0

جهان آمادگي رزمي فوق العاده دلاورمردان ارتش را به نظاره نشست

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

جهان آمادگي رزمي فوق العاده دلاورمردان ارتش را به نظاره نشست

 
با نمايش آخرين تجهيزات و دستاوردهاي بومي؛
جهان آمادگي رزمي فوق العاده دلاورمردان ارتش را به نظاره نشست
تهران- نمايش آمادگي رزم دلاورمردان ارتش جمهوري اسلامي ايران در حضور رييس جمهوري و مسوولان ارشد دفاعي و نظامي كشور با جلوه هاي ويژه اي از غرور و افتخار ملي همراه بود.
** به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران سياسي ايرنا، ساعت حوالي 8:17 صبح نواختن موسيقي خاص از سوي گروه موزيك ارتش از حضور محمود احمدي نژاد رييس جمهوري و آغاز مراسم روز ارتش و گراميداشت حماسه هاي نيروي زميني در هشت سال دفاع مقدس خبر داد.

** برگزاري مراسم در جوار حرم مطهر امام راحل(ره) و در سي و دومين سالروز صدور فرمان تاريخي بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي مبني بر نامگذاري روز ارتش حال و هواي خاصي به مراسم داده بود. در بخشي از پيام 28 فروردين ماه 1358 امام خميني(ره) آمده است: ' روز چهارشنبه ?? فروردين روز ارتش اعلام مي شود. ارتش محترم در اين روز در شهرستانهاي بزرگ با سازو برگ به رژه بپردازند و پشتيباني خود را از جمهوري اسلامي و ملت بزرگ ايران و حضور خود را براي فداكاري در راه استقلال و حفظ مرزهاي كشور اعلام كنند.'

** رييس جمهوري را در اين مراسم رييس ستاد كل نيروهاي مسلح، فرمانده كل ارتش، دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا، وزير دفاع و جمعي از فرماندهان نيروهاي چهارگانه ارتش ( دريايي، زميني،‌هوايي و قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبيا (ص) ) و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران همراهي مي كردند.

** آغازگر مراسم ويژه روز 'ارتش سرافراز و نيروي زميني فداكار' قرائت آياتي از كلام الله مجيد بود. اين توصيف از ارتش و نيروي زميني را رييس جمهوري در ابتداي سخنان خود مطرح كرد. رييس شوراي عالي امنيت ملي اين روز را به همه آزاديخواهان و عدالتخواهان جهان صميمانه تبريك گفت.

** مردمي ترين،‌ مقتدرترين و عزيزترين ارتش دنيا، جُند شكست ناپذير خدا، ارتش خودباور،‌ مقتدر، شجاع و مومن از جمله ويژگيهاي برجسته ارتش جمهوري اسلامي ايران بود كه رييس شوراي عالي امنيت ملي در سخنان خود به كار برد.

** با دستاوردهاي جديد دفاعي كشور و تلاش هاي شبانه روزي دلاورمردان ارتش، نمايش توانمندي نيروهاي مسلح ايران ديگر به مناسبتهايي مثل امروز محدود نيست و برخي نقاط كره زمين نيز شاهد حضور مقتدرانه ارتشيان سرافراز ايران بوده است. احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود به اين موضوع اشاره كرد و گفت:‌ حضور مقتدرانه نيروهاي مسلح و ارتش در آبهاي بين المللي به خصوص انجام ماموريت مهم صيانت از كشتي ها در مسير خليج عدن و درياي سرخ نشان داد كه نيروهاي مسلح و ملت ايران مصمم هستند كه از همه ظرفيت هاي اقتدارآفرين خود استفاده كرده و نقش تاريخي خود را ايفا و از همه فرصت ها براي پيشرفت و اعتلا و حضور غيرتمندانه در عرصه هاي جهاني استفاده كنند.

** سخنان رييس جمهوري با هشدار و انذارهايي براي مسوولان كشورهاي منطقه نيز همراه بود، آنجا كه احمدي نژاد قواي مسلح ايران را ضامن عزت، دوستي، صلح و برادري ملتهاي منطقه و همه ملتهاي جهان عنوان كرد و در عين حال نسبت به فريب كاري و طراحي جديد استكبار براي راه انداختن جنگ دولتها و ملتهاي منطقه در قالب تنش ايراني - عربي و شيعه - سني هشدار داد و آن را ساخته و پرداخته آمريكا و متحدان او خواند.

** ' نيروهاي مسلح مردمي و شجاع ايران با قرار گرفتن تحت امر ولايت،‌ در واقع تحت مديريت امام عصر (عج) قرار گرفته اند و كسي كه تحت مديريت انسان كامل است تحت مديريت خدا و شكست ناپذير است. ' سخنان رييس جمهوري با اين جمله به يادماندني پايان يافت.

** ساعت حوالي 8:50 دقيقه بود كه مراسم رژه يگانهاي مختلف نيروهاي چهارگانه ارتش و تجهيزات و ادوات نظامي ساخته شده در داخل كشور آغاز شد و حدود يك ساعت و هشت دقيقه به طول انجاميد.

** ' با ولايت زنده ايم، تا زنده ايم رزمنده ايم ' از جمله عبارات چشم نواز در جايگاه ويژه بود كه سه پرچم سياه رنگ به نشانه عزاي حضرت فاطمه زهرا (س) را بر فراز خود داشت ، جايگاهي كه قرار بود نيروهاي مسلح از مقابل آن كه منور به نور قرآن كريم بود رژه بروند.

** سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي و فرمانده معظم كل قوا در باب ماموريتهاي خطير ارتش در كنار تمثالهاي شهداي ارتش زينت بخش محوطه مراسم بود. ' امروز نيازمان در درجه اول پدافند است' كلام معظم له بود كه در يكي از اين پلاكاردها نقش بسته بود. تصاوير شهيدان عباس بابايي، ولي الله فلاحي، علي صيادشيرازي، پرويز نادري،علي زارع نعمتي، عسگر محتاج، موسي نامجو و ... نيز يادآور رشادتهاي دلاورمردان ارتش در مقابله با ارتش متجاوز صدام بود.

** دلاورمردان نيروي دريايي ارتش آغازگر مراسم ويژه روز ارتش بودند. يگانهاي نمونه نيروي دريايي ارتش اين بخش از برنامه را در آبهاي نيلگون خليج فارس و درياي عمان اجرا كردند كه تصاوير آن از سيما پخش شد.

** حضور و جنب و جوش حدود 350 خبرنگار و تصويربردار از رسانه ها و خبرگزاريهاي داخلي و خارجي از تلاش آنها براي مخابره آخرين دستاوردهاي نظامي و دفاعي ايران حكايت داشت. در پوشش خبري و تصويري اين مراسم، علاوه بر رسانه هاي داخلي، خبرنگاران خارجي از رسانه هايي همچون رويترز، ال.بي.سي، فرانس پرس، زد دي اف، الجزيره و خبرگزاريهاي چين، ژاپن و ساير كشورها حضور پررنگي داشتند.

** جمعي از ايثارگران دوران دفاع مقدس به نمايندگي از همرزمان خود در محل ميهمانان حضور يافته بودند و در بخش از اين محل‌، وابستگان نظامي برخي كشورها در تهران نيز با حضور در مراسم روز ارتش، به دقت آخرين دستاوردها و تجهيزات به نمايش درآمده را رصد مي كردند. در زمان عبور ماشين حامل موشكها و بمبهاي هدايت شونده الكترونيك، جنب و جوش خاصي در اين محل مشاهده مي شود و برخي اتباع خارجي حاضر در مراسم با انگشت دست،‌ دستاوردهاي مهم ايران را به يكديگر گوشزد مي كردند.

** جنگنده ملي صاعقه كه داراي توانمندي خاص در عمليات هاي بمباران و رهگيري هوايي است، همچنين پنج فروند ميگ 29، پنج فروند F4 و پنج فروند F14 قدرت برتر ايران در رزم هوايي را در مراسم امروز به رخ بيگانگان كشاندند. پرواز اين جنگنده ها بر فراز بارگاه مطهر امام راحل (ره) و مقابل جايگاه ويژه با اعلام آخرين دستاوردهاي ايران در حوزه نيروي هوايي همراه بود.
پروازهاي برد بلند تا 3 هزار كيلومتر توسط جنگنده هاي نيروي هوايي و توان سوخت گيري ارتفاع پست، عملياتي نمودن موشك هاي دوربرد هوا به هوا در جنگنده هاي F14 و سوخت گيري شكاري به شكاري در هواپيماي راهبردي سوخو 24 كه براي اولين بار در جهان انجام مي‌شود از جمله دستاوردهاي نيروي هوايي است. در اين مراسم همچنين اعلام شد كه متخصصان ايراني برد جنگنده راهبردي سوخو 24 تا 3 هزار كيلومتر را ارتقا داده اند.

** لحن حماسي مجري مراسم حال و هواي خاصي به مراسم بخشيده بود. در ابتداي مراسم رژه يادوخاطره 48 هزار شهيد سروقامت ارتش با رژه حاملان پرچم وعلم عملياتهاي دوران دفاع مقدس گرامي داشته شد. بر روي اين پرچم ها نام عملياتها و رمز آنها ديده مي شد. در اين هنگام بود كه فرياد 'الله اكبر' در جوار بارگاه ملكوتي امام (ره) طنين افكند.

** دژبان ارتش ديگر يگاني بود كه در مقابل جايگاه رژه رفت.
يكي از ماموريتهاي اين بخش نگهداري 70 هزار اسير جنگ تحميلي در مدت 20 سال بود به گونه اي كه اسراي عراقي پس از مراجعت به كشور خود به مبلغي براي حقانيت جمهوري اسلامي ايران تبديل شدند. سپس نوبت به يگان آموزش بهداشت و درمان رسيد كه نام شهيدي كه در بمباران شيميايي به شهادت رسيده بود را بر خود داشت.

** شاخه گلي بر سلاح و آرايش منظم نظامي نيز ويژگي نيروهاي يگان دانشگاه افسري امام علي (ع) بود كه با 1400 نفر به عنوان بزرگترين يگان رژه رونده جلوه خاصي به اين مراسم بخشيد. اين دلاورمردان شعار جهاد اقتصادي - نامي كه مقام معظم رهبري بر سال جاري نهاده اند- را براي خود برگزيده بودند و به طور هماهنگ اين عبارت را زمزمه مي كردند: ' الله اكبر جانم فداي رهبر ... يا علي'

** آموزشگاه جواد الائمه به عنوان مهد پرورش درجه داران مومن، شجاع و متخصص،‌ يگانهاي آموزش 02 نيروي زميني كه آموزش 2.5 ميليون سرباز دلاور را در كارنامه دارند، لشكر UN از قزوين به عنوان نمادي از ارتش صلح جوي ايران اسلامي و تيپ 65 هوابرد نيز از مقابل جايگاه و تمثال امام راحل (ره) و مقام معظم رهبري رژه رفتند و اداي احترام كردند.

** نمايش بالگردهاي شكاري و هجومي هوانيروز و بالگردهاي بهينه شده و نوسازي شده بخش ديگري از مراسم بود و سپس نوبت به بالگردهاي كبري رسيد كه حركت منظم آنان يادآور شهيدان كشوري، شمشاديان، قاسمي و ديگر شهداي خلبان بود.

** لباس و پوشش خاص ويژه استتار در مناطق مختلف با رنگهاي محل رزم از جمله نكات جالب توجه از رژه يگانهاي نيروي زميني ارتش بود.

** نمايش زيباي چتربازان بخش ديگري از اين مراسم بود و با وجود بادي كه گهگاه در محل وزيدن مي گرفت، آنان پس از اجراي مراسم زيبا، در محل هاي در نظر گرفته شده فرود آمدند.

** رژه دريادلان دانشگاه امام خميني نوشهر نيز يادآور اقدامات مهم نيروي دريايي در اسكورت يكهزار نفت كش و كشتي هاي تجاري و مقابله با تهاجم دزدان دريايي و نيز حضور مقتدرانه اين نيرو در درياي مديترانه و عبور خبرساز از كانال سوئز بود.

** بسيجيان كوي هاي سازماني ارتش كه متشكل از كاركنان و فرزندان آنها هستند نيز هنگام رژه شعار و نواي خاصي را برگزيده بودند. از آن جمله مي توان به اين موارد اشاره كرد: ما ذوالفقار حيدر كرار و رهبريم؛ يا مهدي (عج) ادركني، عجل علي ظهورك؛ حيدر حيدر؛ دست خدا بر سرماست، خامنه اي رهبر ما است؛ مالك اشتر خميني، ذكر حسين روي لبانت است، خون علي توي رگهايت است؛ شهادت شهادت آرزومه ...؛ تا خون در رگ ما است، خامنه اي رهبر ما است؛ بيداري اسلامي از نهضت امام (ره) است، امريكا و اسراييل كارش تمام است، آل سعود بداند كارش تمام است و ... .

** نمايش ادوات و تجهيزات نظامي بخش ديگري از اين مراسم بود. در اين بخش پاد سوخت رسان هوايي جهت هواپيماهاي شكاري، سفينه دور ايستا حامل انواع مهمات قابل پرتاب از هواپيماي شكاري، پروژه سجيل، تجهيز هواپيماي F14 به موشك پرقدرت هاگ، پروژه ثاقب، تبديل بمب هاي 750 پوندي به شكل موشك بالستيك جهت هواپيمايي S5E، موشك هدايت شونده اپتيكي با سر جنگي 750 پوندي به نمايش گذاشته شده اند.

** موشك هوا به زمين ليزري، موشك بالستيك ميان برد با سر جنگي 750 پوندي، موشك ليزري هوا به زمين نقطه زن با سر جنگي 500 پوندي، سامانه هدايت كننده موشك و بمب ليزري، بمب هدايت شونده با برد 120 كيلومتر، پادهاي جنگ الكترونيك چند منظوره، پهپادهاي آموزشي، شناسايي و تهاجمي بخشي ديگر از دستاوردهاي متخصصان متعهد نيروي هوايي است كه در اين رژه به نمايش درآمد.

** تجهيزات مدرن و امن و پايدار طراحي شده توسط متخصصان رسته هاي مخابرات،‌ الكترونيك و جنگال در برابر تهاجمات ضد الكترونيكي، موتور سيكلت‌هاي چهار چرخ، خودروي تاكتيكي 4/1 تني سفير، خودروي تاكتيكي صعب العبور دو نفره كوچك رنجر كه به صورت كاملا بومي منطبق با شرايط اقليمي و جغرافيايي كشور ساخته شده در اين رژه در معرض ديد جهانيان قرار گرفت.

** خودروي تهاجمي سبك كاملا بومي رمل نورد سمندر، سلاح اخگر با قابليت شليك 4 هزار و 500 الي 6 هزار گلوله در دقيقه، خودروي تاكتيكي 5/2 تني نينوا، تانك شيفتن بهينه سازي شده براساس الگوهاي روز دنيا با بهره گيري از كارشناسان داخلي بخشي ديگر از دستاوردهاي ارايه شده توسط نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي است كه در اين رژه به نمايش گذاشته شد.

**نسل جديد تانك ذوالفقار كه در حوزه كنترل آتش، حفاظت زرهي و افزايش قدرت موتور به آخرين تكنولوژي روز مجهز شده است نيز به نمايش گذاشته شد.

** موشك انداز كاتيوشا با 9 سكوي پرتاب و افزايش برد نصب شده روي خودروي اورال، لانشر پرتاب راكت فجر 5، موشك انداز ميثاق 2، خودروي شناسايي و رزمي شني دار،موشك هاي زمين به هواي نازعات نمونه اي از تجهيزات طراحي و ساخته شده در نيروي زميني ارتش است كه در اين مراسم در قاب تصوير ناظران در مراسم نقش بست.

** سامانه راداري نبو، رادار متحرك كشف و مراقبت هوايي با برد متوسط، سامانه راداري كاستا يكي از پيشرفته ترين سامانه هاي راداري با فناوري روز دنيا، سامانه راداري مطلع الفجر، سامانه راداري كاملا بومي و ملي ساخت متخصصان متعهد ايراني، سامانه موشكي شاهين، سامانه راداري كنترل آتش اسكاي يارد جهت مقابله با هر نوع حمله هوايي در ارتفاع كم و موشك هاي هوا به زمين نمونه هايي از تجهيزات قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبيا است كه در اين رژه به نمايش درآمده است.

** نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز در اين مراسم بخشي از تجهيزات ساخته شده توسط نيروهاي متخصص و خلاق اين نيرو و صنعت گران داخلي را به نمايش گذاشت. ماكت ناوشكن چند منظوره جماران براي مقابله با تهديدات سطحي، زير سطحي و هوايي با قابليت حمل بالگرد، ماكت ناوچه موشك انداز پيكان و ماكت زيردريايي غدير از جمله اين تجهيزات است. نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران همچنين انواع موشك هاي راهبردي دريايي سطح به سطح، موشك دريا به درياي راهبردي نوري، موشك دريا به درياي نصر 1، شناورهاي هجومي ضربتي شهاب و رعد را در اين رژه به نمايش گذاشته است.

** عقربه هاي ساعت 9:58 را نشان مي داد كه مراسم ويژه امسال روز ارتش به عنوان برگ پرافتخار ديگري در تاريخ اين بخش از نيروهاي مسلح ايران پايان يافت و به دنبال آن، خبرنگاران گرداگرد فرماندهان ارشد نظامي حاضر در مراسم حلقه زدند و آخرين پيشرفتهاي دفاعي ايران در اين زمينه را جويا مي شدند.

** حوالي ساعت 9:30 تا ظهر امروز، اتوبان تهران - قم به محلي براي ديدار عمومي مردم با دلاورمردان ارتش و مشاهده آخرين توانمنديهاي دفاعي ايران تبديل شده بود و نيروهاي مسلح از اين مسير براي استقرار در محل ماموريت استفاده مي كردند.
سيام**2026**2022**1478**

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 29 فروردین 1390  4:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها