0

دانشمندان، ژن طول عمر انسان را كشف كردند

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

دانشمندان، ژن طول عمر انسان را كشف كردند

ژن طول عمر كه ممكن است سرعت پير شدن را كنترل كند، توسط دانشمندان كشف شد.

به گزارش ايسنا، دانشمندان توانسته‌اند هشت تنوع ژنتيكي را شناسايي كنند كه توليد يك هورمون حياتي - با پيري و همچنين بيماري‌هاي مربوط به آن مرتبط است - را كنترل مي‌كند.

آنها معتقدند كه با كار بر روي رشته‌هاي DNA مي‌توانند فرآيند پير شدن را آهسته كرده و شرايط مرتبط به پيري را دفع كنند.

اين ژنها به كنترل سطوح استروئيد سولفات DHEAS كه در بدن به وفور وجود داشته و براي بسياري از قابليت‌هاي كليدي و اساسي به شمار مي‌رود، مي‌پردازد.

سطوح DHEAS در اواسط تا اواخر 20 سالگي انسان به اوج خود رسيده و با پيرتر شدن انسان كاهش مي‌يابند.

در سن 85 سالگي، تنها پنج درصد از ميزان اين هورمون در بدن باقي مي‌ماند.

محققان توانسته‌اند بين كاهش سطوح DHEAS و بيماري‌هايي مانند ديابت نوع دو و ورم لنفاوي كه عمر انسان را كاهش مي‌دهند ارتباط برقرار كنند.

گروهي از دانشمندان از سراسر جهان به تحليل سطوح DHEAS و 5/2 ميليون گونه ژنتيكي در 14 هزار و 846 فرد از اروپا و آمريكا پرداختند.

در نتايج اين تحليل كه در مجله پلوس جنتيكس منتشر شده، هشت ژن عادي كه تمركز DHEAS را كنترل مي‌كنند، شناسايي شده كه برخي از اين ژنها با پيري و بيماري‌هاي مرتبط با آن مانند ديابت نوع دو و ورم لنفاوي ارتباط دارند.

درحالي كه مكمل‌هاي استروئيدي در دهه‌هاي گذشته به بازارها راه يافته‌اند، دكتر گوانجو ژاي از دانشگاه كينگز كالج لندن هم اظهار مي‌كند: با اين كه از لحاظ تئوري استروئيد مي‌تواند فرآيند پيري را آهسته كند اما هنوز براي اعلام اطمينان از موثر بودن آن زود است.

دانشمندان در قدم بعدي خود مي‌خواهند روي هر كدام از ژنها بطور جداگانه تحقيق كنند و اميدوارند با اين شيوه اطلاعات بيشتري بدست بياورند.... / تحلیل : عصر ایران

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

سه شنبه 30 فروردین 1390  7:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها