0

دستيابي محققان كشور به دانش فني توليد سوخت پاك و صادرات آن تا سه سال آينده

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

دستيابي محققان كشور به دانش فني توليد سوخت پاك و صادرات آن تا سه سال آينده

 

'غلامرضا جوكار' سرپرست شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي روز سه شنبه در حاشيه نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي به خبرنگار ايرنا گفت: 'دي متيل اتر'(DME) سوختي است كه مي تواند در سطحي وسيع جايگزين گازوئيل شود و ايران اواخر سال گذشته به اين دانش فني دست يافت.
وي با اشاره به اينكه تاكنون فقط شركت 'لورگي' آلمان اين دانش فني را در اختيار داشته است افزود: تلاش دانشمندان ايراني موجب شد ايران دومين دارنده اين دانش فني در دنيا شود.
جوكار در زمينه مزاياي اين سوخت كه از متانول به دست مي آيد، اظهار داشت:اين سوخت با بدن انسان، لايه ازون و محيط زيست كاملا سازگار است، عمر آن در جو زمين يك روز است و از نظر شيميايي نسبتا بي اثر و غير خورنده است.
سرپرست شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي برخي ويژگي هاي ديگر اين سوخت پاك را انتشار بسيار اندك دوده ، ذرات معلق ، ميزان بسيار اندك گوگرد(در حد صفر)، عدد ستان آن بالاتر از سوخت ديزل و ارزش حرارتي بالا عنوان كرد.
* ايران مصرف كننده و صادر كننده سوخت پاك مي شود
وي با اشاره به اينكه كشورهاي چين و ژاپن قصد دارند به ترتيب تا سال 2020 ، 85 و 100 درصد مصرف گازوئيل خود را با اين دي متيل اتر جايگزين كنند تاكيد كرد: با تشكيل كارگروه هايي در كشور قرار شده است دركلان شهرها بويژه در تهران چند خودرو از گازوئيل سوز به دي متيل اتر سوز تبديل شود.
جوكار ابراز اميدواري كرد ايران بتواند تا سه سال آينده اين سوخت را به دنيا صادر كند.
وي از تمايل سه سرمايه گذار داخلي براي طرح( دي متيل اتر) خبر داد و گفت: اين سوخت علاوه بر پاك بودن، ارزش افزوده بسيار بالايي دارد و اگر تا پنج سال آينده روند هدفمند كردن يارانه ها كامل شود در مقايسه با گازوئيل از نظر قيمتي ارزش بسيار بالاتري خواهد داشت.
جوكار تاكيد كرد: اين سوخت يكي از سوخت هاي آينده سيستم حمل و نقل ايران خواهد بود.
وي پيش بيني كرد، پيش از آنكه چين به 100 درصد جايگزيني دي متيل اتر برسد ايران به 50 تا 60 درصد جايگزيني سوخت پاك خواهد رسيد.
وي با اشاره به اينكه DME يكي از محصولات پايين دستي متانول است و از اين فراورده پتروشيميايي تهيه مي شود يادآور شد: ايران روزانه 15 ميليون تن متانول توليد مي كند.

* ايران و آلمان تنها دارندگان دانش فني سوخت پاك
جوكار اظهار داشت دانش فني اين پروژه را با شركت لورگي آلمان آغاز كرديم كه البته به واسطه شرايط موجود و تحريم ها و با وجود باز بودن قرار داد با اين شركت آلماني، آنها به شكل هاي مختلف از ادامه همكاري با ما سرباز زدند.
وي تاكيد كرد: اما ما منتظرآنها نشديم و كار را تمام كرديم و تمام نواقص موجود را از بين برديم.
وي تصريح كرد: براي تهيه اين سوخت به دو نوع كاتاليست نياز داشتيم كه پژوهشگران شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي با تلاش هاي خود آنها را در داخل كشور ساختند و بكار گرفتند.
به گفته وي اكنون غير از شركت لورگي آلمان كه دو پايلوت در چين دارد ايران نيز به دانش فني اين سوخت دست يافته است.
*زير ساخت هاي لازم براي استفاده از سوخت پاك
سرپرست شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي گفت: استفاده از اين سوخت تقريبا به زير ساخت هايي نياز دارد كه براي تبديل خودروي بنزين سوز به گاز سوز استفاده شد.
به گفته وي براي استفاده از اين سوخت فقط سيستم سوخت خودرو تغيير مي كند و تحولي در خط توليد خودرو ايجاد نمي شود.
*توليد بنزين همراه با سوخت پاك
جوكار خاطر نشان كرد: در فرايند توليد سوخت پاك مقاديري نيز بنزين با عدد اكتان 105 توليد شده است.
علمي**9023**1544
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30346777
سه شنبه 30 فروردین 1390  6:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها