0

دیدگاه مخالفان و موافقان مسکوت ماندن قانون نفت و گاز درباره اهمیت طرح

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

دیدگاه مخالفان و موافقان مسکوت ماندن قانون نفت و گاز درباره اهمیت طرح

در مجلس مطرح شد:
دیدگاه مخالفان و موافقان مسکوت ماندن قانون نفت و گاز درباره اهمیت طرح
نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید مخالفان و موافقان مسکوت ماندن طرح قانون نفت و گاز را پیرامون میزان اهمیت این طرح شنیدند و با آن مخالفت کردند .

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه شنبه به بررسی پیشنهاد مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون نفت و گاز برای 6 ماه پرداختند.

در این جلسه کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا به عنوان موافق و یکی از پیشنهاد دهندگان مسکوت ماندن این طرح برای 6 ماه گفت: مسئله نفت و گاز موضوع مهمی برای کشور ماست که به دلیل وابستگی شدید بودجه کشور به نفت در سالهای گذشته ما را دچار مشکلات کرده است.

وی با بیان اینکه سالهاست موضوع اساسنامه نفت در کشور مطرح است و مجلس در پیگیری این موضوع از وظایف خود قصور کرده است ، گفت: اکنون با رای دادن به کلیات این طرح مجلس به دنبال اصلاح قانون نفت و گاز است، این در حالیست که مشکلات حوزه نفت و گاز و به ویژه وابستگی شدید بودجه کشور به نفت با اصلاح این قانون رفع نمی شود.

دلخوش ادامه داد: اصلاحاتی که در طرح اصلاح قانون نفت و گاز آمده است بسیار جزئی است ، سرانجامی ندارد و هیچ یک از اهدافی را که در سند چشم انداز و افق 1404 در حوزه نفت مد نظر رهبری بود را محقق نمی کند ، زیرا بر اساس این سند مقرر شده است وابستگی بودجه کشور به نفت در افق 1404 به صفر برسد، این درحالیست که این موضوع در این طرح نیامده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اصلاحات طرح اصلاح قانون نفت و گاز کاهش وابستگی به نفت در بودجه کشور را دنبال نمی کند و تنها 2 تا 3 اصلاحیه جزئی است.

وی از نمایندگان مجلس خواست تا با موافقت کردن با پیشنهاد مسکوت ماندن این طرح کمک کنند که برنامه ای تدوین شود تا اصلاحات جدی تری در قانون نفت و گاز انجام شود ، به گونه ای که هم اهداف سند چشم انداز محقق شود و هم وابستگی بودجه کشور به نفت کاهش یابد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از سخنان دلخوش گفت: کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت نباید در قانون نفت بیاید بلکه باید در قانون بودجه لحاظ شود.

در ادامه نیز علی ادیانی راد نماینده قائم شهر و سوادکوه در مخالفت با طرح مسکوت ماندن اصلاح قانون نفت و گاز برای 6 ماه گفت: مجلس 25 سال است که در انتظار این طرح است و اگر دغدغه ای در زمینه اساسنامه نفت وجود دارد حتما در ادامه اصلاح این قوانین اتفاق می افتد.

وی با اشاره به معضلات جدی که هر ساله مجلس و دولت در تنظیم و تدوین بودجه سنواتی و روابط مالی نفت دارند گفت: اصلاح این قانون بخش زیادی از این معضلات را حل می کند و برای ارائه اساسنامه نفت نیز باید این قانون اصلاح شود.

ادیانی راد با تاکید بر اینکه اصلاحات قانون نفت و گاز در طرحی که اکنون مطرح است به هیچ وجه جزئی نیست، افزود: این اصلاحات کلیدی و بنیادی است.

وی مسکوت گذاشتن این طرح را نادیده گرفتن مجلس شورای اسلامی، ادوار گذشته مجلس، الزام دولت برای آوردن اساسنامه و 25 سال انتظار کشور خواند.

در پایان سخنان موافق و مخالف پیشنهاد مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون نفت و گاز برای 6 ماه، رای گیری برای این پیشنهاد انجام شد و نمایندگان مجلس با 33 رای موافق، 105 رای مخالف، 13 رای ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر با این پیشنهاد مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، پیشنهاد مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون نفت و گاز در جلسه علنی پیشین مجلس با 29 امضا تقدیم هیئت رئیسه شده بود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 30 فروردین 1390  9:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها