0

معاون وزير خارجه تاجيكستان از افزايش همكاري هاي اقتصادي با ايران خبر داد

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

معاون وزير خارجه تاجيكستان از افزايش همكاري هاي اقتصادي با ايران خبر داد

معاون وزير خارجه تاجيكستان از افزايش همكاري هاي اقتصادي با ايران خبر داد
دوشنبه - معاون وزير خارجه تاجيكستان از تاكيد ايران و تاجيكستان، بر ضرورت گسترش بيشتر همكاري هاي اقتصادي خبر داد.

'نظام الدين زاهدف' امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در ديدار 'امامعلي رحمان' در حاشيه جشن بين المللي نوروز در تهران با 'محمود احمدي نژاد'همتاي ايراني خود، بر گسترش روابط به خصوص همكاري هاي اقتصادي تاكيد شده است.


وي با اشاره به عملكرد سه ماهه اول سال 2011 وزارت امور خارجه ، در پاسخ به سووال خبرنگار ايرنا مبني بر اقدامات صورت گرفته از سوي تاجيكستان براي تسهيل در ترانزيت كالاهاي ايراني، اظهار داشت: با توافق هاي صورت گرفته با ازبكستان، از اين پس مشكلي در زمينه عبور كالاهاي ترانزيت ايران از خاك اين كشور وجود نخواهد داشت.


معاون وزير امور خارجه تاجيكستان در ادامه با اشاره به روند رو به رشد همكاري ها ميان دو كشور در عرصه هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي، از برگزاري هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در ايام نوروز به عنوان اقدامي در جهت تحقق بخشي از اين اهداف ياد كرد.


زاهدف ادامه داد: در طول دوره ياد شده 24 هيات خارجي از كشورهاي مختلف به تاجيكستان سفر كردند و در زمينه توسعه همكاري هاي دو جانبه؛ منطقه اي و جهاني مذاكره كردند كه همه حاكي از تلاش دولت دوشنبه براي گسترش روابط با ديگر كشورها است.


زاهدف از روابط مطلوب با قرقيزستان در زمينه هاي تجاري و اقتصادي خبر داد و افزود: براي حل مناقشه هاي موردي در مرز، دو كميسيون با حضور نمايندگان دو كشور تشكيل شد تا اين مساله مورد تحليل و بررسي قرار دهند كه انتظار مي رود اين مشكل در كوتاهترين زمان حل شود.


وي با بيان آنكه مشكلات مرزي ميان جمهوري هاي آسياي مركزي از دوران نظام كمونيستي شوروي سابق برجاي مانده است، گفت: مردم تاجيك و قرقيز از زمان هاي دور با هم برادر بوده اند و هنوز در كنار يكديگر زندگي مي كنند، ضمن آنكه اين نارسايي ها هم با همكاري دولت هاي مربوطه رفع خواهد شد.


معاون وزير امور خارجه تاجيكستان در ادامه با اشاره به افزايش عوارض فروش فرآورده هاي نفتي از سوي روسيه به تاجيكستان، گفت: اين امر سياسي نيست، مشكلي با اين كشور نداريم بلكه افزايش ماليات تنها اقتصادي است.


زاهدف در عين حال از اين اقدام روسيه ابراز ناخرسندي كرد و گفت: اين امر سبب افزايش قيمت مواد غذايي و سوخت در تاجيكستان خواهد شد.


وي روسيه را شريك راهبردي براي تاجيكستان دانست و گفت: روابط دو كشور در سطح بسيار عالي قرار دارد، و اين كشور با ايجاد مراكز فرهنگي در تاجيكستان نقش موثري در رشد همكاري ها دارد.


وي با بيان آنكه تاكنون روسيه واحدهاي دانشگاهي زيادي در دوشنبه ايجاد كرد؛ اضافه كرد: هم اكنون شش هزار نفر از جوانان تاجيكستان در دانشگاه هاي روسيه مشغول به تحصيل هستند.


وي در باره تمايل روسيه براي ساخت فرودگاه عيني، گفت: گفت و گو ها با مسوولان ذيربط مسكو ادامه دارد و اميدواريم در اين زمينه به توافقات مناسب دست يابيم.


فروگاه عيني در 20 كيلومتري شهر دوشنبه قرار دارد و در زمان شوروي سابق يكي از پايگاه هاي نظامي اين ابرقدرت وقت بود.


پيش از اين 'همراه خان ظريفي' وزير امور خارجه تاجيكستان گفته بود مذاكرات با مقامات روسيه در باره اجاره فرودگاه عيني به مسكو به مراحل نهايي رسيده و دوشنبه ديگر با هيچ كشوري در اين باره گفت‌وگو نخواهد كرد.


معاون وزير خارجه تاجيكستان اظهار داشت: بهترين گزينه در برنامه‌هاي راهبردي كشورش در مورد پايگاه عيني، واگذاري اين فرودگاه به روسيه است، زيرا اين همكاري از تشديد بحران در منطقه جلوگيري خواهد كرد چون روسيه برخلاف آمريكا، در افغانستان با طالبان به صورت مستقيم درگير نيست.


زاهدف در ادامه تاكيد كرد: مناسبات دو و چند جانبه تاجيكستان در دوره مورد بررسي با كشورهاي اوكراين، روسيه سفيد و ديگر جمهوري هاي آسياي مركزي به صورت عادي جريان داشته و دارد.


معاون وزير امور خارجه تاجيكستان ادامه داد: نشست بعدي سران كشورهاي مستقل مشترك المنافع آبان ماه امسال در دوشنبه برگزار مي شود.


اين مقام تاجيك افزود: در طي اين مدت همكاري تاجيكستان با آمريكا و دولت هاي اروپايي گسترش يافت و اين روند در آينده نيز ادامه خواهد يافت.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 29 فروردین 1390  4:12 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها