0

سران جهادي ترور شده مخالفان حضور نظامي غرب در افغانستان بودند

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

سران جهادي ترور شده مخالفان حضور نظامي غرب در افغانستان بودند

نسخه چاپي ارسال به دوستان
سخنگوي "جمعيت اسلامي افغانستان " در گفت‌وگو با فارس:
سران جهادي ترور شده مخالفان حضور نظامي غرب در افغانستان بودند

خبرگزاري فارس: سخنگوي حزب جمعيت اسلامي افغانستان، ترور شخصيت‌هاي جهادي را اقدامي هدفمند دانست و گفت: تلاش مي‌شود اين افراد به منظور رسيدن به برخي اهداف، از صحنه سياسي و نظامي افغانستان حذف شوند.

"واقف حكيمي " در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در كابل، با بيان اين كه در مدت كمتر از يك ماه مردم افغانستان شاهد كشته شدن 3 تن از شخصيت‌هاي معروف و برازنده جهادي مانند "عبدالرحمان سيدخيلي " فرمانده پليس ولايت قندوز، "خان محمد مجاهد " فرمانده پليس ولايت قندهار و "ملك زرين " يكي از فرماندهاي جهادي بودند.
وي اظهار داشت: اين قضيه نشان دهنده آن است كه تلاش‌هايي عليه ثبات و امنيت افغانستان راه اندازي شده است و از سوي ديگر اين گونه حملات در عين حالي كه موانع را از سر راه برخي برمي‌دارد، در عين حال تخم تفرقه و نفاق را مي‌كارد.
وي افزود: با آنكه طالبان مسئوليت قتل اين عده را پذيرفته اند؛ اما به نظر مي‌رسد اين ادعا‏ها درست نيست، زيرا اين افراد داراي پيشينه‏اي جهادي بودند و افرادي بودند كه با حضور نيروهاي خارجي و تداوم حضور اين نيروها مخالفت داشتند.
سخنگوي جمعيت اسلامي افغانستان گفت: اين شخصيت‌ها براي آزادي افغانستان تلاش و زحمات زيادي را متقبل شده بودند و ترور اين افراد با هيچ بهانه‌اي توجيه‌پذير نيست.
وي افزود: اگر طالبان دست به اين كار زده باشند، ادعاي آنها براي آرمان‌هاي مردم افغانستان با عملكرد آنان در تناقض است؛ زيرا اين اشخاص پيوسته در خدمت استقلال و آزادي مردم افغانستان بوده اند.
اين كارشناس افغان، ترور شخصيت‌ها و سران اقوام را كاري تازه ندانست و گفت: اين برنامه از سال‌هاي 2002 مطرح بود و به‌عنوان چالشي بزرگ همچنان ادامه دارد.
وي افزود: اگر اين كشتار با هدف برداشتن افراد استقلال‌طلب و تماميت‌خواه از افغانستان باشد، تجربه نشان داده است كه ترور اين اشخاص روند مبارزه براي حفظ استقلال را متوقف نخواهد كرد.
وي تأكيد كرد كه دشمنان افغانستان با كشتن اين اشخاص موفق نخواهند شد اين داعيه را خاموش سازند و استقلال‌خواهي و صلح‌طلبي مردم اين كشور را به فراموشي بسپارند.
حكيمي تأكيد كرد: اين يك امر طبيعي ميان طرف‌هاي درگير در افغانستان است كه چنين افرادي را به عنوان عناصر بازدارنده در دفاع و امنيت افغانستان تلقي كنند و بدين جهت آنها را هدف قرار دهند.
برخي اعضاي پارلمان افغانستان در پي كشته شدن مقامات امنيتي و بزرگان افغان، واكنش شديدي نشان دادند.
اين نمايندگان با انتقاد از دولت افغانستان اظهار داشتند كه دولت افغانستان پس از كشته شدن شخصيت‌هاي جهادي و فرماندهان برجسته پليس، فقط به پيام تسليت اكتفا مي‌كند و در اين پيام نيز هويت عاملان اين قتل‌ها مجهول اعلام مي‌شود.
"يونس قانوني " رئيس پارلمان سابق افغانستان در سخناني كه پس از قتل فرمانده پليس قندهار اظهار داشت، گفت: مردم بايد بدانند كه نهادهاي امنيتي در مورد دستگيري عاملان اين قتل، چه اقدامي كرده اند.
در ماه‌هاي گذشته شماري از مقامات دولتي افغان، از جمله، "محمد عمر " والي قندوز، عبدالرحمان سيدخيلي فرمانده امنيتي اين ولايت، خان‌محمد مجاهد فرمانده پليس قندهار و ملك زرين يكي از رهبران جهادي افغانستان توسط عوامل ناشناخته به قتل رسيدند.
با وجود گذشت سال‌ها از ترور "مصطفي كاظمي " عضو پارلمان افغانستان كه همراه با تعداد ديگري از نمايندگان مردم افغانستان بر اثر حمله‌اي انتحاري در ولايت بغلان به شهادت رسيد، هنوز از شناسايي و دستگيري عاملان آن خبري در دست نيست.
انتهاي پيام/م

 
 
دوشنبه 29 فروردین 1390  7:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها