0

90 درصد از امور تصدي‌گري مخابرات به بخش غيردولتي واگذار شده است

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

90 درصد از امور تصدي‌گري مخابرات به بخش غيردولتي واگذار شده است

 

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، رضا تقي‌پور روز سه‌شنبه براي پاسخ به سوال آقايان نادر قاضي‌پور و عليرضا محجوب نمايندگان مردم اروميه و تهران در مجلس شوراي اسلامي در خصوص هزينه بيش از 500 ميليارد ريال سالانه از بودجه جهت پژوهش در مركز تحقيقات، مخابرات و ادعاي عدم بهره‌گيري از يافته‌هاي پژوهش‌ها به‌خصوص در مورد خصوصي‌سازي مخابرات ، در مجلس حضور يافت.
نادر قاضي‌پور نماينده مردم اروميه در مجلس در توضيح سوال گفت: لازمه هر اقدام سياسي در خصوص فناوري‌ها و مديريت آنها تحقيق و پژوهش است كه مورد تاكيد سياست‌هاي ابلاغي رهبر معظم انقلاب است.
وي افزود: مركز تحقيقات مخابرات ايران به همين منظور تاسيس و اخيرا به پژوهشگاه ارتقا يافته است.
قاضي‌پور گفت: يكي از پژوهش‌هاي انجام گرفته در اين مركز بررسي آزادسازي و خصوصي‌سازي مخابرات است كه توسط جمعي از نخبگان اين حوزه به ثمر رسيد.
وي با بيان اينكه خروجي آن تحت عنوان يك كتاب منتشر شده است، اظهار داشت: در مركز تحقيقات سالانه بيش از 500 ميليارد ريال از اعتبارات بودجه عمومي و اختصاصي هزينه مي‌شود، ليكن اگر به روند خصوصي‌سازي مخابرات نگاهي بيندازيم ملاحظه مي‌شود كاملا برخلاف راهكارهاي مطرح شده در پروژه مذكور و اقدامات انجام گرفته است.
وي افزود: سوال اين است كه چرا برخلاف اين راهكارها اقدام شده و چگونه بايد روند خصوصي‌سازي اصلاح شود تا به راهكارهاي علمي اين تحقيق نزديك شد.
رضا تقي‌پور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در پاسخ به اين سوال گفت: مركز تحقيقات هزينه دارد، منتهي تنها در اين زمينه تحقيقات انجام نداده است بلكه غالبا تحقيقات فني است.
وي با اشاره به اينكه در امر واگذاري چند راهكار پيشنهاد شده است، اظهار داشت: تاسيس سازمان و رگولاتور و مواردي از آزادسازي‌هاي انجام شده طبق نظر مركز تحقيقات بوده است.
تقي‌پور با اشاره به اينكه در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات سرعت آزادسازي و خصوصي‌سازي بسيار بالا بوده است، گفت: 90 درصد از امور تصدي‌گري در بخش مخابرات در بخش غيردولتي است و تنها 10 درصد دولتي مي‌باشد.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: امروز ما به اپراتورهاي مختلفي در كشور براي اينكه رقابت در كشور شكل گيرد، مجوز داديم.
وي اضافه كرد: 6 اپراتور خدمات تلفن ثابت، 5 اپراتور تلفن همراه، 38 شركت خدمات بي‌سيم، 2 هزار و 982 شبكه راديويي، 1531 شركت خدمات اينترنتي و بيش از 15 هزار پروانه به اپراتورهاي مختلف اختصاص داديم.
تقي‌پور تصريح كرد: در كتابي كه آقاي قاضي‌پور در خصوص آن توضيح دادند، 41 اصل را اعمال كرديم كه آن را خدمت هيات رييسه مجلس مي‌دهم.
در ادامه، نادر قاضي‌پور اظهار داشت: ما شاهد در هم ريختگي وضع شركت مخابرات هستيم و شاهديم كه شركت مخابرات ايران بدون مطالعه واگذار شده است.
تقي‌پور در پاسخ به قاضي‌پور گفت: 90 درصد امور تصدي‌گري مخابرات با تصويب مجلس واگذار شده است و در اين هيات واگذاري، دو نفر از نمايندگان مجلس حضور دارند. همچنين در شوراي اجراي سياست‌هاي اصل 44 ، سه نفر از نمايندگان حاضر هستند.
وي با اشاره به اينكه قرارداد فروش واگذاري شركت مخابرات ايران را او امضا نكرده است، افزود: من يا مديران بنده اين قرارداد را امضا نكرده‌ايم.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تصريح كرد: در طي سه سال اول برنامه پنجم توسعه همه روستاهاي بالاي 20 خانوار صاحب تلفن خواهند شد، هرچند كه هم‌اكنون نيز از طريق ارتباطات ماهواره‌اي با روستاهاي دورافتاده در ارتباط هستيم.
در پايان آقايان قاضي‌پور و محجوب از پاسخ آقاي تقي‌پور قانع شدند.
سيام**9121**9170
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30346212
سه شنبه 30 فروردین 1390  2:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها