0

عدم تحقق طرح پزشك خانواده در كشور طي سال جاري

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

عدم تحقق طرح پزشك خانواده در كشور طي سال جاري

نسخه چاپي ارسال به دوستان
رئيس كميسيون بهداشت مجلس خبر داد:

خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: اطمينان 100 درصد دارم كه طرح پزشك خانواده امسال برخلاف وعده‌هاي داده شده عملياتي نمي‌شود.


 

حسينعلي شهرياري در حاشيه سفر به اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: با توجه به اينكه طرح پزشك خانواده در هيچ كشوري در عرض چهار تا پنج سال به اجرا گذاشته نشده است، عملياتي شدن آن در كشوري با گستردگي و پراكندگي جمعيت ايران مدت زماني بيش از پنج سال طول مي‌كشد.
وي بيان داشت: با وجودي كه در برخي روستاها حقوق پزشك خانواده تا 4 تا 5 ميليون تومان تعيين شده است اما هيچ پزشكي حاضر نيست كه در مناطق دور افتاده‌اي مثل سيستان و بلوچستان فعاليت كند.
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه در حال حاضر در سيستان و بلوچستان به 200 پزشك احتياج است، عنوان كرد: به منظور جذب پزشك در مناطق محروم و دور افتاده دچار مشكل هستيم.
وي افزود: در حال حاضر با به اجرا گذاشتن طرح پزشك خانواده در دو شهر از سه استان با كمبود پزشك روبه‌رو شده‌ايم.
شهرياري با بيان اينكه در سيستم بهداشت و درمان تاكنون پزشك خانواده تربيت نشده است، ادامه داد: در دراز مدت بايد در برنامه آموزشي دوره پزشكي تجديد نظر شود و رشته‌هاي تحصيلي پزشك خانواده به اين برنامه‌ها اضافه شود كه در ابتداي راه قرار گرفته‌ايم.
وي به اختلاف قديمي وزارت بهداشت و درمان با وزارت رفاه اشاره كرد و ادامه داد: تا زماني كه منابع مالي در دست وزارت رفاه است و سياست‌گذاري‌هاي حوزه سلامت به وزارت بهداشت سپرده شده، اين اختلاف وجود دارد.
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه اعتقادي به وجود وزارت رفاه ندارم و بايد منابع مالي سلامت به وزارت بهداشت انتقال داده شود، اضافه كرد: با وجودي كه وزارت رفاه قرارداد امضا مي‌كند كه منابع مالي را به موقع به وزارت بهداشت بپردازد اما تاكنون به تعهدات خود عمل نكرده است.
وي گفت: مسايل مربوط به حوزه سلامت بايد از حوزه اختيارات وزارت رفاه خارج شده و موضوع هدفمند كردن يارانه‌ها و كارهاي ديگر به وزارت رفاه اعطا شود.
شهرياري با اشاره به اينكه دولت بايد پيشنهاد انحلال وزارت رفاه را بدهد، تاكيد كرد: مجلس كه تصويب كننده ايجاد وزارت رفاه بوده است نمي‌تواند دستور انحلال اين سازمان را هم بدهد.
وي ادامه داد: مسئله اختصاص 10 درصد از هدفمند كردن يارانه‌ها به سلامت هنوز قطعي نشده است و جلسات بودجه‌بندي حوزه سلامت ادامه دارد.
رئيس كميسيون بهداشت و درمان از اجراي مطلوب برنامه تنظيم خانواده خبر داد و گفت: در حال حاضر رشد جمعيت در كشور به 1.6 رسيده است كه در گذشته سه درصد بود.
انتهاي پيام/صا20/ك

 
 
چهارشنبه 31 فروردین 1390  10:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها