0

خروج دام ازجنگلهاي شمال نيازمند بيش ازپنج هزار ميلياردريال اعتباراست

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

خروج دام ازجنگلهاي شمال نيازمند بيش ازپنج هزار ميلياردريال اعتباراست

خروج دام ازجنگلهاي شمال نيازمند بيش ازپنج هزار ميلياردريال اعتباراست
نوشهر - مسوول طرح خروج دام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور با بيان اين كه ازسال 68 تاكنون بيش ازيك ميليون و286 هزار واحددامي(معادل30درصد كل دام هاي موجود منطقه ) از جنگل‌هاي شمال خارج شد،گفت: براي خروج بقيه احشام از اين عرصه به پنج هزار و 290 ميليارد ريال اعتبار نياز است.

'ميربهاءالدين شفايي' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا تعداد احشام موجود در جنگل ‌هاي شمال را طبق آمار سال 64 در حدود چهار ميليون و 370 هزار واحد اعلام كرد و افزود : تاكنون براي خروج دام از جنگل هاي شمال 600 ميليارد ريال اعتبار هزينه شد.


وي اظهار داشت : بيشترين تعداد احشام خارج شده از جنگل هاي شمال مربوط به استان گيلان به تعداد 347 هزار و 452 واحد دامي است.


وي خاطرنشان كرد : در اين مدت همچنين از جنگل هاي غرب و شرق مازندران و استان گلستان به ترتيب 333 و 321 و 285 هزار واحد دامي خارج شده است .


شفايي اجراي طرح خروج دام در استان‌هاي گيلان و گلستان را روان‌تر دانست و يادآور شد : هر منطقه‌اي شرايط و مسائل اجتماعي و اقتصادي خاص خود را دارد كه بر اجراي طرح خروج دام تاثير مي‌گذارد.


وي مهم‌ترين عامل تخريب در جنگل را شيوه معيشت سنتي جنگل نشينان و دامداران اعلام كرد و گفت : اين شيوه معيشتي، وابستگي زياد آنان به جنگل را به دنبال دارد و باعث بر داشت غيرمجاز چوب هيزمي براي پخت و پز و گرمايش و چوب صنعتي براي احداث دام‌سرا و ساير اعياني‌ها مي‌شود.


مسوول طرح خروج دام سازمان جنگل ها و مراتع، دام‌هاي موجود شمال كشور را سه تا چهار درصد كل دام‌هاي ايران و شير و گوشت توليدي آنها را همين مقدار از توليدات كشور ذكر و اضافه كرد : با توجه به خسارات وارده به جنگل و سهم اندك توليدات آن در مجموع توليدات دامي كشور، بهتر است دام‌داري سنتي به طور كامل در شمال كشور منسوخ شود.


جنگل‌هاي شمال 9/1 ميليون هكتار وسعت دارد. ك/3

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 30 فروردین 1390  6:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها