0

افشاي ناكامي سران عرب

 
hamed1368104
hamed1368104
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 3294
محل سکونت : بوشهر

افشاي ناكامي سران عرب

افشاي ناكامي سران عرب
جام جم آنلاين: در روزهاي اخير با اوج گيري بيداري اسلامي در كشورهاي عربي حوزه خليج فارس،تحولي قابل توجه در منطقه در حال شكل گيري است و آن حضور گسترده اتحاديه اروپا در اين روند مي باشد.

سفر كاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، برگزاري نشست مشترك اتحاديه اروپا و شوراي همكاري خليج فارس در امارات، برگزاري نشست شوراي امنيت با درخواست اعضاي اروپايي براي بررسي تحولات يمن سندي بر رويكرد همه جانبه اروپا به تحولات خاورميانه است. اين اقدام در حالي صورت مي‌گيرد كه عملكردهاي اروپا در قبال قيام‌هاي منطقه صرفا در حد نگاه از بيرون و سانسورهاي رسانه اي براي حمايت از سركوب توسط سران عرب بوده است.

بر اين اساس مي‌توان گفت كه ورود اروپا به تحولات در كنار منافع اقتصادي و سياسي برگرفته از عملكردهاي سران عرب است كه نگراني غرب را به همراه داشته است.

نقطه اشتراك ميان سران عرب و غرب لزوم مقابله با قيام و سركوب مردم است. در طول هفته‌هاي اخير شوراي همكاري خليج فارس با محوريت عربستان تحركات بسياري با دو محور سركوب گسترده مردم بحرين و مصادره قيام مردم يمن صورت داده‌اند. اين اقدامات در حالي صورت گرفته كه از يك سو در بحرين عربستان به نتيجه‌اي نرسيده است و از سوي ديگر در يمن نيز نتوانسته‌اند طرح انتقال آرام قدرت از صالح به نزديكان وي و مصادره قيام مردم را اجرايي سازند. اين شرايط مي‌رود تا ضمن ايجاد يك رسوايي براي شوراي همكاري خليج فارس اهداف آمريكا به عنوان طراح اقدامات شورا را نيز تحت الشعاع قرار دهد.

در اين شرايط  مي‌توان گفت آمريكا كه از يك سو از اقدام اعراب نااميد شده و از سوي ديگر به دليل موقعيت متزلزل خود در ميان ملت‌هاي منطقه‌اي و جهان خواستار ورود مستقيم به تحولات منطقه نمي‌باشد. با توجه به اين شرايط مي‌توان گفت سياست آمريكا در قبال كشورهاي عربي حوزه خليج فارس به فاز دوم يعني ورود اتحاديه اروپا به صحنه وارد شده است. آمريكا در حالي امتيازاتي براي اروپا در نظر گرفته كه تلاش مي‌كند تا ضمن افزايش حمايت‌هاي از شوراي همكاري خليج فارس براي سركوب مردم به نوعي ناكامي‌هاي شورا را جبران كند.

در صورت ناتواني شورا آمريكا حضور مستقيم سياسي و نظامي را در دستور كار قرار مي‌دهد. البته پيش از آن با كشتاري سراسري توسط سران عرب رضايت مردم و جامعه جهاني را براي اقدامات خود به بهانه ناجي صلح بودن جلب مي‌كند.

به هر تقدير مي‌توان گفت كه ورود اروپا به پرونده خليج فارس در كنار منافع اقتصادي برگرفته از ناكامي‌هاي شوراي همكاري خليج فارس در برابر قيام‌هاي مردمي و تلاش اروپا و آمريكا براي مقابله با اين روند است هر چند كه بيداري اسلامي منطقه اين روند را نيز با چالشهايي همراه مي سازد.

چهارشنبه 31 فروردین 1390  10:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها