آن بررسي مي شود، مجموعه اين بررسي ها مبناي كار نمايشگاه بعدي قرار مي گيرد.
آرين منش با تاكيد بر اينكه بخش قابل ملاحظه اي از اين نقاط ضعف نسبت به گذشته برطرف مي شود گفت: يكي از دغدغه هاي موجود، فضاي حاكم بر نمايشگاه است ، انتظار كميسيون فرهنگي در ديدار با مسوول برگزاري اين نمايشگاه، ايجاد فضاي سالم اسلامي در اين مكان است.
وي افزود: از آنجا كه نمايشگاه كتاب مكان مقدسي است ضرورت رعايت شئونات اسلامي و اخلاقي از طرف برگزار كنندگان و غرفه داران جزو مطالبات كميسيون فرهنگي بوده و هست.
به گفته آرين منش ارتقا كمي و كيفي سطح نمايشگاه ، خارج شدن از حالت تمركز گرايي و برگزاري نمايشگاه در هر سال در يك استان بزرگ از ديگر مطالبات اين كميسيون است؛ با برگزاري نمايشگاه در استانهاي داراي ظرفيت توازن در توزيع اعتبارات بين پايتخت و ديگر استانها برقرار مي شود.

* مكان برگزاري نمايشگاه بايد در شان اين رويداد فرهنگي باشد
عضو كميسيون فرهنگي مجلس برگزاري نمايشگاه را در يك زمان خيلي مناسب ندانست و افزود: به اعتقاد من عرضه تمامي اثار داخلي و خارجي در يك مكان و زمان محدود امكان استفاده كامل از همه فضاها و داشته ها را به مخاطبان نمي دهد.
وي با تاكيد بر اينكه نمايشگاه با انبوه بازديد كننده روبه رو است گفت: در اين فضا نمي توان همه محصولات را رصد كرد، اگردر طول سال نمايشگاههايي با موضوعات مختلف در قالب نمايشگاههاي تخصصي مثل دين ، كودك ونوجوان ، آموزشي و پزشكي برگزار شود، مي توان كمك بزرگي به مخاطبان در پيدا كردن آنچه مي خواهند كرد.

*اراضي عباس آباد بهترين گزينه براي نمايشگاه كتاب
وي در پاسخ به اينكه آيا اراضي عباس آباد براي برگزاري نمايشگاه مناسب است گفت: بازديدي از اين مكان شده است ، اگر يك شهر فرهنگي با طراحي مناسب در آن ايجاد شود مي تواند به عنوان فضاي ثابت نمايشگاهي مورد استفاده قرار گيرد.
به نظر مي رسد اين فضا بهترين گزينه براي كنارهم قرار گرفتن مراكز فرهنگي باشد.
بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران از 14 لغايت 24 ارديبهشت در مصلي برگزار مي شود.
فراهنگ **1630**1588

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 31 فروردین 1390  10:52 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها