0

ایلام 12 برنامه در سال جهاد اقتصادی اجرا می کند

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

ایلام 12 برنامه در سال جهاد اقتصادی اجرا می کند


استاندار ایلام:
ایلام 12 برنامه در سال جهاد اقتصادی اجرا می کند
ایلام - خبرگزاری مهر: استاندار ایلام گفت: در سال جهاد اقتصادی 12 طرح مهم فرهنگی، اجتماعی، زیربنایی و اقتصادی در استان ایلام اجرایی می شوند که این مهم نیازمند همراهی و مشارکت آحاد مختلف مردم و رسانه های ارتباط جمعی این استان است.

مجتبی اعلایی در گفتگو با خبرنگار مهر در ایلام اظهار داشت: این طرحها شامل طرح احداث شهر اسلامی صالحیه، طرح جامع فرهنگی، آموزشی توسعه سلامت روان و نشاط اجتماعی، طرح تاسیس پارکهای اقماری علمی- فرهنگی استان، طرح گرامیداشت هفته پایداری و هفته فرهنگی استان، طرح کریدور گردشگری دفاع مقدس استان، طرح جامع فرهنگی اجتماعی زنان خود سرپرست و سرپرست خانوار، طرح ترویج و تبلیغ سبک و الگوی زندگی اسلامی، طرح اطلاع رسانی، آگاه سازی، آموزش و فرهنگ سازی قانون هدفمندسازی یارانه، طرح جامع توسعه فرصتهای سرمایه گذاری و اشتغال استان ایلام، طرح خانه راهبر روستایی، طرح توسعه پایدار روستایی استان و طرح جامع محرومیت زدایی استان است.

وی به طرح احداث شهر اسلامی صالحیه اشاره کرد و اظهار داشت: شهر اسلامی در گذشته به عنوان مرکز نشر و بسط معارف دین و رشد و توسعه تفکر اسلامی مطرح بود و شهر اسلامی نوین با حفظ و ارتقاء کارکرد شهر اسلامی پیشین باید مقتضیات زندگی امروزه را لحاظ نموده و برترین الگوی تامین کننده نیازمندیهای شهروند امروزی باشد.

این مسئول تصریح کرد: در شهر اسلامی روابط صبغه "حق" و "تکلیف" می یابد و هویت اسلامی اساس برنامه ریزی، مدیریت و زندگی آحاد جامعه قرار می گیرد تا کلیه عناصر طبیعی و آثار انسانی شامل کالبد فیزیکی، نظامهای اجتماعی، تربیتی و اقتصادی، نمادها و کارکردها جملگی در راستای توسعه بستر تفکر اسلامی به کارگیری شود.

وی با اشاره به اینکه برای تحقق آرمانهای شهر اسلامی باید گامهای مطالعات علمی و اجرایی همسو و متمرکز برداشته شود، خاطرنشان کرد: طرح احداث شهر اسلامی صالحیه برای این استان احداث خواهد شد.

استاندار ایلام گفت: از آنجائیکه جایگاه معتبر امامزادگان محوریت حیات مذهبی و محفل واکاوی اعتقادی مردم استان قلمداد می شود و در راستای تحقق سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص ایجاد قطب فرهنگی در استان، یکی از امامزادگان هر استان مقرر شد بقعه متبرکه امامزاده علی الصالح (ع) بعلت دارا بودن اقبال عمومی، مختصات برجسته جغرافیایی و نزدیکی به مرز عراق و سابقه دیرینه تعاملات فرهنگی با مردم عراق به دلیل برکت وجود عتبات عالیات به عنوان منطقه پایلوت احداث شهر اسلامی تعیین شده است.

اعلایی افزود: طرح تفضیلی شهر، کارکرد فضاهای شهری را با رویکرد اولویت بخشی به تشکیل مجامع هم اندیشی و هم افزایی اسلامی با محققان و پژوهشگران و طلاب حوزه های علمیه نجف و کربلا، تاسیس حوزه های علمیه و دانشگاههای بین المللی در حوزه علوم انسانی و معارف قرآنی تعریف می کند از این رو تمهیدات لازم برای احداث زیر ساختهای عمرانی نهضت فرهنگی اسلامی از قبیل کتابخانه مرجع، سالنهای کنفرانس و اجتماعات، پژوهشکده و سایر تجهیزات مربوطه لحاظ می شود.

استاندار ایلام اظهار داشت: علاوه برطرح ریزی فیزیکی، سایت الکترونیکی و فضای مجازی شهر برای کاربران اینترنتی طراحی و راه اندازی می شود و تدوین و اجرای این طرح تلاشی برای حصول مدل اجتماعی و شهرسازی مبتنی بر تمدن اسلامی است تا تامین کننده دیدگاه انقلاب اسلامی و اندیشه متعالی رهبری در خصوص تجلی حیات طیبه اسلامی باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: تقویت مؤلفه های فرهنگی اسلام، طراحی ساختار، فضا، کالبد و تعریف هویت و کارکردهای اجتماعی شهر صالحیه، به تثبیت احکام، تشخص رفتارهای اسلامی و تحقق نمونه عینی شهر اسلامی بیانجامد.

استاندار ایلام به طرح فرهنگی، آموزشی توسعه سلامت روان و نشاط اجتماعی استان ایلام اشاره کرد و گفت: شاخصهایی مانند سلامت روانی، ارتقاء فرهنگ عمومی، نشاط اجتماعی، تثبیت مبانی اعتقادی و معنوی از سنجه های تحقق توسعه پایدار است که در این راستا برنامه هایی برای رشد و توسعه شاخص های فوق الذکر انجام می پذیرد.

اعلایی با اشاره به اینکه طرح جامع فرهنگی، اجتماعی توسعه سلامت روان و نشاط اجتماعی استان تدوین شده است، افزود: نقشه راه برای تحقق تقویت بنیان های فرهنگی و اجتماعی و مذهبی در این طرح با رویکرد، مهارت آموزی و پیشگیری فردی نافذ بر خود شخص یعنی بررسی علل و عوامل فردی و مهارت آموزی و پیشگیری اجتماعی یعنی جامعه نگر و تاثیرگذار بر عوامل جمعی ترسیم شده است.

وی اظهار داشت: برای دستیابی به جامعه ای که ایمن از مخاطرات روحی، فرهنگی و اجتماعی منتج به خودکشی و افسردگی های روان باشد، نیازمند فعالیت هایی جامع در سطح استان خواهد بود که در این راستا فعالیتهای بین بخشی با هدف کمک به دستیابی افراد جامعه به عوامل حفاظت شخصی، توسعه و ارتقاء عوامل حفاظت محیطی،کاهش مسائل مشکل آفرین شخصیتی، کاهش مسائل مشکل آفرین خانوادگی، افزایش ارزشهای شخصی و اعتقادی، افزایش ارزشهای خانوادگی و کاهش عوامل خطر تدوین شده است.

وی به استراتژی آموزشی و اطلاع رسانی اشاره و تصریح کرد: تدوین بسته آموزش و بازآموزی کلیه کارکنان حوزه بهداشت روان، حساس سازی جامعه و به رسمیت شناختن اختلالات و بیماری های روان و پائین بودن آستانه تحمل در جامعه، تبیین ضرورت افزودن مباحث آموزشی و سلامت روان و مباحث اعتقادی در نظام آموزشی مدارس و دانشگاهها، عملیاتی نمودن دوره های آموزشی با مخاطبان خاص و عام، تسهیل دسترسی به منابع آموزشی (فرهنگی، اجتماعی، مذهبی) توسعه فرهنگ عمومی، گسترش فرهنگ بکارگیری الگوهای برتر تربیتی اسلام، جلب مشارکت های مردمی از طریق آموزش و افزایش آگاهی های عمومی خواهد بود.

وی به استراتژی توانمندسازی اشاره و خاطر نشان کرد: فراهم سازی امکان کسب هویت اجتماعی برای بانوان، جوانان و نوجوانان، افزایش تعلقات اجتماعی بانوان، جوانان و نوجوانان،گسترش تشکل های همسالان در جهت افزایش مشارکتهای اجتماعی که به ارتقاء سرمایه اجتماعی منجر گردد، کمک به کسب مهارت مدیریت بحرانهای زندگی، ارائه مهارتهای شغلی از اقدامات استراتژی توانمندسازی خواهد بود.

وی به استراتژی بهداشتی و درمانی اشاره و بیان کرد: ارتقاء خدمات نظام سلامت روان (شناسایی، پیشگیری، درمان) گسترش خدمات و مراقبتهای پس از درمان و جلوگیری از بازگشت بیماری، بهره گیری از الگوهای اجتماعی گفتگو درمانی (مراکز مشاوره)، طراحی بسته های مشاوره ای برای ارائه راهکار مدیریت مشکل برای مددجویان، ایجاد پوشش بیمه سلامت روان، بهره گیری از الگوهای هنر درمانی (رنگ، فرم، منظر) از اقدامات استراتژی بهداشتی و درمانی خواهد بود.

استاندار ایلام به استراتژی حمایتی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: طراحی مداخلات تربیتی و قضایی، فعال سازی دپارتمان خدمات اجتماعی زنان و نوجوانان در کلیه نهادهای اجتماعی، ایجاد ساز و کار لازم جهت کاهش مخاطرات اجتماعی، زمینه سازی برای گسترش مشارکتهای اجتماعی، گسترش حمایتهای روانی، اجتماعی، تسهیل دسترسی به نظام مشاوره های رایگان در سطح جامعه از اقدامات حمایتی خواهد بود.

اعلایی افزود: با توجه به گستره استانی، موفقیت اجرای کامل70 فعالیت طرح نیازمند ساز و کار اداری و اجرایی در سطوح استانی و شهرستانی است تا تمهیدات حمایتی، مشارکت مردمی و مدیریت بومی در طرح لحاظ گردد که در این راستا کمیته استانی، ستاد اداری و اجرایی و کمیته های تخصصی (متناظر استراتژی فعالیتها) در استان و متعاقبا همین ساختار در شهرستانها تشکیل می شود و بخش خصوصی و گروه پیمانکاری فاز اجرایی طرح را بر عهده خواهند داشت و بخش دولتی ضمن تامین الزامات اداری و هماهنگی های بین بخشی، مدیریت سیستم نظارتی، پایش و ارزیابی وضعیت قبل و بعد اجرای طرح را به انجام خواهد رساند.

وی به طرح تاسیس پارک های اقماری علمی، فرهنگی استان ایلام اشاره کرد و افزود: یکی از راههای تحقق رشد و توسعه پایدار علمی، فرهنگی، اقتصادی، افزایش ظرفیت ساختارهای اجتماعی و ایجاد تحول در راستای دستیابی به حداکثر مطلوبیت اجتماعی است و باز مهندسی کارکردهای کالبد فضاهای عمومی و بازنگری و ارتقاء در خدمات مربوطه، زمینه ظرفیت سازی های جدید جامعه استانی را فراهم می سازد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 30 فروردین 1390  3:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها