0

اینکه به چه کسی رأی دهیم کار مساجد نیست

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

اینکه به چه کسی رأی دهیم کار مساجد نیست


آیت الله جوادی آملی:
اینکه به چه کسی رأی دهیم کار مساجد نیست
قم - خبرگزاری مهر: مرجع تقلید شیعیان گفت: مسئولان مساجد، مردم را فقط به شرکت در انتخابات تشویق کنند و اینکه به چه کسی رأی بدهیم، کار مسجد نیست.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی بعد از ظهر سه شنبه در دیدار دست اندرکاران، مشاوران و پیمانکاران سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران، محراب را چشم مسجد عنوان کرد و اظهار داشت: به این دلیل برای مسجد، رو به روی کعبه، محراب درست می کنند، که این محراب به منزله چشم آن بناست و بر اساس آن، چشم نمازگزاران هم متوجه کعبه است.

وی اولین دشمن انسان را خودخواهی دانست و با ذکر مثالی در این مورد گفت: سالانه حدود هشت میلیون پرونده در مراجع قضایی تشکیل می شود که هفت میلیون آن مربوط به خودخواهی و غرور و رعایت نکردن آداب و حقوق است.

استاد برجسته حوزه علمیه، محراب مسجد را مکانی برای جنگ با دشمن درون و بیرون دانست و افزود: اولین دشمن ما، درون ماست و اگر از شرّ خودمان نجات یافتیم، از دشمن بیرونی در امان هستیم.

آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: وقتی خودمان را ساختیم، اگر بیگانه خواست به مرز و بوم ما حمله کند، دفع آنها آسان است و هیچ راهی برای نفوذ بیگانه وجود نخواهد داشت.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: جامعه باید به سمتی حرکت کند که وقتی انسان وارد مرکزی می‌شود که محراب دارد، هم با دشمن درون خود بجنگد و هم با دشمن بیرون.

استاد برجسته حوزه علمیه با طرح این سئوال که چرا محراب که چشم مسجد است به طرف کعبه بنا می‌شود، اظهار داشت: خدای سبحان کعبه را بیت عتیق معرفی کرد و فرمود «وَلْیَطَّوَّفُوا بِالْبَیْتِ الْعَتِیق». معنای عتیق هم «آزاد» است؛ یعنی مسجد مکان آزادی است.

وی درهمین زمینه تصریح کرد: وقف در اسلام دو قسم است؛ یک قسم آن این است که اصل ملکیت محفوظ است، و اگر ضرورتی رخ داد می توان این ملک را فروخت و جای دیگر خرید. اما مسجد از قسم دوم وقف است که تحریر رقبه است و کسی که زمین را برای مسجد وقف می کند، این زمین را آزاد کرده است. برای اینکه چشم این مسجد به کعبه است و کعبه هم آزاد است.

کسی که مسجد می سازد در حقیقت بیت آزادی می سازد

آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: کسی که در عمره یا حج دور این بیت عتیق می چرخد، درس آزادی یاد می گیرد وگرنه به مکه نرفته است. محور اصلی مسجد آن است که چشمش به سمت بیت عتیق است و خود مسجد هم ملک کسی نیست و آزاد است؛ کسی که آزاد باشد، مسجدی است و کسی که مسجد می سازد، در حقیقت بیت آزادی می سازد.

مفسر بزرگ قرآن کریم با ذکر جریان تاریخی از دوران حکومت مغول بر ایران، بر ناکارآمدی مکتب ایرانی تاکید کرد و افزود: ما در ایران دوران فراز و فرودی را پشت سر گذاشتیم و هیچ دوره ای بدتر از دوره مغول نبوده است. در همان دوران مرد بزرگی همچون خواجه نصیر در ایران بود. او توانست در مراغه رصدخانه بسازد و دانشمندان علوم عقلی را شناسایی کند که در کنارایشان گروه دوم شکل گرفت و خواجه نصیر آنها را در رصدخانه مراغه مستقر کرد. گروه سومی هم وجود داشتند که شامل بردگانی بودند که برای مختصر مطامع دنیا، خودشان را به حکومت آدم‌کش مغول نزدیک کردند.

وی تصریح کرد: این همان دوران مکتب ایرانی بود که چیزی برای مردم نداشت، اما این اسلام بود که شرف و عظمت و جلال و شکوه به ایران داده است.

آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: برای اینکه اگر لااقل نظیر خواجه طوسی نشدیم، نظیر گروه دوم شویم و به چاه گروه سوم نیفتیم، به یک پایگاهی نیاز داریم. مسجد همان پایگاه است و باید این گوهر اصیل را حفظ کنیم و آن را به راحتی از دست ندهیم.

نباید مسجد را به سمتی هدایت کرد که آسیب ببیند

وی با ذکر توصیه هایی به دست اندرکاران امور مساجد برای حفظ جایگاه واقعی مسجد، تاکید کرد: نباید مسجد را به سمتی هدایت کرد که آسیب ببیند. کار مسجد این است که مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کند، اما اینکه به چه کسی رأی بدهیم، کار مسجد نیست.

استاد برجسته حوزه افزود: برای اینکه خصوصیت مسجد باقی بماند، باید حرف هایی که در مسجد بیان می شود، در رابطه با حفظ نظام و مملکت واسلام باشد، ولی اگر در مسجد گفته شود که به فلان شخص رأی دهید، جایگاه واقعی مسجد دچار آسیب می شود. آن وقت مسجدی که برای حل اختلاف نقش موثری دارد، زمینه ای برای بروز اختلاف می شود.

آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: مسجد برای تامین اخلاق و عقاید مردم است و نباید کاری کرد که این عقیده و اخلاق را اگر ارتقاء نمی دهد، تنزل دهد.

وی تاکید کرد: کعبه با اینکه چهاردیواری ساده است ولی با بهترین نیت ساخته شده و دو پیغمبر کارگری آن را به عهده گرفتند و تک تک سنگ ها و گِل ها را با این جمله قرآنی «وَإِذْ یَرْفَعُ إِبْرَاهِیمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَیْتِ وَإِسْمَاعِیلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا» روی هم گذاشتند، لذا مساجدی که چشمشان به طرف کعبه است باید با زمزمه «رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا» ایجاد شود تا ثمربخش باشد.

مفسر بزرگ قرآن کریم با یادآوری این نکته مهم که انسان باید جایی نماز بخواند که او را از زر و زیور باز بدارد، افزود: مسجد جایی است که به انسان درس آزادگی و شرف و کرم و تقوا عطا می کند و وسیله حرب با دشمن درون و بیرون است.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 30 فروردین 1390  7:03 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها