0

درخت خرما بلای جان خانه تاریخی ماپار اهواز/ وعده مرمت محقق نشد

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

درخت خرما بلای جان خانه تاریخی ماپار اهواز/ وعده مرمت محقق نشد


پس از موریانه و شوره/
درخت خرما بلای جان خانه تاریخی ماپار اهواز/ وعده مرمت محقق نشد
اهواز - خبرگزاری مهر: با وجود اینکه بارها بر نگهداری هرچه بهتر خانه تاریخی ماپار اهواز تاکید شده اما تاکنون هیچ اراده ای باعث نشده تا درخت خرمایی که مدتهاست کج شده و بر دیواره جنوبی بنا سنگینی می کند جابه جا شود.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر در اهواز گفت: خانه تاریخی ماپار اهواز در خیابان خوانساری (فردوسی) واقع شده و از آن به عنوان مرکز آموزش و آفرینش هنرهای سنتی و همچنین کتابخانه حافظ استفاده می شود که علاوه بر ضرورت جابه جایی این درخت خرما نیازمند استحکام بخشی، مرمت و حفاظتهای دیگر است.

مجتبی گهستونی افزود: اگر چه مدیران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان پیش از بازدید از این خانه تاریخی وعده مرمت و پیگیری اجرایی شدن طرح مرمتی آن را داده بودند اما تاکنون این وعده ها محقق نشده و گاهی با گچ ریزی ها، شوره زدن ها و هجوم موریانه ها از در و دیوار باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود به گونه ای که هر ساله هزینه دفع موریانه شارژ می شود.
 

وی بیان کرد: در حیاط خانه یک درخت کُنار هم رشد کرده که با افتادن بر روی درخت خرما و کج شدن درخت خرما بر روی یکی از اتاقهای درون حیاط باعث ایجاد سنگینی بر بنا شده است. از سویی دیگر تمام چهارچوب های درهای چوبی خانه ماپار موریانه زده شده اند. 

گهستونی یادآور شد: خانه سنگی ماپار به شماره 4226 مربوط به دوره پهلوی اول است که در سال 1380 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این بنا که در دو طبقه و یک زیرزمین به شکل ال بنا شده تنها بنایی است که از مجموعه 35 اثر ثبت شده اهواز در اختیار اداره کل میراث فرهنگی خوزستان است.
 

ساکنان این بنا پیش از این یادآور شده اند که به دلیل سنگی بودن بنا و شوره زدنها و رشد پی در پی موریانه ها مجبور به آغشته ساختن دیوارها به گازوئیل هستند.

هیئت وزیران با هدف حفظ و ترویج فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی، احیای بناهای تاریخی، تقویت جاذبه‌های گردشگری و زمینه سازی بخش خصوصی در این صنعت، حق استفاده و بهره‌برداری از اماکن و بناهای تاریخی معین را در 25 استان کشور واگذار کرد که خانه مرعشی، خانه مستوفی، کاروانسرای افضل، قلعه سلاسل، خانه سوزنگر، خانه محسنی، خانه ماپار، سرای معین‌التجار و خانه نیلساز در استان خوزستان، از موارد واگذار شده به صندوق احیا و بهره برداری از اماکن و بناهای تاریخی - فرهنگی به شمار می روند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 31 فروردین 1390  10:09 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها