0

محدوديت انتقال محموله‌هاي ايران به تاجيكستان از قلمرو ازبكستان حل شده است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

محدوديت انتقال محموله‌هاي ايران به تاجيكستان از قلمرو ازبكستان حل شده است

نسخه چاپي ارسال به دوستان
معاون وزير امور خارجه تاجيكستان:
محدوديت انتقال محموله‌هاي ايران به تاجيكستان از قلمرو ازبكستان حل شده است

خبرگزاري فارس: معاون وزير امور خارجه تاجيكستان اعلام كرد كه مشكلات موجود در زمينه ترانزيت محموله‌هاي ايراني از قلمرو ازبكستان به تاجيكستان، كاملاً حل شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در دوشنبه، "نظام‌الدين زاهداف " امروز با اعلام اين مطلب در پايتخت تاجيكستان، با اشاره به ايجاد برخي موانع و مشكلات از سوي ازبكستان در زمينه حمل و نقل و ترانزيت كالا از قلمرو اين كشور به تاجيكستان، افزود: اين امر مشكلات زيادي را براي شركاي تجاري و اقتصادي تاجيكستان از جمله جمهوري اسلامي ايران ايجاد كرده بود.
وي كه به منظور ارائه گزارش عملكرد 3 ماهه وزرات خارجه كشورش در جمع اصحاب رسانه سخن مي‌گفت، تصريح كرد: پس از انجام مذاكرات مختلف با مقامات ازبكستان، اكنون اين مشكل، از جمله معضل ترانزيت محموله‌هاي جمهوري اسلامي ايران به مقصد تاجيكستان كاملاً حل شده و هيچ بهانه‌اي براي مقامات راه‌آهن ازبكستان جهت مسدود كردن مرزهاي اين كشور با تاجيكستان باقي نمانده است.
معاون وزير امور خارجه تاجيكستان ابراز اميدواري كرد كه ازبكستان از اين پس مانعي در مسير جابجايي محموله‌هاي كشورهاي مختلف از جمله جمهوري اسلامي ايران كه در حال حركت و تردد به مقصد تاجيكستان و يا بالعكس هستند، ايجاد نكند.
منابع رسمي دولتي دوشنبه، خسارات وارد شده از اقدام تاشكند در ممانعت از ورود تجهيزات نيروگاه "سنگ توده2 " از جمهوري اسلامي ايران به تاجيكستان از قلمرو ازبكستان را كه به مدت يكسال ادامه داشت، ده‌ها ميليون دلار اعلام كرده‌اند.
بر اثر اين اقدام ازبكستان، واگن‌هاي حامل تجهيزات نيروگاه سنگ‌توده 2 كه با همكاري جمهوري اسلامي ايران در تاجيكستان در حال احداث است، براي مدت چند ماه در گذرگاه مرزي تاجيكستان متوقف شده بودند و همين امر سبب تاخير چند ماهه در راه‌اندازي اين نيروگاه شد.
معاون وزير امور خارجه تاجيكستان در ادامه گفت: در مذاكرات "امامعلي رحمان " با مقامات عالي رتبه جمهوري اسلامي ايران كه در سفر اخير وي به تهران صورت گرفت، 2 طرف رفع محدوديتي ترانزيتي از سوي ازبكستان را گام مثبتي در گسترش و تسريع همكاري‌هاي اقتصادي تهران دوشنبه ارزيابي كردند.
به گفته وي، سفر رسمي رئيس جمهور تاجيكستان به ايران كه به دعوت "محمود احمدي نژاد " رئيس جمهوري اسلامي ايران و با هدف شركت در جشن جهاني نوروز در تهران انجام شد، از رويدادهاي مهم 3 ماه نخست سال جاري ميلادي براي تاجيكستان بوده است.
زاهداف تاكيد كرد: رحمان در حاشيه سفر خود به تهران، با مقامات عالي رتبه برخي ديگر از كشورهاي منطقه، از جمله تركمنستان و افغانستان كه به تهران سفر كرده بودند، نيز ديدار و با آنان درباره گسترش همكاري‌هاي 2 جانبه در زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي و بويژه امنيتي بحث و تبادل نظر كرد.
وي ديدار و مذاكرات رئيس جمهور تاجيكستان با همتاي ايراني وي را مهم و سازنده دانست و افزود: 2 طرف در اين ديدار ضمن بحث درباره تمام مسائل مورد علاقه از جمله تحكيم و گسترش همكاري‌هاي اقتصادي، فرهنگي و بررسي راه‌كارهاي توسعه مناسبات سياسي، اقتصادي و تجاري، بر تسريع در اجرايي شدن برخي از توافقات گذشته 2 كشور تاكيد كردند.
اين مقام وزارت امور خارجه تاجيكستان همچنين ضمن موفق و مثبت دانستن برگزاري نخستين هفته فرهنگ و هنر جمهوري اسلامي ايران در تاجيكستان، آن را نشانگر حسن نيت 2 كشور براي گسترش بيش از بيش روابط برشمرد و تصريح كرد: برنامه‌ها و تدابير مشترك فرهنگي كه با حضور جمع زيادي از اهل هنر و فرهنگ ايران در شهرهاي دوشنبه و خجند به اجرا گذاشته شد، مورد استقبال گرم تاجيك‌ها و علاقمندان به فرهنگ و هنر فارسي قرار گرفت.
انتهاي پيام/م

 
 
دوشنبه 29 فروردین 1390  7:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها