0

سامانه كدال مسير مناسب براي انتشار اطلاعات سهام شركت‌ها

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

سامانه كدال مسير مناسب براي انتشار اطلاعات سهام شركت‌ها

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه (سنا)، 'امير حمزه مالمير' افزود: در ماده 6 دستورالعمل اجرايي افشاي اطلاعات شركت‌هاي ثبت‌شده نزد سازمان به صراحت آمده است ارائه اطلاعات به تحليلگران، روزنامه‌نگاران، سهامداران و سايرين نبايد به صورت فردي و يا انتخابي باشد مگر اينكه اطلاعات مذكور با رعايت مفاد اين دستورالعمل منتشر شده باشد.
وي اظهار داشت: براساس اين دستورالعمل، اطلاعات با اهميت و اثرگذار بر روي قيمت سهام شركت ها، مانند تعديل پيش بيني سود هر سهم، بايد از طريق سامانه كدال به سازمان بورس ارسال شود.
مالمير اضافه كرد: سازمان بورس نيز مكلف است، اطلاعات شركت ها را در اسرع وقت به بازار منعكس كند تا سرمايه گذاران در شرايط يكسان اقدام به خريد و فروش سهام كنند.
وي افزود: بر اساس دستورالعمل فوق، مديران ناشران بورسي نمي‌توانند اطلاعات با اهميت افشا نشده را در اختيار نمايندگان رسانه ها قراردهند و درصورت مشاهده افشاي اطلاعات بااهميت در رسانه ها قبل از افشا از طريق سامانه كدال، مديران ناشر مشمول تنبيهات انضباطي مي شوند.
مالمير خاطر نشان كرد: بر اساس ماده 15 دستورالعمل اجرايي افشاي اطلاعات، مديران ناشران صرفا مي‌توانند برخي اطلاعات را كه محرمانه است، با تاخير افشا كنند و افرادي كه به اين اطلاعات محرمانه دسترسي دارند مادامي كه اين اطلاعات افشا نشده است ، حق ندارند بر اساس آن اقدام به معامله بر روي سهام كنند.
وي اضافه كرد : در اين مواقع نيز در صورتي كه تأخير در افشاي اطلاعات موضوع ماده 15 منجر به اشاعه اطلاعات مزبور يا دادوستد متكي به اطلاعات نهاني يا فعاليت نامتعارف بازار شود، ناشر مكلف به افشاي فوري آن اطلاعات از طريق سامانه كدال است.
مدير نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس تصريح كرد: با توجه به اينكه سامانه كدال، قابليت پيگيري ارسال اطلاعات را دارد، شركت ها از ارسال اطلاعات كاغذي به اين مديريت خودداري كنند.
وي ادامه داد: سازمان بورس در راستاي حمايت از حقوق سهامداران و به منظور جلوگيري از بروز تخلف از سوي مديران، پس از ابلاغ دستورالعمل اجرايي افشاي اطلاعات، جلسات آموزشي براي ناشران برگزار كرد و مراتب به مديران شركت‌ها گوشزد شد.
مدير نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس ادامه داد: در صورت مشاهده افشاي اطلاعات توسط برخي از مديران شركت‌ها قبل از افشاي آن از طريق مورد نظر سازمان بورس، به صورت رسمي مراتب تخلف از دستورالعمل يادشده به شركت مورد نظر ارسال و خواسته شده است كه مفاد دستورالعمل به طور كامل رعايت شود.
مالمير درباره دلايل روند رو به رشد بورس اوراق بهادار تهران در هفته هاي اخير گفت: ركود بازارهاي رقيب و محدود شدن فرصت هاي سرمايه گذاري باعث شده است تا نقدينگي زيادي وارد بازار سرمايه شود و تقاضا براي خريد سهام شركت ها افزايش يابد.
وي به تحولات اخير منطقه نيز اشاره كرد و افزود : بخشي از سرمايه ها با ركود بخش مسكن در كشورهاي عربي به سمت بازار سرمايه ايران سوق يافته است.
مالمير تصريح كرد: بحران ليبي نيز باعث افزايش قيمت نفت و مشتقات نفتي شده كه اين امر به طور غير مستقيم بر روي شركت هاي بورسي كشورمان تاثير گذاشته است.
وي درباره نظارت هاي سازمان بورس بر روند معاملات بورس اوراق بهادار تهران گفت : اطلاعات شفاف سازي شركت ها به صورت مداوم از طريق كدال منتشر مي شود تا سرمايه گذاران با آگاهي كامل، اقدام به خريد و فروش سهم در بازار كنند.
مالمير تصريح كرد: كارشناسان مديريت نظارت بر ناشران سازمان بورس، زماني كه قيمت سهمي در بازار افزايش مي يابد، پيگيري هاي لازم براي انتشار اطلاعات افشا نشده از سوي شركت را انجام و اطلاعات در اسرع وقت به بازار منعكس مي شود.
وي اظهار داشت : بررسي معاملات به صورت مستمر از طريق مديريت نظارت بر بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس و مديريت بازار شركت بورس انجام مي شود تا مشكلي در اين زمينه به وجود نيايد.
مدير نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس خاطر نشان كرد : نماد شركت هايي كه روند غير طبيعي در بازار داشته باشند به درخواست مديريت بازار شركت بورس يا فرابورس متوقف مي شود تا حداقل سيگنالي به فعالان بازار داده شود.
** توصيه به سرمايه گذاران و كارگزاران
مالمير خاطر نشان كرد: متاسفانه برخي از سرمايه‌گذاران و كارگزاران بدون تحليل اطلاعات شركت ها و تنها بر اساس صف‌هاي خريد و فروش، اقدام به تصميم‌گيري براي خريد و فروش سهام مي‌كنند.
وي به كارگزاران و تحليل گران بازار سرمايه توصيه كرد فارغ از موج هاي مقطعي و هيجاني، براساس اطلاعات افشا شده شركت ها، معاملات خود را در بازار انجام دهند.
مدير نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس تصريح كرد: سهامداراني كه قدرت تحليل اطلاعات شركت‌ها و بازار را ندارند بايد با مشاوران خبره مشورت كنند و يا از طريق صندوق هاي سرمايه گذاري وارد بورس شوند.
اقتصام** 9141 ** 1574
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30346461
سه شنبه 30 فروردین 1390  3:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها