0

جهان نيازمند ايجاد ارتباط برنده ـ برنده در توليد و تامين انرژي است

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

جهان نيازمند ايجاد ارتباط برنده ـ برنده در توليد و تامين انرژي است

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا،' سيدمسعود ميركاظمي'روز سه شنبه در مراسم بزرگداشت پنجاهمين سالگرد تاسيس سازمان كشورهاي صادركننده نفت(اوپك)، در مركز همايش هاي بين المللي صدا و سيما، گفت: بايد به جاي تقابل با كشورهاي توليدكننده نفت، حقوق آنها رعايت شود و حق حاكميت اين كشورها مورد احترام قرار گيرد.
وي افزود: ايران معتقد است بايد در يك تعامل و در راستاي حفظ حقوق ديگران ، با هم انديشي مشترك به منظور دستيابي به امنيت انرژي و امنيت تقاضاي انرژي، شرايطي فراهم شود كه همه از آن بهره مند شوند.
وزير نفت جمهوري اسلامي ايران بااشاره به اينكه ايران معتقد به توسعه دوستي و ايجاد امنيت انرژي در جهان است،در تشريح نقش اوپك گفت: اوپك مي‌تواند نقش مديريتي و تعادل ميان عرضه و تقاضا را در اين بخش ايجاد كند و با هماهنگي و وحدت رويه در خط مشي ها كه با اتخاذ بهترين تصميم ها صورت مي‌گيرد، بتواند ثباتي در بازار ايجاد كرده تا حقوق تمامي اعضا مورد حمايت قرار گيرد.
به گفته ي ميركاظمي ،اوپك تاكنون با فراز و نشيب هاي گوناگون مواجه بوده است، چنانچه در سال‌هايي كه قيمت نفت كاهش پيدا كرده بود، مباحثي در ارتباط با شروع نابودي اوپك از طرف برخي كشورهاي ديگر مطرح شد.
رييس اوپك افزود: امنيت عرضه و تقاضاي انرژي، نياز به همدلي ميان توليدكنندگان و مصرف كنندگان دارد و حركت يك جانبه كه امروزه با آن مواجه هستيم ديگر در اين بخش پاسخگو نيست.
وي عامل ركود و بحران هاي اقتصادي كه از سال 1935 تا كنون در مقاطع مختلف شكل گرفته است را در صدور و ترويج اسناد بي پشتوانه از سوي برخي كشورها در اين بخش عنوان كرد.
وي يكي از دغدغه هاي كشورهاي عضو اوپك را رشد اقتصاد جهاني دانست كه اين مساله با رشد سرمايه گذاري در رشد تقاضاي انرژي ارتباط دارد.
ميركاظمي به مساله قيمت واقعي نفت اشاره كرد و گفت: در صورتي كه قيمت نفت را با دوره هاي 2، 3 و 5 ساله اخير در نظر بگيريم ، نرخ كنوني نفت مناسب است ، اما در صورتي كه روند 40 ساله و افزايش قيمت ساير كالاها همچون طلا را در نظر بگيريم متوجه مي‌شويم كه قيمت كنوني نفت واقعي نيست.
رييس اوپك با انتقاد از حجم گسترده ماليات هايي كه از توليدكنندگان گرفته مي‌شود، گفت: برخي ماليات هايي كه از نفت و فرآورده هاي نفتي گرفته مي‌شود، بيشتر از درآمدهاي حاصل از صادرات انرژي ازسوي 12 كشور عضو اوپك است و كشورهايي كه منشأ بروز اين خسارت ها هستند بايد به دنبال كاهش ماليات باشند تا اصلاحات اقتصادي سرعت گيرد و فرصت مناسب تري براي سرمايه گذاري در اين بخش در كشورهاي مختلف ايجاد شود.
ميركاظمي بر هماهنگي با اعضاي توليدكننده نفت غير اوپك اشاره كرد و گفت: گاهي كشورهاي عضو اوپك براي تنظيم قيمت تصميم به كاهش توليد مي‌گيرند، اما اين در حالي است كه كشورهاي غير اوپك توليد خود را افزايش مي‌دهند.
وي همچنين بر توجه تمامي كشورها بر مسايل محيط زيست تاكيد كرد و گفت: هم اكنون در برخي كشورها سي درصد انرژي توسط ذغال سنگ تامين مي‌شود كه مشكلات زيست محيطي را بدنبال دارد.
وزير نفت گفت: اين در حالي است كه در اين كشورها سهم سي درصدي ذغال سنگ كماكان در برنامه ها و چشم اندازهاي سال 2030 قرار گرفته است.
رييس اوپك با انتقاد از ايجاد فضاي سياسي در حوزه نفت گفت: نفت يك كالاي اقتصادي است اما براي بعضي اعضاي اوپك از طرف برخي كشورها در زمان هايي محدوديت هايي ايجاد مي‌شود كه اين امر به هيچ وجه منطقي نيست.
به گفته ي ميركاظمي محدوديت هاي اين چنيني براي توليدكنندگان عضو اوپك اين سوال را ايجاد مي‌كند كه آيا مي‌توان wto را نيز سياسي كرد.
وي با اشاره به تاريخچه تشكيل اوپك و ثبت آن گفت: اوپك براي مقابله با تعيين يك جانبه قيمت ها توسط هفت كشور، در سال 1960 توسط 5 عضو تشكيل شد و در سال 1962 به ثبت سازمان ملل رسيد.
به گفته وي امروزه 12 كشور اعضاي اوپك هستند كه بيش از 40 درصد توليد جهان را در اختيار دارند.
سيام**9189**9132 **1561
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30346083
سه شنبه 30 فروردین 1390  1:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها