0

بروجردي والخرافي برون رفت ازوضعيت موجود در روابط ايران و كويت را بررسي كردند

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

بروجردي والخرافي برون رفت ازوضعيت موجود در روابط ايران و كويت را بررسي كردند

اختصاصي
بروجردي والخرافي برون رفت ازوضعيت موجود در روابط ايران و كويت را بررسي كردند
كويت – در ديدار رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با رييس مجلس كويت، دو طرف راه هاي برون رفت از وضعيت موجود در روابط دو كشور را مورد بررسي قرار داده و بر تلاش در اين زمينه تاكيد كردند.

به گزارش ايرنا، 'علاء الدين بروجردي' در گفت و گو با خبرنگار ايرنا به ديدار سه شنبه شب خود با 'جاسم الخرافي' رييس مجلس كويت اشاره كرد و اظهار داشت: هدف از سفر به كويت ابلاغ پيام تسليت 'علي لاريجاني' رييس مجلس شوراي اسلامي به آقاي جاسم الخرافي رييس مجلس كويت به مناسبت در گذشت 'ناصر الخرافي' برادر وي بود.


وي افزود: با توجه به اينكه كويت همسايه ماست و سياست ما در قبال همسايگان عرب مان در منطقه خليج فارس گسترش همكاري ها و داشتن رابطه خوب است، طبيعي بود كه از اين فرصت براي مذاكره با رييس مجلس كويت نيز استفاده شود.


بروجردي با اشاره به مذاكرات خود با جاسم الخرافي خاطرنشان كرد كه اين مذاكرات در باره روابط دو جانبه ميان جمهوري اسلامي ايران و كويت و ضرورت گذاشتن نقطه پاياني بر برخي ابهامات بود.


وي افزود: در گفت وگو با طرف كويتي عنوان شد، چيزي كه تحت عنوان پرونده جاسوسي ايران در كويت مطرح شده است موضوعي قديمي بوده و سال گذشته، كويت نقطه پاياني بر اين مساله گذاشت و اين پرونده را بست.


بروجردي گفت: اينكه پرونده بسته شده و موضوعي را كه وزير دفاع كويت در همان مقطع اعلام كرده بوده اتهامي متوجه ايران نيست، ولي اين كه يك بار ديگر گشوده مي شود، نشان دهنده يك حركت سياسي است و به نظر مي رسد كه اين گونه اقدامات كمكي به بهبود روابط دو كشور نخواهدكرد.


وي افزود: در اين ديدار از او درخواست كرديم كه هم سفير جديد جمهوري اسلامي ايران به كويت بيايد و هم سفير كويت در تهران فعاليت مجدد خود را شروع كند و بتوانيم مجددا روابط سياسي دو كشور را به مسير اصلي برگردانيم.


بروجردي گفت: در باره روابط دو جانبه نيز آقاي الخرافي معتقد بود كه بايد تبليغات منفي كاهش پيدا كند و در واقع طرفين براي بهبود روابط تلاش كنند و در مجموع هم عقيده بوديم كه رابطه سياسي حاكم بر دو كشور را از وضعيت فعلي خارج كنيم.


وي افزود: در اين ديدار من در ارتباط با بحرين اين نكته را عنوان كردم كه بحرين اين تفاوت اساسي را با ليبي و يمن دارد كه در ليبي و يمن مردم مسلح هستند و در مقابل دولت از سلاح هاي متعدد و حتي سنگين استفاده مي كنند و در واقع نوعي جنگ داخلي در اين كشورها وجود دارد. ولي در بحرين به عنوان يك كشور كوچك و كم جمعيت مردم سلاحي جز فرياد اعتراض در اختيار ندارند.


بروجردي گفت: پاسخ فرياد به اعتراض، سلاح نيست كه تمام ظرفيت سپر جزيره در يك تصميم گيري در شوراي همكاري عليه مردم فاقد سلاح استفاده شود.


وي افزود: اگر در بحرين هم مردم با سلاح پاسخ مي دادند وضعيت فرق مي كرد و علت اينكه جمهوري اسلامي و مردم ايران اينقدر معترض و نگران هستند بحث شيعه بودن آنها نيست بلكه بحث اين است كه مردم بحرين بدون داشتن كوچكترين سلاحي در مقابل ارتش هايي از كشورهاي عربي حوزه خليج فارس قرار دارند كه عليه اين مردم مي جنگند.


بروجردي افزود: دومين مساله اينكه حسينه ها و مساجد به عنوان خانه خدا در اين كشور تخريب مي شود و اين در فرهنگ اسلامي ما و در جهان اسلام عملي بسيار مذموم است.


وي گفت: بنابر اين بايد يك نقطه پاياني بر اين وضعيت گذاشته شود و از همه ظرفيت ها براي رفع مشكل استفاده گردد.


وي افزود: طبيعي است كه گام اول اين باشد كه عربستان به اين وضعيت يعني به اين صورت حسينه ها و مساجد را تخريب مي كند، پايان بدهد.


بروجردي اظهار داشت: با اين حركت ها كه نمي شود عقايد مردم را تغيير داد زيرا واقعيت اين است كه اكثريت مردم بحرين شيعه هستند و اينكه ما مساجد و حسينه ها و اماكن مقدسه آنها را تخريب كنيم كه نمي توانيم عقيده آنان را تغيير بدهيم و اين تاثير بدي را در افكار عمومي ايجاد خواهد كرد ضمن اينكه براي خود عربستان نيز بسيار بد خواهد بود.


وي افزود: آقاي الخرافي نيز با اشاره به تلاش هاي خود در ارتباط با بحرين گفت كه من در اين زمينه تلاش زيادي كردم و با خود 'الوفاق' مذاكراتي انجام شد و تلاش هايي را انجام دادم ولي چون فضا تند شده و از حالت اعتراض ساده به طرف تقابل هاي خطوط قرمزي رفته، امروز كار پيچيده شده است.


بروجردي گفت: با وجود اين من هم معتقدم كه بايد اين وضعيت فعلي تغيير كند، به بيان ديگر بايد تلاش شود تا وضعيت موجود تغيير كند، نظرات ما با طرف كويتي در اين زمينه مشترك بود.


رييس كميسيون امنيت ملي مجلس همچنين گفت: سياست آمريكا و انگليس از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تخريب روابط جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي منطقه و ترساندن آنها از جمهوري اسلامي با دو هدف يكي فروش هرچه بيشتر تسليحات و ديگري به دست آوردن پايگاه بوده است.


وي افزود: آنها اين سياست را متاسفانه در اين مدت اعمال كرده اند و ما در مقابل اين واقعيت قرار داريم كه حجم انبوهي از اطلاع رساني غير واقعي به مسئولان اين كشورها صورت مي گيرد و از اين رو به هر ميزاني كه ما در اين معادله حضور نداشته باشيم و طرف مقابل ما يعني مسئولين اين كشورها متقابلا حضور نداشته باشند، به ضرر صلح و امنيت منطقه است.


بروجردي گفت: بنابراين بهترين راه اين است كه هم در سطح مسولان و هم در سطح نمايندگان مردم يعني مجالس و هم در سطح خود مردم يعني صنعت توريسم اين ارتباطات را حتما گسترش داده و آن را تقويت كنيم.


وي افزود: اين گونه سفرها مي تواند به تفاهم كمك كند و گره گشا باشد به ويژه اينكه اگر طرفين به جمع بندي مناسب برسند مي تواند نقش تاثير گذاري را در بهبود روابط ايفا كند.


بروجردي همچنين خاطرنشان كرد كه در اين ديدار قرار شد دو طرف تلاش هاي خود را در جهت ببهود وضعيت موجود و برون رفت از مشكلات موجود ميان دو كشور انجام دهند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 31 فروردین 1390  8:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها