0

هشدار به سپرده‌گذاران تعاونی‎های اعتباری/ حاشیه‎های یک تصمیم

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

هشدار به سپرده‌گذاران تعاونی‎های اعتباری/ حاشیه‎های یک تصمیم


در گفتگو با مهر اعلام شد:
هشدار به سپرده‌گذاران تعاونی‎های اعتباری/ حاشیه‎های یک تصمیم
وزیر تعاون با اعلام اینکه در ساماندهی تعاونی‎های اعتباری ایجاد برخی مسائل و حواشی احتمالی پیش‎بینی شده بود، خطاب به سپرده گذاران نگران، گفت: دوران گذار ممکن است دچار وقفه شود اما نیاز به صبوری بیشتری دارد ولی برای سپرده‎ها مشکلی پیش نمی‎آید.

به گزارش خبرنگار مهر، ساماندهی تعاونی های اعتباری در بازار غیر متشکل پولی کشور اقدامی است که از سال گذشته توسط وزارت تعاون و بانک مرکزی اجرایی شده و از این طریق قرار است همه تعاونی های اعتباری کشور که تعداد آنها از 1100 تا بیش از 2 هزار تعاونی برآورد شده است، تحت قوانین و مقررات بانک مرکزی ساماندهی شوند.

از حدود یکسال پیش تاکنون حدود 800 تعاونی اعتباری در کشور مورد ساماندهی قرار گرفته اند و بخشی نیز که در قالب لیست هایی توسط بانک مرکزی اعلام عمومی شده است به تعطیلی کشانده شدند.

آغاز ساماندهی تعاونی‏های اعتباری 

هرچند اجرای این طرح تا مرحله پایانی و بررسی همه تقاضاهای مطرح شده توسط تعاونی های اعتباری ادامه خواهد داشت، اما این اقدام نیز بدون حاشیه نماند و به دلیل ارتباط مستقیم مردم و سپرده گذاری های انجام شده در این تعاونی ها؛ نگرانی هایی از بابت از دست رفتن سپرده ها و سرمایه های مردم در این بخش و همچنین عدم پاسخگویی تعاونی های اعتباری تعطیل شده به وجود آمده است.

محمد عباسی وزیر تعاون در گفتگو با مهر در این ارتباط که آیا در طرح مشترک ساماندهی تعاونی های اعتباری بانک مرکزی و وزارت تعاون اتفاق افتادن چنین مسائلی نیز پیش بینی شده است و راهکار رفع نگرانی و حواشی به وجود آمده برای برخی هموطنان چه می تواند باشد؟ گفت: برای این مسئله چند موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد که یکی ایده تعاونی برای فعالیت موسسات اعتباری است.

پاسخ به حواشی اعتباری‎ها

وزیر تعاون اظهار داشت: این موضوع در قانون تعاون کشور و همچنین در سیاست های اجرایی اصل 44 قانون اساسی وجود دارد و به این امر تاکید شده است که برای تجمیع سرمایه های مردم بتوان تعاونی های اعتباری قرض الحسنه و تعاونی های اعتباری گسترده ای تشکیل داد.

عباسی با اشاره به اینکه چون این موضوع قانونی است باید مورد حمایت همه ارکان دولت نیز باشد، تصریح کرد: دستگاه متولی نظارتی این موضوع نیز بانک مرکزی است و باید به وسعت و گسترش این کار در تعاونی ها توجه شود.

وی خاطر نشان کرد: اما ممکن است تعاونی هایی نیز در گذشته ایجاد شده باشند که اقدامات خود را با قوانین و شرایط فعالیت اعتباری تطبیق نداده باشند که آنها باید چرخه فعالیتی خود را تکمیل کنند مانند تعاونی های اعتباری که در گذشته بوده اند و بر عملکرد آنها به منظور جلوگیری از تخطی در قوانین نظارت می شد.

سخنی با سپرده گذاران

وزیر تعاون با اشاره به اینکه در این بخش برخی نگرانی ها نیز برای مردم به وجود آمده است، ادامه داد: البته در این مدت زمانی که از ساماندهی تعاونی های اعتباری می گذرد باید از بانک مرکزی تشکر کنم که به این موضوع اهتمام داشته اند ولی درست زمانی این کار صورت گرفت که تعاونی های اعتباری تا حدودی بزرگ شده بودند و سرمایه های مردم را در اختیار داشتند.

به گفته عباسی، اگر لازم باشد در بخشی ساماندهی و نظارت اعمال شود در ابتدا تا حدودی برای مردم نگرانی و مسائلی را به دنبال خواهد داشت که هم اکنون نیز در برخی موارد ایجاد شده است. حال ممکن است این موارد کم باشد.

وی تصریح کرد: هم اکنون از یکهزار و 800 تعاونی اعتباری که عملکرد خوبی داشته اند ممکن است فقط 5 مورد آنها از چارچوب های قانونی خروج کرده باشند ولی این موارد چون توسط گروه کثیری از مردم سپرده گذاری شده است یک مقداری مشکلات و حواشی ایجاد کرده است که البته با همکاری وزارت تعاون و بانک مرکزی رفع شد.

دوران انتقال دچار وقفه می‎شود

وزیر تعاون خاطر نشان کرد: در حال حاضر تعاونی های اعتباری که قابلیت فعالیت جداگانه را نیز نداشته اند با تعاونی های بزرگتر ادغام شده اند و از این طریق کار را دنبال می کنند اما تا انتقال اسامی این تعاونی ها به تعاونی های جدیدتری که تعیین شده اند صورت گیرد، حتما یک وقفه ای خواهد داشت.

عباسی در این زمینه که آیا برای این وقفه و مسائل پیش بینی اولیه ای در طرح ساماندهی صورت گرفته بود؟ گفت: بله در این رابطه پیش بینی این بوده است که شاید برخی مسائل به وجود بیاید. اگر در فروشگاهی نیز بخواهند انبارگردانی کنند تا یک روز دیگر ممکن است عده ای از مردم نگران شوند.

وی در پاسخ به این سوال که توصیه شما به عنوان وزیر تعاون به سپرده گذاران در تعاونی های اعتباری و آن بخش از مردم که احتمالا هم اکنون نگرانی هایی در این زمینه دارند چیست؟ تاکید کرد: اولا اینکه کمی خودشان صبوری بیشتری داشته باشند چون بانک مرکزی نیز اقدامات خوبی را انجام داده است و به هیچ وجه امکانات مردم در این بخش با مشکل مواجه نخواهد شد.

جلوگیری از گسترش حس بی‎اعتمادی

وزیر تعاون افزود: اما اعتماد سازی در عنصر مسائل بانکی بسیار مهم است و باید گفت بانک ملی ایران که بیش از 80 سال سابقه فعالیت دارد اگر بی اعتمادی برای آن ایجاد شود و مشتریان این بانک قدیمی نیز احساس کنند که ممکن است دچار مسائلی شوند، نگران خواهند شد.

عباسی با بیان اینکه مردم باید صبر کنند تا در این زمینه اقدامات تکمیل شود، گفت: مردم و سپرده گذاران در تعاونی های اعتباری نیز باید توجه داشته باشند که باید به آن دسته از بنگاه های اقتصادی اعتماد کنند که کاملا دارای مجوز رسمی فعالیت باشند و نه اینکه این موضوع را با تبلیغات اعلام کنند.

وی اظهار داشت: چون ممکن است برخی موسسات تبلیغات انجام دهند و ما نیز متوجه نشویم و از این طریق برخی افراد بیایند در آن موسسات سپرده گذاری کنند و برای اینکه سپرده گذاری آنها حفظ شود مجبور هستند شرایط آنها را مراعات کنند. البته ممکن است در این خصوص برخی موسسات نیز بگویند که از بانک مرکزی و وزارت تعاون مجوز فعالیت دارند.

توصیه به مردم

به گفته وزیر تعاون، خود مردم باید در این زمینه تحقیق کنند تا از این به بعد مسائل و مشکلاتی برای آنها به وجود نیاید. البته وظیفه بانک مرکزی و کمک ما این است که نظارت شود بر عملکرد تعاونی های اعتباری ولی وقتی چند نفر دور هم جمع می شوند و یک تعاونی اعتباری ایجاد می شود بررسی صلاحیت کار جمعی را ما در وزارت تعاون تایید می کنیم، اما آیا این مجموعه گواهی های لازم را برای انجام کارهای تخصصی دارد و یا خیر باید از دستگاه مربوطه نیز مجوز فعالیت دریافت کند.

عباسی در این زمینه که آیا اقدامات ویژه تری را نیز صورت خواهید داد؟ تصریح کرد: در این بخش بررسی صورت گرفته است و همه کسانی که خودشان اعلام می کنند مجوز دارند به صورت قطعی معتبر نیست و نیاز است تا مردم خود بررسی کنند، فقط آنهایی که به صورت رسمی از مجاری قانونی اعلام می شوند معتبر هستند و می توان به آنها اعتماد کرد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 30 فروردین 1390  9:13 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها