0

650 بيمارستان دولتي به آمبولانس مجهز هستند

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

650 بيمارستان دولتي به آمبولانس مجهز هستند

رييس مركز مديريت فوريت هاي پزشكي
650 بيمارستان دولتي به آمبولانس مجهز هستند
تهران - رييس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي ، با بيان اينكه تمامي 650 بيمارستان هاي دولتي در كشور به آمبولانس مجهز هستند،گفت:‌ بيشتر اين بيمارستانها به يك دستگاه آمبولانس و برخي از آنها دو دستگاه آمبولانس مجهز شده اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، دكتر ' غلامرضا معصومي ' روز دوشنبه در نشست خبري نخستين كنگره ملي فوريت هاي پزشكي افزود: استاندارد جهاني تجهيز بيمارستانها در دنيا به آمبولانس نيز يك تا دو دستگاه است.


وي افزود: اگر برخي از بيمارستانها درحال حاضر آمبولانس در اختيار ندارند به دليل در اختيار قرار دادن آن به شبكه هاي بهداشت و درمان است.


وي با اشاره به اينكه در حال حاضر چهار هزار شبكه بهداشت در كشور به شكل فعال وجود دارد گفت: قرار است در نخستين اقدام يكهزار شبكه بهداشت به آمبولانس تجهيز شوند كه اولويت تخصيص آمبولانس به اين شبكه ها ارايه خدمات شبانه روزي و زايشگاهي است.


وي اضافه كرد:كار ارايه خدمات پزشكي تنها توسط مركز فوريت هاي پزشكي و اورژانس 115 انجام مي شود و آمبولانس هاي بخش خصوصي تنها در بخش ارايه خدمات آمبولانسي و بين بيمارستاني است و اگر غير از اين باشد تخلف محسوب مي شود.


معصومي با بيان اينكه مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي نظارت خوبي بر فعاليت و عملكرد امبولانس ها در كشور دارد، گفت: متاسفانه به رغم نظارت خوبي كه در اين زمينه وجود دارد به دليل خلا هاي قانوني براي برخورد مناسب با متخلفان در اين زمينه مشكلاتي وجود دارد.


وي در ادامه به راه اندازي دوره كارداني فوريت هاي پزشكي در سال جاري در دانشگاههاي تيپ دو و سه در كشور اشاره كرد و افزود: البته در دانشگاه شهيد بهشتي نيز به عنوان يك دانشگاه تيپ يك اين دوره راه اندازي خواهد شد.


رييس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي با اشاره به راه اندازي دوره هاي كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دوره هاي PHT وNPT فوريت هاي پزشكي گفت: در سال جاري اين دوره ها نيز در دانشگاههاي كشور و در جهت ارتقاي علمي نيروهاي مركز فوريت هاي پزشكي راه اندازي خواهد شد.


معصومي در اين نشست همچنين به موضوع سيستم ترياژ (دسته بندي كردن بيماران بر حسب اولويت بيماريها و منابع موجود درماني ) اشاره كرد و افزود: به منظور تجهيز مراكز بيمارستاني و پيش بيمارستاني به اين سيستم دوره هاي آموزشي در قالب كارگاههاي چند روزه در حال برگزاري است.


وي افزود: مركز مديريت حوادث در نخستين گام اين دوره ها را در 18 دانشگاه برگزار مي كند و سپس هريك از اين دانشگاهها بايد به برگزاري دوره هاي آموزشي در چند دانشگاه ديگر اقدام كنند.


وي خاطر نشان كرد:در حال حاضر 10 بيمارستان دولتي در كشور به سيستم ترياژ مجهز است و اميدواريم در زماني كوتاه بتوانيم همه بيمارستانها را به اين سيستم تجهيز كنيم.


اين مسوول در ادامه به درخواست وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به خودكفايي تجهيزات پزشكي و آمبولانسي اشاره كرد و افزود: در اين زمينه خوشبختانه بخش خصوصي همكاري خوبي داشته است و وضعيت توليدات در اين زمينه به گونه اي است كه ما طي سالهاي اخير از طريق برگزاري مناقصه اقدام به خريد تجهيزات مورد نياز از شركت هاي داخلي كرده ايم .


رييس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي در ادامه به بحث پايگاههاي فوريت هاي پزشكي و اورژانس در كشور پرداخت و گفت: در حال حاضر يكهزار و 850 مركز در سراسر كشور فعال هستند و بايد تا پايان برنامه چهارم اين تعداد تا دو هزار و 200 مركز و پايگاه افزايش يابند.


به گفته معصومي تا پايان امسال بنا بر خواست وزير بهداشت و درمان نزديك به 350 مركز و پايگاه راه اندازي خواهد شد.


وي ادامه داد: پايگاههاي فوريت پزشكي در حال حاضر در سطح 28 هزار كيلومتر جاده هاي اصلي كشور ارايه خدمات مي كنند ولي خواست دولت ايجاد اين پايگاهها در جاده هاي روستايي نيز است.


رييس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي اضافه كرد: با توجه به اينكه 85 درصد ترافيك جاده اي در جاده هاي اصلي است و فقط 15 تا 20 درصد ترافيك جاده اي مربوط به جاده هاي روستايي است ، به نظر مي رسد ارايه خدمات در جاده هاي روستايي و غير اصلي به صورت ايجاد پايگاه هاي اورژانس مقرون به صرفه نباشد و استفاده از بالگرد در اين محورها توصيه مي شود.


معصومي همچنين گفت: در حال حاضر تنها يك بالگرد در اختيار مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي قرار دارد ، و براي دستيابي به سطح استاندارد و ارايه بهتر خدمات در اقصي نقاط كشور نياز به 44 بالگرد ديگر هست كه تامين اعتبار پروژه بالگردها به تعريف يك رديف بودجه منوط است.


وي در ادامه به برگزاري كنگره ملي فوريت هاي پزشكي براي نخستين بار در كشور اشاره كرد و گفت:‌اين كنگره توسط انجمن فوريت هاي پزشكي و به پيشنهاد مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي برگزار مي شود.


اين مسوول با بيان اينكه تاكنون هرگز پژوهش هاي انجام شده در حوزه فوريت هاي پزشكي در جايي مطرح نشده اند، گفت: كارهاي پژوهشي زيادي در كشور و دانشگاههاي مختلف انجام شده است و لازم بود تا از اين تحقيقات براي تعيين مسير مركز فوريت ها و افزايش كيفيت خدمات ارايه شده به مردم استفاده شود.


دكتر 'محمدعلي عبداللهي ' دبير انجمن فوريتهاي پزشكي نيز در ادامه اين نشست گفت: كار تكنسين هاي اورژانس 115 ،كاري تخصصي و خاص است و براي اينكه اين جامعه 14 هزار نفري بتواند خدمات بهتري ارايه كند، بايد جايگاه و هويت واقعي آنان در جامعه مشخص شود.


وي افزود: اگر چه اين تكنسين ها در بخش اجرايي فعاليت دارند اما از كار علمي و پژوهشي غافل نبوده اند و لازم است تا نتايج تحقيقات آنان ارايه و در دسترس فعالان حوزه علمي و بهداشتي كشور قرار گيرد.


عبداللهي بررسي دلايل بروز حوادث براي تكنسين هاي فوريت هاي پزشكي را از ديگر اهداف برگزاري اين كنگره عنوان كرد و گفت: اورژانس پيش بيمارستاني ، مديريت اورژانس پيش بيمارستاني ، تورما يا تصادفات جاده اي ، تورما و اورژانس پيش بيمارستاني ، جايگاه پژوهش در اورژانس و خدمات پيش بيمارستاني از جمله محور هاي مورد بحث در اين كنگره هستند.


اين تكنسين مركز فوريت هاي پزشكي با اشاره به اينكه اين كنگره در روزهاي 13 و 14 ارديبهشت ماه برگزار مي شود ، افزود: تاكنون 55 مقاله به دبيرخانه اين كنگره رسيده است كه از مجموع آن 27 مقاله براي ارايه در كنگره برگزيده شده است و در قالب سخنراني و پوستر ارايه خواهند شد.


به گفته دبير انجمن فوريت هاي پزشكي برگزاري كارگاههاي آموزشي و نمايشگاه از برنامه هاي جنبي اين كنگره است و در اين كنگره از مديران سازمانهاي مرتبط چون آتش نشاني ها و راهنمايي و رانندگي نيز دعوت به عمل آمده است.


'محمد رضا محمد ' عضو هيات مديره اتحاديه توليد كننده تجهيزات پزشكي و آمبولانسي در كشور نيز به برگزاري نمايشگاه تجهيزات پزشكي در حاشيه اين كنگره دو روزه اشاره كرد و گفت: شركت هاي توليد كننده تجهيزات پزشكي اگر نتوانسته اند تمامي نياز داخلي به تجهيزات پزشكي را تامين كنند اما در زمينه تجهيزات آمبولانسي نياز داخلي را به طور كامل برآورده كرده اند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 29 فروردین 1390  4:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها