0

مراسم بزرگداشت پنجاهمين سالگرد تاسيس اوپك در تهران برگزار مي‌شود

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

مراسم بزرگداشت پنجاهمين سالگرد تاسيس اوپك در تهران برگزار مي‌شود

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادي ايرنا، اين مراسم همزمان با آخرين روز برگزاري شانزدهمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي در محل مركز همايش‌هاي بين المللي صداوسيما برگزار خواهد شد.
در اين مراسم علاوه بر سفراي خارجي در تهران، تني چند از وزرا، نمايندگان و اعضاي كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، نماينده ونزوئلا در هيات عامل اوپك و مشاور وزير نفت الجزاير نيز حضور خواهند داشت.
دبيركل و رييس اوپك از سخنرانان ويژه اين مراسم هستند.
همچنين دراين مراسم از تمبر يادبود 'بزرگداشت پنجاهمين سالگرد تاسيس اوپك' رونمايي خواهد شد.
در پايان اين مراسم اختتاميه شانزدهمين نمايشگاه بين المللي نفت،گاز،پالايش و پتروشيمي برگزار و به غرفه‌هاي برتر شركت كننده دراين نمايشگاه جوايزي اهدا مي شود.
سازمان اوپك در سال 1960 ميلادي با عضويت پنج كشور ايران، عراق، ونزوئلا، عربستان و كويت در شهر بغداد پايتخت عراق شكل گرفت. بتدريج ديگر كشورهاي مهم توليدكننده نفت به اين سازمان پيوستند و اكنون كشورهاي ايران، عراق، كويت، ونزوئلا، قطر، الجزاير، نيجريه، ليبي، امارات متحده عربي، عربستان، اكوادور و آنگولا اعضاي آن هستند.
اوپك يك سازمان بين ‌الدول است كه اهداف آن ايجاد هماهنگي و وحدت در خط مشي‌هاي نفتي كشورهاي عضو و تعيين بهترين شيوه‌ها براي تأمين و حفظ منافع فردي و جمعي آنها، يافتن راه‌ها و ابزارهاي تأمين ثبات در بازار نفت، توجه كافي و مستمر به منافع كشورهاي توليدكننده و حفظ درآمد ثابت براي آنها، عرضه كافي، اقتصادي و منظم نفت به كشورهاي مصرف كننده و در نظر گرفتن يك سود منصفانه به سرمايه‌اي كه آنها در صنعت نفت سرمايه‌گذاري مي‌كنند، است.
اساسنامه اوپك در طول 50 سال سابقه و عمر اين سازمان، همچنان قوت، صلابت و اعتبار خود را حفظ كرده و حداقل تغييرات در اهداف اين اساسنامه ايجاد شده است.
طي پنج دهه از زمان تشكيل اين سازمان بحران‌هاي متعددي در صنعت نفت جهان به وقوع پيوسته اما در تمام اين دوران، اوپك به دليل خط مشي‌هاي خود يك نيروي عمده براي ايجاد ثبات در بازار بوده است.
اقتصام**1561** 1574
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30344766
دوشنبه 29 فروردین 1390  7:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها