0

رييس‌جمهور: سخن گفتن از استعدادهاي ملت ايران ملي‌گرايي نيست

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

رييس‌جمهور: سخن گفتن از استعدادهاي ملت ايران ملي‌گرايي نيست

 

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، محمود احمدي‌نژاد روز سه‌شنبه در مراسم افتتاح رسمي دانشكده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران در محل اين دانشكده، انديشه‌ها و همت‌هاي بلند ملت ايران را ستود و گفت: همه مورخان و صاحبنظران جهان به اتفاق اذعان دارند كه سهم ايران در توليد علم، فرهنگ و تمدن بشري بي‌نظير است و هيچ ملتي به اندازه ايران در توليد علم در سطح جهاني نقش‌آفريني نداشته است.
رييس‌جمهوري دستيابي به جايگاه الهام‌بخشي ايران را به واسطه برخورداري اين سرزمين از تاريخ، اعتقادات، ظرفيت‌ها، استعدادهاي الهي و شايستگي‌هاي بي‌نظير ملت ايران در دسترس دانست و با اشاره به جايگاه ترسيم شده در سند چشم‌انداز توسعه 20 ساله كشور براي تبديل ايران به الگو در منطقه اظهار داشت: باور من اين است كه زودتر از موعد به نقطه مورد نظر برسيم.
وي دستيابي به جايگاه الهام‌بخشي در جهان را نيازمند پيشرفت سريع ايران در همه ابعاد دانست و خاطرنشان كرد: پيشرفت همه‌جانبه پشتوانه اثبات شايستگي و حقانيت فرهنگي يك ملت است.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه كشوري كه مي‌خواهد در جهان الگو باشد بايد در همه ابعاد پيشتاز باشد و جلوتر از ساير كشورها حركت كند، افزود: جنگ و رقابت اصلي در اين مقوله است، همچنان كه برخي در دوره‌اي در برخي ابعاد در جهان پيشتاز شده‌اند و معيارهاي علمي و حتي شاخص‌هاي علوم محض را تعيين كردند و اين قانون حاكم بر روابط اجتماعي و زندگي بشر است كه هر كس از ديگران جلو افتاد، معيارها را تعيين مي‌كند.
وي با بيان اينكه ما مي‌توانيم به قله‌هاي پيشرفت و جايگاه پيشتازي در جهان دست يابيم، خاطرنشان كرد: به عنوان برادر و خادم كوچك شما كه همه‌جاي ايران را ديده است و تنها كسي كه در تاريخ چند هزار ساله اين كشور ظرف مدت چند سال علاوه بر حضور در مناطق مختلف ايران در مورد هر منطقه و تاريخ استعدادهاي طبيعي آن مطالعه داشته است، شهادت مي‌دهم كه خداي متعال در اين سرزمين نوراني همه استعدادهاي لازم براي الگو شدن و پيشرفت را قرار داده است.
رييس‌جمهوري در ادامه از توليد علم و عدالت به عنوان دو عامل كليدي براي جهش ملت ايران ياد كرد و گفت: علم حقيقي پايه‌گذار عدالت و عدالت حقيقي شكوفا كننده علم است و كسي مي‌تواند شكوفا شود كه درون خود به اعتدال رسيده باشد.
احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: اگر علم نباشد شكوفايي اتفاق نمي‌افتد و تمامي استعدادهاي الهي در سايه علم شكوفا مي‌شود.
وي تاكيد كرد: اگر ملتي عالم و دانشمند باشد همه قله‌ها را فتح مي‌كند و كليد ورود به دنياي جديد و جهش به افق‌هاي بلند، علم است.

** جهش نويدبخش ملت ايران
رييس‌جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به آمار ارايه شده از پيشرفت‌ها و شاخص‌هاي علمي ايران توسط رييس دانشگاه تهران در ابتداي اين مراسم گفت: آمار ارايه شده حاكي از اين است كه جهش ملت ايران در طول سال‌هاي اخير هربار بلندتر از جهش‌هاي پيش است كه اين موضوع نويدبخش تلقي مي‌شود و مويد و تاييدكننده استعدادهاي بي‌نظير ملت ايران است.
وي ادامه داد: در جهان كمتر ملتي وجود دارد كه يك دستگاهي را ببيند و از روي عكس، آن را بسازد و اين استعداد شگرف در ملت ايران وجود دارد.
احمدي‌نژاد با اشاره به تاراج منابع غني كشورهاي آفريقايي توسط استعمارگران، اين معضل را ناشي از ناآگاهي اين كشورها نسبت به اهميت و جايگاه علم دانست.
رييس‌جمهوري در ادامه اظهار داشت: در سفر به اين كشورها مقدمات راه‌اندازي مركزي براي شناسايي كاني‌ها و معادن را فراهم و از اين طريق نقشه منابع غني اين كشورها را به آنها هديه مي‌كنيم تا آنها كه به واسطه تاراج منابع‌شان اطلاعي از حجم و ميزان اين منابع ندارند، در اين زمينه اطلاعاتي از ظرفيت‌هاي سرزميني خود داشته باشند.
وي با بيان اينكه بر اين باور هستم كه رسيدن به سطح علمي دنيا در همه رشته‌ها دور از دسترس استعدادهاي ايراني نيست، بر اهميت انتخاب راه و مسير تاكيد كرد و گفت: علوم زماني ماندگار و مفيد هستند كه در زندگي اجتماعي و خانوادگي بشر نقش‌آفريني كنند.
ادامه دارد...
سيام**2026**9170
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30345857
سه شنبه 30 فروردین 1390  12:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها