0

صدها تن در استانبول عليه شوراي عالي انتخابات تركيه تظاهرات كردند

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

صدها تن در استانبول عليه شوراي عالي انتخابات تركيه تظاهرات كردند

 
در پي رد صلاحيت شماري از نامزدهاي نمايندگي مجلس/
صدها تن در استانبول عليه شوراي عالي انتخابات تركيه تظاهرات كردند
آنكارا- با رد صلاحيت شماري از نامزدهاي نمايندگي مجلس، روز سه شنبه صدها تن در استانبول عليه دولت و شوراي عالي انتخابات تركيه تظاهرات كردند.

به گزارش ايرنا به نقل از منابع خبري تركيه، معترضين كه اكثريت آنان را هواداران حزب 'صلح و دمكراسي' تشكيل مي دادند، عليه دولت و شوراي عالي انتخابات تركيه شعار دادند.


گروهي از تظاهركنندگان كه به بهانه اعتراض به رد صلاحيت شماري از نامزدهاي نمايندگي مجلس در مناطق كرد نشين به خيابانها ريخته بودند، در مسير راهپيماي خود كه، از ميدان مركزي 'تقسيم ' آغاز شد، عليه دولت شعار داده و اقدام شوراي عالي انتخابات را محكوم كردند.


شوراي عالي انتخابات تركيه بعد از بررسي صلاحيت هزاران تن از داوطلباني كه به طور منفرد و يا توسط احزاب سياسي به اين شورا معرفي شده بودند، دوشنبه شب اعلام كرد، 12 تن از اين افراد واجد شرايط نماينده شدن در مجلس ملي تركيه نيستند و نمي توانند در انتخابات عمومي نامزد نمايندگي مجلس شوند.


هفت تن از اين افراد را نامزدهاي منفرد مورد حمايت حزب 'صلح و دمكراسي' تركيه تشكيل مي دهد كه به عنوان حزب مخالف در مناطق كردنشين اين كشور فعاليت دارد.


دو نفر از هفت نفر مذكور نيز در حال حاضر از حزب ياد شده نماينده مجلس هستند.


شهرهاي كردنشين دياربكر ، وان ، حكاري و دوغوبيازيت نيز روز سه شنبه صحنه ناآراميها در ارتباط با همين مساله بود.


معترضين به سوي پليس بمبهاي آتش زا و سنگ پرتاب كردند و پليس نيز براي متفرق كردن تظاهركنندگان از گاز فلفل و خودروهاي آب پاش استفاده كرد.


در جريان اين حوادث 6 مامور پليس زخمي و گروهي از تظاهر كنندگان نيز دستگير شدند.


اصناف شماري از شهرهاي كرد نشين نيز اماكن كسب خود را تعطيل كردند.


ناظران آگاه عقيده دارند كه اقدام شوراي عالي انتخابات تركيه در رد صلاحيت نامزدهاي نمايندگي ياد شده در آستانه انتخابات عمومي كه قرار است 22 خرداد ماه آينده برگزار شود، ضربه شديدي به روند دمكراسي در تركيه فرود آورده و اين احتمال وجود دارد كه اين اقدام از يك سو موجب تشديد ناآراميها در مناطق كرد نشين شود و از سوي ديگر مشروعيت انتخابات مجلس تركيه را زير سووال ببرد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 30 فروردین 1390  6:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها