0

ناطق نوري: قانون بايد محور عملكرد قوا باشد

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

ناطق نوري: قانون بايد محور عملكرد قوا باشد

ناطق نوري: قانون بايد محور عملكرد قوا باشد
جام جم آنلاين: پس از آن‌كه دولت از تصميم ادغام 2 وزارتخانه راه با مسكن و صنايع با بازرگاني خبر داد و اعلام كرد كه آيين‌نامه اجرايي آنها را ابلاغ خواهد كرد، برخي نمايندگان مجلس تاكيد كردند مجلس مشخص‌كننده قوانين و معين‌‌كننده نحوه اجراي تصميمات است.

اين تصميم دولت البته موافقت برخي از نمايندگان مجلس را نيز به همراه داشت به‌طوري‌كه آنان بيان كردند قوه مجريه براساس قوانين برنامه پنجم توسعه چنين تصميمي را گرفته است.

احمد ناطق نوري، نماينده نور و عضو هيات رئيسه مجلس در گفت‌وگويي كوتاه با «جام‌جم» در خصوص برداشت حقوقي دولت از اين اقدام و نظر مجلس در اين زمينه به سوالات ما پاسخ داده است.

برخي از نمايندگان مجلس از تصميم دولت در ادغام دو وزارتخانه انتقاد كرد ه و خواستار توجه دولت به نظرات قوه مقننه شده اند. با توجه به اين‌كه كليت قانون ادغام قبلا به تصويب مجلس هم رسيده و اظهارات تازه نمايندگان براي اطلاع و دريافت برنامه و شيوه ادغام، به عنوان عضوي از هيات رئيسه نظر شما چيست؟

براساس آنچه روال بوده دولت در تمامي امورات خود كه مربوط به مجلس نيز مي‌شد، با نمايندگان وارد رايزني مي‌شد و حتي لايحه‌اي را به مجلس ارائه مي‌كرد.شايد در ادغام اوليه‌اي كه ميان وزارت راه و مسكن صورت گرفت، تشخيص دولت اين بود كه بايد اين دو وزارتخانه ادغام شود اما براساس قانون، بايد هرگونه ادغام به تصويب مجلس برسد. به هر حال بايد آيين‌نامه‌هاي اجرايي وزارتخانه‌هايي كه قرار است با يكديگر ادغام شود با هم سنخيت داشته باشد و مطابق با دستورالعمل‌ها باشد.قطعا در انجام هركاري تعامل، شرط اول است و دولت بايد به گونه‌اي در اجراي قانون ورود پيدا كند كه تناقضي به وجود نيايد.

به نظر شما آيا دولت در ادغام دستگاه‌ها بايد وزير جديدي را جهت گرفتن راي اعتماد به مجلس معرفي كند؟

بله، حتما. مجلس هنگام بررسي شرايط وزير معرفي شده يك دستگاه، برنامه‌ها و شرايط را مورد بررسي قرار مي‌دهد و وقتي 2 وزارتخانه با يكديگر ادغام مي‌شوند، وزير پيشنهادي بايد برنامه خود را براي اين وزارتخانه جديد ارائه كند تا نمايندگان در مورد آن نظر دهند.

برخي عقيده دارند كه دولت بر اين نظر است كه به دليل ادغام‌هايي كه در آينده قرار است انجام دهد، وزارت ورزش را تشكيل ندهد و اين وزارتخانه را در ديگري ادغام كند؟

تشكيل نشدن وزارت ورزش كه مهلت قانوني آن به اتمام رسيده باعث شده كه بحث ورزش در كشور قفل شود و ما نتوانيم در رويدادهاي ورزشي پيش‌رو، از جمله المپيك آينده پيش‌بيني‌هاي مالي داشته باشيم. بر اين مبنا چنين رفتاري قطعا ضربه به ورزش كشور ي خواهد زد كه بنا به گفته رئيس‌جمهور قرار است در آينده رتبه پانزدهم دنيا را در ورزش دنيا داشته باشد.

آيا اتخاذ چنين تصميماتي از سوي مجلس و دولت از سوي برخي به اختلاف دولت و مجلس تعبير نخواهد شد؟

هيچ اختلافي ميان 2 قوه نيست و در نظام جمهوري اسلامي ايران چنين چيزي معني ندارد. چون حفظ نظام از اوجب واجبات است و بايد براي آن و بهبود و تسريع امور تلاش كرد.لذا بر اين مبنا بايد محور همه قوا اجراي قانون باشد و چنانچه همه به قانون عمل كنند ديگر جايي براي اختلاف سليقه وجود ندارد. ضمن اين كه ما در جمهوري اسلامي ايران فصل‌الخطاب مهمي چون رهبر معظم انقلاب داريم كه در صورت بروز هر گونه تناقض و فاصله، مي‌توانند با حل مسائل، قوا را به وحدت و حفظ يكپارچگي هدايت كنند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 31 فروردین 1390  8:51 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها