0

نخست وزيرتونس:برقراري دموکراسي در تونس امکان پذير است

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

نخست وزيرتونس:برقراري دموکراسي در تونس امکان پذير است

تهران / واحد مرکزی خبر/ سیاسی 1390/01/31 00:16:36.17 القائد باجی السبسی، نخست وزیر دولت موقت تونس، در مصاحبه با شبکه خبری فرانس بیست و چهار گفت: برقراری دموکراسی در تونس کار دشواری است اما اگر قرار باشد دموکراسی در یکی ازکشورهای جهان سوم برقرار شود آن کشور تونس است ، زیرا همه شرایط لازم را برای دموکراسی داراست. القائد باجی السبسی افزود البته در تونس به خاطر انقلابی که در آن رخ داده است دوره سیاسی استثنایی را سپری می کند .

وی تاکید کرد از عمر دولت من چهل روز بیشتر نمی گذرد اما اوضاع از هر نظر در کشور بهتر شده است .

این به معنای آن نیست که ما کار خود را به پایان رسانده ایم بلکه برعکس، ما در آغاز راه خود هستیم.

ما مشکل امنیتی داریم که مشکل بزرگی است.

نخست وزیر تونس افزود اولویت اصلی ما برای کشورمان برقراری نظم و آرامش در آن است . مجری در ادامه با تکرار سئوال قبلی خود و با اشاره به کناره گیری الغنوشی نخست وزیر پیشین تونس به علت ادامه تظاهرات مردم در خیابان ها، از القائد باجی السبسی پرسید آیا ممکن است همین حالت نیز برای وی رخ دهد یعنی با فشار مردم مجبور به استعفا شود؟ نخست وزیر دولت موقت تونس در پاسخ به این سئوال گفت : این امر ممکن است برای همه پیش آید.

زیرا قانون بازی همین است .

وی افزود با این حال از وقتی که من به قدرت رسیده ام روند اعتماد سازی بین مردم و دولت آغاز شده است.تازه اعتماد هم می تواند متزلزل باشد و این حالت برای کشوری مانند تونس که دارای مشکلات زیاد اقتصادی واجتماعی است بیشتر می تواند صادق باشد. وی افزود خوب است ما به این مسئله نیز اشاره کنیم که انقلاب مردم تونس ، آرمان بزرگی را دنبال می کند.

مردم می خواهند چیزهایی را دوست نداشتند تغییر دهند.

مجری این شبکه با اشاره به اینکه ماموریت نخست وزیر دولت موقت تونس ،هدایت کشور تا بیست و چهارم ژوئیه ، یعنی تاریخ انتخابات مجلس موسسان است ،مجلسی که به نوبه خود وظیفه وضع قوانین جدید در عرصه سیاسی را بر عهده دارد، از القائد باجی السبسی پرسید این مجلس موسسان به طور مشخص چه چیزی را باید به وجود آورد؟ وی در پاسخ گفت نخستین وظیفه این مجلس تهیه و تدوین قانون اساسی جدید کشور است و بعد زمینه را برای برقراری دموکراسی در کشور که روند آسانی هم نیست فراهم کند.

وی افزود درست است که برقراری دموکراسی در کشوری که گذشته دیکتاتوری داشته ، کار دشواری است اما اگر قرار باشد دموکراسی در یکی ازکشورهای جهان سوم برقرار شود آن کشور تونس است .

زیرا همه ترکیبات لازم برای دموکراسی در کشور ما مهیا است: مردم کشور ما با سواد هستند.در واقع از زمانی که به استقلال دست یافته ایم با جهل و بیسوادی مبارزه کرده ایم و اکنون نیز باید ثمر این تلاش های خود را ببینیم .

وی افزود امروز افراد زیادی با تحصیلات عالی در کشور وجود دارند که بیکار هستند و از این نظر، وضع تا حدودی با دیگر کشورهای جهان فرق می کند . اما از آن طرف هم، طبقه متوسط و رهایی زنان را ما درجامعه خود داریم که نسبت به دیگر کشورهای جهان سوم، زمینه را بیشتربرای برقراری دموکراسی فراهم کرده است.

وی افزود آزادی و برابری زنان در کشور ما آنچنان پیش رفته است که وضع آنها نسبت به زنان برخی کشورهای اروپایی نیز بهتر است.

القائد باجی السبسی در بخش دیگر از سخنان خود به شور وشوق و جنب و جوش های سیاسی که اکنون در بین مردم تونس ایجاد شده است پرداخت وگفت :هر چیزی که از حد متعادل آن فراتر رود مضر است .

جنب و جوش های سیاسی نیز اگر بیش از حد باشد ،برای کشور ایجاد مشکل می کند.

اما خوب باید به این نکته نیز توجه کنیم که در کشور ما به مدت زیادی نظام دیکتاتوری حاکم بوده است وطبیعی است که اکنون مردم این حالت را داشته باشد و ما نیز برای مدتی این حالت را تحمل می کنیم. مجری این شبکه در ادامه این مصاحبه افزود در میان پنجاه ویک حزب سیاسی یا بیشتری که در تونس وجود دارد احزابی مانند حزب النهضه به رهبری الغنوشی وجود دارد که فعالیت آنها قبلا ممنوع شده بود ، اما حالا که رهبر این حزب اسلامگرا به کشور بازگشته ، آیا نگران فعالیت های آن نیستید؟ وی در پاسخ گفت همه احزاب ،از جمله حزب النهضه حق دارند عقاید و برنامه های خود را در کشور تبلیغ کنند .

زیرا اگر ما می گویم می خواهیم دموکراسی در کشور برقرار کنیم نباید در اجرای آن گزینشی عمل کنیم.

به همین علت هم این حزب و طرفداران آن ، آزادانه نشست سیاسی برگزار می کنند .

نخست وزیر دولت موقت تونس در ادامه این مصاحبه به مسائل اقتصادی و بیکاری در کشور پرداخت که با کساد شدن صنعت گردشگری کشور ، هتل های کشور هیچ درامدی ندارند و بسیاری از مردم نیز که از طریق گردشگری تونس امرار معاش می کردند اکنون بیکار شده اند. وی افزود حکایتی است که می گوید برای آنکه حداقل ارزشی در جامعه وجود داشته باشد ، باید مردم ازحداقل آسایش و رفاه برخوردار باشند.

حالا اگر ما دموکراسی را معادل این ارزش بدانیم برای من شکی باقی نمی ماند که مردم باید خوب تغذیه شوند و کار داشته باشند و اتفاقا مشکل بزرگ ما هم همین است.

وی خاطر نشان کرد مشکل گردشگری کشور بیشترحالت روانی دارد.

زیرا مردم فکر می کنند که اگر به تونس در شرایط کنونی بیایند جانشان به خطر می افتد.

اما همین جا باید بگویم که این افراد درباره تونس دچار اشتباه شده اند. زیرا با توجه به شرایط امنیتی که در کشور وجود دارد هیچ خطری هیچ گردشگری را تهدید نمی کند.

وی درباره لیبی و رابطه با این کشور نیز گفت: روابط تونس و لیبی بسیار قدیمی و همیشگی است .

موقعیت جغرافیایی ما چنین چیزی را ایجاب می کند.

ما امیدواریم که مشکل لیبی حل شود .

ولی هیچ دخالتی در آن نمی کنیم زیرا بر این باوریم که مشکل لیبی داخلی است و ما در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی کنیم

منبع واحد مرکزی خبر

چهارشنبه 31 فروردین 1390  6:30 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها