0

بازخواني پيام جهاد خودكفايي رهبر انقلاب در سال 58

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

بازخواني پيام جهاد خودكفايي رهبر انقلاب در سال 58

نسخه چاپي ارسال به دوستان
پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار آيت‌الله‌ خامنه‌اي منتشر كرد:
بازخواني پيام جهاد خودكفايي رهبر انقلاب در سال 58

خبرگزاري فارس: پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار آيت‌الله‌ خامنه‌اي مطلبي با عنوان بازخواني پيام جهاد خودكفايي رهبر انقلاب در سال 58 به مناسبت 29 فروردين روز ارتش جمهوري اسلامي منتشر كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمي سيدعلي خامنه‌اي (مد‌ظله‌العالي) در گزارش درباره تلاش‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در راه تحقق خودكفايي آمده است: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، سامانه‌ها و تجهيزات مورد نياز ارتش از كشورهاي صنعتي گوناگون به‌ويژه بلوك غرب و آمريكا تأمين مي‌شد و تحقيقات دفاعي به‌معناي واقعي جايگاهي نداشت.
پس از پيروزي انقلاب، ارتش جمهوري اسلامي ايران كه از سويي درگير مسائل داخلي كشور شده و از پشتيباني‌هاي آمادي و فني كشورهاي سازنده تجهيزات موجود نيز محروم شده بود، درگير يك جنگ تحميلي تمام عيار شد.

عوامل فوق‌الذكر به‌همراه تحريم نظامي، مشكلات ناشي از پاك‌سازي عوامل وابسته به رژيم سابق و خروج مستشاران خارجي، در مجموع شرايط بسيار نامطلوبي را براي ارتش ايجاد نمود كه امر تعمير، نگهداري و تأمين قطعات مورد نياز سامانه‌هاي موجود را با مشكل مواجه ساخت.
پيرو رهنمودهاي رهبر انقلاب، تحقيقات آجا در مرداد ماه سال 70، دوره ديگري از مسير حركت و تلاش زنجيره تحقيقاتي آجا به سمت مأموريت اصلي، يعني انجام تحقيقات به‌منظور طراحي و ساخت ادوات و تجهيزات زميني، شناور و پروازي شكل گرفت.

در چنين شرايطي با صدور پيامي توسط آيت‌الله خامنه‌اي به‌عنوان نماينده حضرت امام(ره) در ارتش جمهوري اسلامي و معاون امور انقلاب وزارت دفاع در مورخه 58/10/23، روح تازه‌اي در پيكر آجا (ارتش جمهوري اسلامي ايران) دميده شد.
تا قبل از صدور فرمان ايشان،

1. خانواده تحقيقات وجود خارجي نداشت و تحقيق و پژوهش هم مفاهيم دست‌نيافتني مي‌نمود.
2. در سطح نيروهاي مسلح باور به خودكفائي محلي از اعراب نداشت.
3. تجهيزات ارتش با مشكلات عديده‌ و اساسي براي تعمير و نگهداري، تأمين قطعات و راه‌اندازي روبرو بود.

متعاقب صدور اين فرمان تاريخي، نخستين مجموعه‌هاي خودكفايي و هسته‌هاي غير متمركز و جهادي، بنا بر نياز، از زير مجموعه‌هاي فني و تخصصي آجا ايجاد و بدين ترتيب باور به خوداتكايي، خودكفايي، اعتلاي دانش فني و استقلال دفاعي در ارتش جمهوري اسلامي پايه‌گذاري شد.

آيت‌الله خامنه‌اي با حمايت‌ها و رهنمودهاي خود در طي مسير پرفراز و نشيب و سرنوشت‌ساز، مشوق و راهنماي مجموعه تحقيقاتي آجا بوده و با استمرار ابلاغ تدابير، اين خانواده را به سمت و سويي كه به اعتلاي خودكفايي واقعي مي‌انجاميد، رهنمون كردند.

ايشان در صبحگاه مشترك هشتم فروردين ماه 1362 در منطقه يكم دريايي بندرعباس سخناني ايراد فرمودند كه اين سخنان سرآغاز حركت جدي خودكفايي در ارتش جمهوري اسلامي ايران بود:

"من با اجازه فرماندهي كل نيروهاي مسلح و مقام معظم رهبري به ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران و به فرماندهان سه نيرو پيشنهاد قطعي خواهم كرد كه يك معاونت جهاد خودكفايي به وجود بياورند و همه نيروهايي كه مي‌توانند، همه دست‌هايي كه مي‌توانند ما را به خودكفايي برسانند، جمع كنند و از آن‌ها كمال استفاده را بكنند. "

پس از آن ارتش جمهوري اسلامي ايران با شناخت امكانات، توانائي‌هاي علمي و فني و با اتكاء به خودباوري، فعاليت‌هاي منسجم جهاد خودكفايي را از صورت غير متمركز خارج و در ساختار معاونت‌هاي جهاد خودكفايي نيروها متمركز و متعاقباً با سازماندهي اداره تحقيقات و جهاد خودكفائي در ستاد آجا، به‌عنوان بالاترين رده ستادي ارتش در زمينه‌ خودكفائي، برنامه‌هاي مناسب در مقاطع مختلف زماني تدوين و در طول جنگ تحميلي محور تلاش‌هاي خود را در زمينه‌هاي زير متمركز نمود:

1. بازسازي اقلام فرسوده
2. تعمير و حاضر بكار نمودن وسايل و تجهيزاتي كه به دليل وابستگي به بيگانگان مدت‌ها منتظر تعمير بودند.
3. به‌سازي اقلام و تجهيزات با توجه به پيشرفت فناوري.
4. طراحي و ساخت نمونه قطعات و اقلام پيچيده.
5. اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي و توليد تجهيزات و سامانه‌هايي كه با توجه به حصر اقتصادي امكان تهيه آن‌ها مقدور نبود.
6. فعاليت‌ها و تلاش جهادگران و متخصصان ارتش در طول جنگ تحميلي نه فقط در حفظ و افزايش توان رزمي نيروها مؤثر واقع شده است، بلكه دستاوردهاي مثبت و سازنده‌اي را به شرح ذيل درپي داشته است:

الف) افزايش دانش، توان علمي و تجربه كاركنان متخصص
ب) فراهم نمودن پايه‌هاي استوار و مستحكم براي فعاليت‌هاي گسترده‌تر تحقيقاتي
پ) ايجاد ارتباط با مراكز علمي و صنعتي در راستاي شناخت توانائي‌هاي بالفعل و بالقوه صنعتي كشور به‌ويژه دانشگاه‌ها
ت) خودباوري، عشق به خوداتكايي و گسترش تفكرات جهادي در كليه ارگان‌ها و يگان‌هاي آجا
ث) افزايش فعاليت‌هاي ساخت و توليد در يگان‌هاي آمادي
ج) واگذاري مسئوليت‌هاي تحقيقاتي بيشتر در زمينه‌هاي مختلف به معاونت‌هاي جهاد خودكفايي

تحقيقات آجا با خاتمه جنگ تحميلي، وارد عرصه جديدي از تحقيقات با ويژگي خاص (يعني لزوم تجهيز ارتش به سامانه‌ها و تجهيزات توليد داخل كشور) شد. پيرو رهنمودهاي فرماندهي كل قوا به ستاد آجا در مرداد ماه سال 70، دوره ديگري از مسير حركت و تلاش زنجيره تحقيقاتي آجا به سمت مأموريت اصلي، يعني انجام تحقيقات به‌منظور طراحي و ساخت ادوات و تجهيزات زميني، شناور و پروازي هدايت شد و به حول و قوه الهي و رهنمودهاي داهيانه آن فرماندهي و با اتكاء به دانش و توان علمي نظاميان توانمند خود و تجربيات گران‌قدر هشت سال دفاع مقدس با اجراي پروژه‌هاي تحقيقات دفاعي، رشته‌هاي وابستگي را بيش از پيش قطع نمود.

در ادامه به دو نمونه از مصاديق خودباوري و خوداتكايي در مجموعه آجا اشاره مي‌شود:

*ساخت تانك ذوالفقار:

رهبر معظم انقلاب در سخنراني مورخه 68/12/5 در جمع فرماندهان نداجا و هوانيروز گفتند: "من چند سال قبل از اين جهاد خودكفايي را تشكيل دادم. الآن هم جهاد خودكفايي در همه نيروها از جمله در نيروي زميني بايد در حد اعلاء كار و تلاش بكند، تا بتواند مقصود از اين تشكيلات را كه خودكفايي دروني است، تا حد ممكن تأمين كند. "
بدين‌ترتيب حركت جهادي در نزاجا سرعت گرفت و در نهايت در سال 73 اولين تانك جمهوري اسلامي ايران ملقب به "ذوالفقار " تحويل نزاجا شد.
به دنبال موفقيت نزاجا معظم‌له فرمودند: "دنبال كنيد تانك، جاي ديگري نسازند و دوباره‌كاري نشود " و بدين‌وسيله عطف به ابلاغ ستاد كل نيروهاي مسلح، نزاجا متولي ساخت تانك شد.

ساخت ناوشكن جماران:

در هنگام بازديد فرماندهي معظم كل قوا از كارخانجات نداجا در بندرعباس مقرر فرمودند: "ناو جنگي با كاربري حمل بالگرد و پرتاب موشك بسازيد. " متعاقب صدور اين فرمان حركت جهادي سازندگي در اين زمينه شكل گرفت و در نهايت ناوشكن جماران در سال 1388 به ناوگان قدرتمند نداجا در جنوب ملحق شد.
انتهاي پيام/

 
 
سه شنبه 30 فروردین 1390  10:37 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها