0

تحول اقتصادي در فعاليتهاي بندري گيلان ايجاد شده است

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

تحول اقتصادي در فعاليتهاي بندري گيلان ايجاد شده است

 
 
تحول اقتصادي در فعاليتهاي بندري گيلان ايجاد شده است
بندر انزلي- مدير كل بنادر و دريانوردي گيلان گفت: طي يكسال گذشته تحول اقتصادي قابل توجهي در فعاليتهاي بندري گيلان ايجاد شده است .

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ايرنا ، ' فرهاد منتصر كوهساري ' در مراسم تقدير از شركتهاي كارگزار اداره كل بنادر و دريانوردي گيلان افزود : شكوفايي اقتصادي ايجاد شده در بندر انزلي متاثر از برنامه ها و آموزشهاي مطلوب است.


وي با اشاره به تخليه و بارگيري دو ميليون و 450 هزار تن كالا در 9 سال قبل در بندر انزلي اظهار داشت: اكنون اين ميزان تخليه و بارگيري كالا به حدود هفت ميليون تن كالا با پهلوگيري دو هزار و 205 فروند كشتي رسيده است .


وي ميزان تخليه و بارگيري كالا را با توجه به وسعت كم بندر انزلي در پهلو گيري كشتي ها قابل اهميت دانست و افزود : در بندري مانند بندر شهيد رجايي يك فروند كشتي حتي تا 60 هزار تن كالا مي تواند تخليه كند در حالي كه در بندر انزلي بايد 9 كشتي پهلو گيري كنند تا 60 هزار تن كالا تخليه شود .


مديركل بنادر و دريانوردي گيلان متذكر شد : با توجه به كوچك بودن بندر انزلي عملكرد آن از بنادر بزرگ هم پيچيده تر است .


' كوهساري ' افزود : در حالي كه وظيفه اداره بندر تخليه و بارگيري كالا است با پهلو گيري هر كشتي به همان اندازه شغل مستقيم در اداره بندر و هزاران شغل در سازمانهاي وابسته به بندر ايجاد مي شود .


وي به ساخت 900 مترموج شكن طي 24 ماه گذشته اشاره و خاطر نشان كرد : ساخت اين موج شكن يك كار بزرگ و ماندني در تاريخ انزلي است كه سبب توانايي داخل شدن كشتي ها به دهنه با موجي با ارتفاع سه متر شده اما در گذشته با ارتفاع يك متر موج هم امكان ورود كشتي ها به دهنه وجود نداشت .


وي اظهار داشت : در حال حاضر شرايط مناسبي براي خدمات دهي به كشتيهاي داخلي و خارجي فراهم شده است كه اثرات مطلوب آن براي سالهاي آينده مشخص مي شود .


'كوهساري ' در ادامه اظهار داشت : تاكنون بخش خصوصي در آستارا 800 متر موج شكن را در كمتر از دو ماه ساخته و 120 متر ديگر هنوز باقيمانده است و پيش بيني مي شود ساخت اين موج شكن در بندر آستارا تا اوايل مرداد ماه پايان يابد .


وي بيان داشت : طي هفته گذشته متعلقات ساخت اسكله در آستارا رسيد و تلاش مي كنيم ساخت يك پست اسكله در آستارا را تا اوايل مرداد ماه شروع كنيم .


وي نقش بندر آستارا را در حمل و نقل و بازار استانهاي آذربايجان غربي و شرقي در كاهش قيمت تمام شده كالا و به عنوان بندر كمكي به بندر انزلي موثر دانست و افزود : با راه اندازي اين بندر قيمت تمام شده هر تن كالا پنج دلار ارزان تر تمام مي شود .


وي ادامه داد : حدود سه ماه قبل 152 هزار متر مكعب در آستارا لايروبي شد و بر آن هستيم تا مهر ماه آينده اولين كشتي را به صورت آزمايشي پهلو گيري كنيم تا اين بندر كمكي بتواند پاسخگوي بارهاي اضافي ما باشد .


مدير كل بنادر و دريانوردي گيلان به رفع مشكل زمين براي اشتغال پايدار تاكيد و خاطر نشان كرد : براي استفاده از ظرفيت ها و كاهش قيمت تمام شده راه اندازي كارخانه هاي چوب ، فولاد و مخازن سوخت در گيلان ضروري است .


وي اظهار داشت : در صورت وجود زمين ، بندر انزلي براي ايجاد اين كارخانجات مستعد است.


وي كاهش قيمت تمام شده ، ترافيك كمتر و ايجاد اشتغال را از مزاياي راه اندازي كارخانه هاي مرتبط با استعدادهاي استان عنوان كرد .


وي درباره صادرات به كشورهاي ديگر نيز گفت : براي صادرات به كشورهاي ديگر بايد صادرات متناسب با فرهنگ و نياز هر كشور باشد .


وي ارزش افزوده ، منابع نفتي و تفريح و گردشگري را از محورهاي مهم استانهاي حاشيه خزر ياد كرد و افزود : در تخليه و بار گيري كالا شركتهاي زيادي دخيل هستند اما براي ارزش افزوده كه مي تواند اشتغال پايدار ايجاد كند كاري صورت نگرفته است .


وي اظهار داشت : براي رونق دهي به گردشگري در بندر انزلي هم اكنون پايانه مسافري براي گردشگري ساحلي و سفرهاي بين المللي كشورهاي حاشيه خزر در دست ساخت است .


'كوهساري' پيشنهاد كرد : دولت كشتي را به عنوان پايلوت خريداري كرده و در اختيار بخش خصوصي قرار دهد تا با مشخص شدن سود و زيان آن بخش خصوصي خود در اين راستا سرمايه گذاري كند .


وي خاطر نشان ساخت : در حال حاضر دو شركت براي گرفتن وام خريد كشتي به سازمان بنادر و دريانوردي معرفي شده اند .


در اين مراسم از شركت‌هاي نمونه تخليه و بارگيري بخش خصوصي فعال در بندر انزلي تقدير بعمل آمد . ك/2

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 31 فروردین 1390  9:25 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها