0

سوگواره ياس نبوي (3) حضرت زهرا (س) از منظر بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

سوگواره ياس نبوي (3) حضرت زهرا (س) از منظر بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران

 

اين بانوي بزرگوار در صحنه هاي اجتماعي، سياسي و خانوادگي با ارايه برترين زندگي نشان داد كه مي توان ساده و عارفانه زيست اما بهترين بنده، بهترين فرزند، بهترين همسر، بهترين مادر و بهترين مدافع حريم ولايت بود.
امام خميني (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران ديدگاه زيبايي درباره صديقه كبري دارد كه در اين مطلب به برخي از آنها با استناد به جلد نوزدهم صحيفه نور، اشاره مي شود.
امام راحل در اين رابطه فرمودند:‌ من راجع به حضرت صديقه سلام الله عليها خودم را قاصر مي دانم ذكري بكنم، فقط اكتفا مي كنم به يك روايت كه در كافي شريفه است و با سند معتبر نقل شده است و آن روايت اين است كه حضرت صادق (ع) مي فرمايد: 'فاطمه سلام الله عليها بعد از پدرش 75 روز زنده بودند و حزن و شدت بر ايشان غلبه داشت و جبرئيل امين مي آمد خدمت ايشان و به ايشان تعزيت عرض مي كرد.'
بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در ادامه مي فرمايند: ظاهر روايت اين است كه در اين 75 روز مراوده اي بوده است يعني رفت و آمد جبرئيل زياد بوده است و گمان ندارم كه غير از طبقه اول از انبياء عظام درباره كسي اين طور وارد شده باشد كه در ظرف 75 روز جبرئيل رفت و آمد داشته است ... مساله آمدن جبرئيل براي كسي يك مساله ساده نيست، خيال نشود كه جبرئيل براي هر كسي مي آيد. امكان دارد بيايد، يك تناسب لازم است بين روح آن كس كه جبرئيل مي خواهد بيايد و مقام جبرئيل كه روح اعظم است...
امام (ره) در ادامه فرمودند: حتي درباره ائمه هم نديده ايم كه وارد شده باشد اين طور كه جبرئيل بر آنها نازل شده باشد، فقط اين است كه براي حضرت زهرا سلام الله عليها است آن كه من ديده ام جبرئيل به وفور در آن 75 روز وارد مي شده و مسائل آتيه اي كه بر ذريه او مي گذشته است، اين مسائل را مي گفته است و حضرت اميرعليه السلام هم ثبت مي كرده است. در هر صورت من اين شرافت و فضيلت را از همه فضائلي كه براي حضرت زهرا سلام الله عليها ذكر كرده اند ... بالاتر مي دانم.
امام خميني (ره) در سايه سار نهضتي اسلامي و بينانگذاري انقلابي بر پايه اصول و موازين اسلامي، به بيدارسازي بانوان و آگاهي زنان از نقش حساس خود در روند امر جامعه پرداخت و ايشان حضور حضرت زهرا (س) در صحنه هاي سياسي اجتماعي را الگوي زنان ايراني دانسته و مشاركت زنان در شكل گيري انقلاب را تاثير الگويي از زندگاني حضرت فاطمه (س) معرفي مي كنند.
ايشان با اشاره به خطبه قراي حضرت زهرا (س) در جمع مردم مدينه مي فرمايند: 'زني در مقابل جباري ايستاد كه اگر مردها نفس مي كشيدند، همه را مي كشتند و نترسيد و ايستاد و محكوم كرد حكومت را... زن يك همچو مقامي بايد داشته باشد. زن هاي عصر ما بحمدالله شبيه به همان ها هستند، ايستادند در مقابل جبار با مشت گره كرده، بچه ها در آغوششان و به نهضت كمك كردند.'
امام خميني (ره) در بياني با اشاره به داستان ايثار حضرت فاطمه (س) افراد جامعه را به ايجاد روحيه سخاوت و بخشش دعوت كرده و فرمودند:‌ 'آن احسان (زهرا عليهاالسلام ) بر مستمندان كه وقتي پيرمرد مستمندي را پيغمبر (ص) به در خانه اميرالمومنين (ع)فرستاد و گفت: برو حاجتت را از آنها بخواه. فاطمه زهرا (س) يك پوستي را كه حسن و حسين بر روي آن مي خوابيدند و به عنوان زيرانداز فرزندان خود در خانه داشت و چيزي جز آن نداشت، برداشت و داد به اين سائل و گفت: 'اين را ببر بفروش و از پول آن استفاده كن.' اين شخصيت جامع الاطراف فاطمه زهرا (س) است. اين الگو است. الگوي زن مسلمان اين است.
پير فرزانه انقلاب درباره شخصيت والاي حضرت فاطمه (س) مي فرمايد: 'زنان مسلمان در زندگي شخصي، اجتماعي و خانوادگي خود بايد زندگي فاطمه زهرا عليهاالسلام را از جهت خردمندي، فرزانگي و عقل و معرفت، الگو و سرمشق خود قرار دهند و از بعد عبادت، مجاهد، حضور در صحنه، تصميم گيري هاي عظيم اجتماعي، خانه داري، همسر داري و تربيت فرزندان صالح از زهراي اطهر عليهاالسلام پيروي كنند؛ زيرا زندگي آن بانوي بزرگ اسلام نشان مي دهد كه زن مسلمان براي ورود در صحنه سياست و سپردن كار و تلاش و نيز ايفاي نقش فعال در جامعه همراه با تحصيل، عبادت، همسرداري و تربيت فرزندان مي تواند پيرو فاطمه زهرا عليهاالسلام باشد و دخت گرامي پيامبر عظيم الشان الهي را الگوي خود قرار دهد.'
امام راحل در جاي ديگري فرمودند: ما بايد سرمشق از اين خاندان بگيريم، بانوان ما از بانوانشان و مردان ما از مردانشان، بلكه همه از همه آن ها؛ آن ها زندگي خودشان را وقف كردند از براي طرفداران مظلومين و احياي سنت الهي. ما بايد تبعيت كنيم و زندگي خود را براي آن ها قرار بدهيم. كسي كه تاريخ اسلام را مي داند، مي داند كه اين خاندان هر يكشان مثل يك انسان كامل بلكه بالاتر، يك انسان الهي، روحاني براي ملت ها و مستضعفين قيام كردند در مقابل كساني كه مي خواستند مستضعفين را از بين ببرند.
بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران همچنين فرمودند: الگو حضرت زهرا عليهاالسلام ، است. الگو پيغمبر اسلام است. ما وقتي مملكتمان اسلامي است، وقتي مي توانيم ادعا كنيم كه جمهوري اسلامي داريم، كه تمام اين معاني كه در اسلام است، تحقق پيدا بكند.
امام (ره) در جاي ديگري فرمودند: كوشش كنيد در تهذيب اخلاق و در وادار كردن دوستانتان به تهذيب اخلاق. كوشش كنيد كه در مقابل آن جناياتي كه بر شما وارد شد عكس العمل نشان بدهيد، در حفظ همه حيثياتي كه حيثيت بزرگ زن است، آن طوري كه حضرت زهرا عليهاالسلام ، بود. همه بايد به او اقتدا كنيد و كنيم و همه بايد دستورمان را از اسلام به وسيله او و فرزندان او بگيريم و همان طوري كه او بوده است، باشيد و در علم و تقوا كوشش كنيد كه علم به هيچ كس انحصار ندارد، علم مال همه است، تقوا مال همه است و كوشش براي رسيدن به علم و تقوا وظيفه همه شماست.
فراهنگ 1883**1588
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30346149
سه شنبه 30 فروردین 1390  5:46 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها