0

خودكفايي ايران در توليد 97 درصد داروي مورد نياز

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

خودكفايي ايران در توليد 97 درصد داروي مورد نياز

اختصاصي/رييس سازمان غذا و دارو اعلام كرد :
خودكفايي ايران در توليد 97 درصد داروي مورد نياز
تهران - رييس سازمان غذا و داروي كشور اعلام كرد: 97 درصد داروهاي مورد نياز در داخل كشور توليد مي شود و با توجه به سرمايه گذاريهاي گسترده براي توليد داروهاي بيماران خاص ، واردات اين قلم دارو نيز تا پايان برنامه پنج ساله توسعه كاهش خواهد يافت .

' احمد شيباني ' در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: در حال حاضر محققان كشور داروهاي بيماران خاص از جمله اسپنال زد، اينترفرون ، آيمود، آنژي پارس و غيره را توليد مي كنند .


وي با بيان اينكه تا دو ماه آينده داروهاي بيماران سرطاني، آسمي و فاكتور هفت و هشت نوتركيب براي افراد هموفيلي توليد مي شود، اظهار داشت : شركت هاي واردكننده داروهاي داخلي و خارجي از سال گذشته سرمايه گذاري هايي را براي توليد دارو در داخل كشور انجام داده اند.


شيباني ، با اظهار خرسندي از خودكفايي ايران در تهيه داروهاي مورد نياز بيماران و دسترسي راحت آنان به دارو براي درمان ، گفت : نصب برچسب بر روي داروها به منظور پيشگيري و تشخيص داروهاي قاچاق از مهمترين برنامه هايي است كه در سالجاري وزارت بهداشت پيگيري مي كند.


وي در خصوص ارزيابي وضعيت ايران در توليد داروهاي گياهي افزود: كشورمان در توليد داروهاي گياهي در موقعيت مناسبي قرار دارد و تاكنون وزارت بهداشت براي 400 قلم داروي گياهي پروانه و مجوز فروش صادر كرده است.


شيباني با بيان اينكه برخي داروهاي گياهي در كارخانه‌هاي داروهاي شيميايي توليد مي‌شوند، اظهار داشت : تعداد كمي كارخانه تخصصي توليد داروهاي گياهي نيز در كشور فعال هستند.


وي با اشاره به اينكه براي عرضه و استفاده بيماران از داروهاي گياهي نياز به آموزش و اطلاع رساني است ، گفت : بيشتر پزشكان ، داروهاي شيميايي براي بيماران تجويز مي كنند كه در حال حاضر با فعاليت دانشكده طب سنتي و تربيت پزشكان براي درمان با محصولات سنتي و گياهي، راه براي توليد و عرضه داروهاي گياهي باز شده و اين مساله اميدوار كننده است.


رييس سازمان غذا و دارو درباره اقدامات انجام شده براي كاهش قيمت مكمل‌هاي دارويي اظهار داشت : اين مكمل‌ها با قيمت‌هاي بالايي در بازار عرضه مي‌شوند كه نيازمند تعديل قيمت‌ هستند.


شيباني ادامه داد: در قالب يك برنامه هدفمند و با حمايت از مصرف كنندگان و نيازمندان به اين داروها، قيمت‌ مكمل‌ها تعديل مي‌شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 30 فروردین 1390  8:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها