0

محققان موفق به ساخت دستگاه كاهش فشار خون جايگزين دارو شدند

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

محققان موفق به ساخت دستگاه كاهش فشار خون جايگزين دارو شدند

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي - فناوري

 

محققان انجمن علوم پيشرفته امريكا بتازگي دستگاهي ساخته‌اند كه بيماران مبتلا به فشار خون به جاي مصرف دارو به كمك آن مي‌توانند فشار خون خود را کاهش دهند.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا اين ابزار در آزمايش‌هاي انجام شده که سامانه رئوس ( Rheos System) نام دارد، توانست فشار خون را سه رقم کم کند و اين در حاليست که براي کاهش اين ميزان فشار خون فرد بيمار بايد سه يا چهار داروي اضافي بخورد تا اين بيماري سخت درمان خود را کنترل کند.

آزمايش هاي باليني اين پروژه مهم بر روي 265 بيمار مبتلا به فشارخون بالا در 40 مرکز درماني آمريکا و دو مرکز در اروپا انجام شد و تمامي بررسي ها از مفيد بودن اين دستگاه جديد حکايت کرد.

دستگاه Rheos System که توسط شرکت CVRx Inc در آمريکا ساخته شده، با باتري کار مي‌کند و در زير پوست و درنزديکي ترقوه کاشته مي‌شود و دو سيم از آن به دو رگ اصلي کاروتيد که مسوول خون‌رساني به سر هستند، متصل مي‌شود.

دستگاه، گيرنده هاي خاصي را به نام گيرنده فشار شاهرگي در اين رگها تحريک مي‌کند که در واقع تنظيم کننده اصلي جريان خون در بدن هستند. اين گيرنده‌ها پيام افزايش فشار خون را به مغز مي‌فرستند که واکنش بدن به آن عملکرد در جهت کاهش آن خواهد بود.بدن اين کار را با آرامش دادن و منبسط کردن به عروق و کاهش ضربان قلب انجام مي‌دهد.

به گفته محققان، اين نخستين دستگاهي است که در مقياس وسيع مورد آزمايش باليني قرار مي‌گيرد. اين دستگاه جديد با فعال سازي ساز و کار تنظيم جريان خون طبيعي بدن، فشار خون بالا را کاهش مي‌دهد.

سازندگان اين دستگاه مي گويند: بايد پيش از اينکه اين دستگاه براي کسب مجوز به اداره نظارت بر غذا و داروي آمريکا فرستاده شود، تحت آزمايش هاي بيشتري قرار گيرد.

به گفته جان بيزوگنانو، سرپرست محققان در دانشگاه روچستر، كاركرد اين دستگاه به گونه‌اي است که عملکرد قلب را نيز بهبود مي‌بخشد.

وي در ادامه تصريح کرد، اين اولين باري است که از يک وسيله براي تنظيم فشار خون استفاده مي‌شود.

بيماران مبتلا به فشار خون افرادي محسوب مي‌شوند که تنظيم سطح فشار خون آنها بدون رژيم غذايي مناسب، ورزش و حداکثر سه قرص فشار، ممکن نيست.

اين افراد همچنين بيشتر از سايرين در خطر بروز حمله، سکته و ايست قلبي هستند و امکان ابتلا به بيماريهاي کليوي در اين بيماران زياد است.

انتهاي پيام

 

 
 
چهارشنبه 31 فروردین 1390  10:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها