0

لزوم بكارگيري 14 هزار افغاني فارغ التحصيل از ايران در بازسازي كشورشان

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

لزوم بكارگيري 14 هزار افغاني فارغ التحصيل از ايران در بازسازي كشورشان

نسخه چاپي ارسال به دوستان
عبداللهي در ديدار با معاون وزير مهاجرت افغانستان عنوان كرد:
لزوم بكارگيري 14 هزار افغاني فارغ التحصيل از ايران در بازسازي كشورشان

خبرگزاري فارس: معاون امنيتي وانتظامي وزيركشور با اشاره به آمار 14 هزار نفري فارغ التحصيلان افغاني در ايران گفت:اين نيروها از ظرفيت بالايي براي كمك به بازسازي افغانستان برخوردارند كه بايد در اين زمينه برنامه ريزي مناسبي صورت گيرد.

به حوزه دولت خبرگزاري فارس، علي عبداللهي معاون امنيتي وانتظامي وزيركشور در ديدار با فضل احمد عظيمي معاون وزير مهاجرت افغانستان ضمن بر شمردن نقاط مشترك ميان ملت ايران و افغانستان نظيرزبان، دين، فرهنگ و همسايگي، همبستگي دولت و ملت ايران را با دولت و ملت افغانستان بسيار ديرينه توصيف كرد.

وي با اشاره به مشكلات افغانستان گفت: ايران اسلامي در طول حيات خود مشكلات زيادي را پشت سر نهاده و همواره مورد دسيسه هاي دشمنان بوده اما با ياري خداوند در مقابله با اين دشمنان به پيروزي رسيد.

عبداللهي با اشاره به آمار 14 هزار نفري فارغ التحصيلان افغاني در ايران گفت:اين نيروها از ظرفيت بالايي براي كمك به بازسازي افغانستان برخوردارند كه بايد در اين زمينه برنامه ريزي مناسبي صورت گيرد.

معاون امنيتي و انتظامي وزير كشور تاكيد كرد: علاوه بر اين بسياري از اتباع افغان به واسطه حضور در ايران به كسب مهارت در زمينه مشاغل حرفه اي نايل شده اند كه مي توانند در بخش هاي خدماتي و مسكن منشا اثرات مفيد در كشور خود باشند.

عبداللهي مهمترين شاخص هاي ايجاد اشتغال را سرمايه و مهارت عنوان و تصريح كرد: ايجاد اشتغال و بهبود شرايط براي بازگشت افغان ها به كشورشان مستلزم ساماندهي نيروهاي متخصص و ماهر است كه اين فرايند از سوي جمهوري اسلامي ايران در حال پيگيري و اجرا مي باشد.

وي با تاكيد بر مرغوبيت محصولات كشاورزي افغانستان گفت: درصورتي كه بسترهاي مناسب جهت درآمدزايي و سودآوري محصولاتي غير از خشخاش در افغانستان فراهم شود قطعا رويكرد كشاورزان به كشت اين ماده افيوني كاهش يافته كه موجب انبساط خاطر جمهوري اسلامي ايران خواهد بود.

فضل احمد عظيمي معاون وزير مهاجرت افغانستان در اين ديدار با تاكيد بر روابط حسن همجواري و دوستي ديرينه ميان ايران و افغانستان،تلاش دشمنان براي برهم زدن اين رابطه را ناكام دانست.

وي دو موضوع اثرگذاردرر وابط ايران و افغانستان را " تروريسم " و " مواد مخدر " برشمرد وتاكيد كرد: اين موضوعات دغدغه اصلي مقامات عالي افغانستان بوده و اراده اين مقامات بر حل جدي اين معضلات است.

عظيمي مهمترين عامل بروز اين مشكلات را بيكاري و فقر ناشي از آن و فقدان امنيت عنوان و ابراز اميدواري كرد: اين مشكلات با تلاش دولتمردان افغاني و كمك و همياري و همفكري همتايان ايراني آنها مرتفع شد.

معاون وزير مهاجرت افغانستان در پايان اظهار داشت: از مهمان نوازي ايران تشكر و قدرداني مي كنم زيرا ثمره اين مهمان نوازي تربيت افرادي است كه با كسب مهارت و دانش مي توانندكمك هاي زيادي به بازسازي و آباداني ودر نهايت ساختن افغانستان متحد و مستقل نمايند.
انتهاي پيام/س

 
 
دوشنبه 29 فروردین 1390  7:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها