0

سپر موشكي و اختلاف دامنه دار روسيه و غرب

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

سپر موشكي و اختلاف دامنه دار روسيه و غرب

سپر موشكي و اختلاف دامنه دار روسيه و غرب
گروه پژوهش و بررسي هاي خبري - عليرغم توافق اوليه روسيه و غرب بر سر استقرار سپر دفاع موشكي در اروپاي شرقي، اختلاف طرفين بر سر مفاد طرح همچنان اداه دارد.

حقوق برابر و مشاركت عادلانه؛ شرط روسيه براي اجراي طرح سپر دفاع موشكي


به دنبال مذاكرات مقام هاي روسيه و آمريكا به منظور حل اختلاف ها در اجراي طرح سپر دفاع موشكي؛ در آخرين نشست ميان كشور هاي عضو ناتو در برلين، مقامات روس خواهان برخورداري از حقوق برابر با آمريكا و مشاركت عادلانه در خصوص اجراي طرح دفاع موشكي شدند.


طرح سپر دفاع موشكي، از سوي آمريكا به منظور تسلط هرچه بيشتر نظامي و امنيتي بر جهان، برنامه ريزي شده است. پيش نويس اين طرح كه معروف به 'ضربه سريع جهاني' است، در سال 2004 توسط اعضاي ناتو به تصويب رسيد و در سال 2006 توسط وزارت جنگ آمريكا(پنتاگون) مورد تجديدنظر قرار گرفت. اين طرح در زمان جرج بوش پسر نيز مطرح بود. پس از آن باراك اوباما در سايه سياست 'تغيير'، به منظور ايجاد فضاي مثبت در مناسبات خود با روسيه اجراي طرح را به تعويق انداخت. براساس اين طرح آمريكا در نظر دارد كلاهك هاي هسته اي موشك هاي خود را كه داراي مواد انفجاري غيرهسته اي هستند در اروپاي شرقي و مركزي مستقر كند تا هر زمان كه نياز به حمله موشكي است به راحتي نقاط موردنظر خود را در سراسر كره زمين هدف قرار دهد. گفتني است در حال حاضر لهستان و جمهوري چك حاضر به استقرار اين موشك ها در خاك خود شده اند.


اين طرح شامل 4 مرحله است كه طبق آن 10 موشك، به ترتيب در سال هاي 2011، 2015، 2018 و 2020 در نقاطي كه مشخص مي شوند، مستقر خواهند شد.


پيشنهاد مشاركت در طرح سپر دفاع موشكي از سوي روسيه در نشست ليسبون مطرح شد. در اين نشست كه در آبان ماه 1389 در پرتغال برگزار شد،'دميتري مدودف' رييس جمهور روسيه موافقت اين كشور، مبني بر همكاري با برنامه دفاع موشكي آمريكا را اعلام كرد و بر سر مسائلي چون استراتژي اين سازمان در آينده و طرح سپر دفاع موشكي توافق هايي صورت گرفت. همچنين در اين نشست دو طرف توافق كردند كه يك كارشناس، براي بررسي چگونگي همكاري ها در اين زمينه مشخص شود و نتيجه فعاليت هاي اين كارگروه تخصصي در نشست‌هاي آتي شوراي ناتو-روسيه در سال 2011 مورد برررسي قرار گيرد.


تقسيم قاره اروپا به چند بخش، از ديگر موضوع هاي مطرح شده در نشست ليسبون از سوي روسيه بود. در اين خصوص مدودف به ناتو پيشنهاد كرد كه مسووليت نظامي مربوط به استقرار سامانه دفاع ضدموشكي ناتو به بخش هاي مختلفي در اروپا واگذار شود.


بعد از نشست ليسبون، اختلاف هايي در مواضع اين دو كشور در خصوص طرح سپر دفاع موشكي به وجود آمد. از زمان اين نشست تاكنون، سران دو كشور طي سفرها و مذاكراتي، در تلاش براي حل اين چالش بودند.


هفته گذشته نيز، نشست شوراي وزراي امور خارجه روسيه و ناتو در برلين در همين رابطه برگزار شد. اين نشست، اولين نشست در سطح نمايندگي دو طرف در سال جديد ميلادي بود.


براساس گزارش منابع خبري اين نشست نيز نشان داد كه اين دو كشور هنوز بر سر مسايلي چون دفاع ضدموشكي با يكديگر اختلاف دارند. روسيه در اين نشست درخواست اجراي يك طرح چند محوري و مشاركت برابر با آمريكا داشت.


طبق اعلام منابع خبري، نگراني از اجراي مرحله چهارم طرح، تهديد نيروي هسته اي روسيه و عدم برخورداري از حقوق برابر با آمريكا از نگراني هاي اصلي روسيه و مهم ترين محور اختلافات ميان اين دو كشور محسوب مي شود.


برخورداري از حقوق يكسان با آمريكا و مشاركت عادلانه از مهم ترين درخواست مقامات روسيه در موافقت با اجراي طرح سپر دفاع موشكي بود.


به گزارش روزنامه ديلي تلگراف، سرگئي ايوانف معاون نخست وزير روسيه در اين خصوص گفت: ما فقط بر يك موضوع تاكيد مي‌كنيم، اينكه بخشي مساوي از اين طرح باشيم. اجراي مرحله چهارم طرح نيز نگراني هايي براي مقام هاي روسي به همراه داشته است.


در اين باره روزنامه روزنامه 'كامرسنت' چاپ روسيه به نقل از 'يوگني بوژينسكي'، كارشناس مركز تحليل هاي سياسي – نظامي روسيه نوشت: مرحله چهارم اين طرح نگراني هايي را براي ما به همراه داشته است چرا كه اين مرحله قادر به رهگيري موشك هاي بالستيك قاره پيما است و مي تواند خطري براي قابليت هاي دفاعي روسيه محسوب شود. به گفته وي محور اصلي اختلاف هاي روسيه با آمريكا مرحله چهارم است.


به نوشته مطبوعات روسيه، از سوي ديگر، مقام هاي كرملين خواهان ارائه ضمانت حقوقي از سوي طرف مقابل مذاكرات، براي استفاده نكردن از سامانه هاي ضدموشكي اروپايي عليه موشك هاي راهبردي و هسته اي روسيه، هستند. آمريكا نيز در مقابل، درخواست چنين سندي پيش از انتخابات رياست جمهوري را غيرممكن دانست. به گفته سرگئي لاوروف؛ روسيه از اهداف پيشنهادي ناتو براي ايجاد سپر دفاع موشكي آگاه است اما مشاركت اش در اين طرح مشروط به آن است كه تضمين داده شود در آينده به منافع مسكو زيان وارد نمي شود.


پس از آغاز همكاري روسيه در طرح سپر دفاع موشكي و عليرغم توافق بر سر كليات طرح در نشست ليسبون، مذاكرات و نشست هاي برگزار شده ميان مقامات اين دو كشور هنوز به نتيجه نرسيده و اين به يكي از موضوع هاي موردبحث ميان دو كشور تبديل شده است. پيشتر نيز 'رابرت گيتس'، وزير دفاع آمريكا در سفر خود به مسكو به منظور تعديل مواضع با روسيه، تلاش كرده بود تا پيشنهاداتي را در اين خصوص ارايه دهد اما در مقابل 'آناتولي آنتونوف' معاون وزير دفاع روسيه اين پيشنهادات را ناكافي اعلام كرد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 29 فروردین 1390  4:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها