0

شما مي‏توانيد براي به اشتراك گذاشتن اتصال اينترنت، فايل‏ها، چاپگرها و امثالهم از يك شبكه‏ي بي‏سيم اس

 
mohamadaminsh
mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان

شما مي‏توانيد براي به اشتراك گذاشتن اتصال اينترنت، فايل‏ها، چاپگرها و امثالهم از يك شبكه‏ي بي‏سيم اس

از: مجله شبکه

شما مي‏توانيد براي به اشتراك گذاشتن اتصال اينترنت، فايل‏ها، چاپگرها و امثالهم از يك شبكه‏ي بي‏سيم استفاده كنيد.
اگر بخواهيدتمام اعضاي خانواده‏تان از يك اتصال اينترنت، و يا از تنها چاپگري كه در منزل داريد، و يا از فايل‏هايي كه روي كامپيوتر شخصي خود داريد، مشتركاً استفاده كنند، مي‏توانيد يك شبكه‏ي بي‏سيم احداث كنيد. به اين ترتيب مي‏توانيد حتا هنگامي كه پاي حوض منزل‏تان نشسته‏ايد، به سير و سياحت در اينترنت مشغول شويد. به‏علاوه نصب‏ چنين شبكه‏اي از آن چه كه فكر مي‏كنيد، خيلي ساده‏تر است.
براي عُلَم كردن هر شبكه‏ي بي‏سيم، چهار مرحله وجود دارد:
1- تجهيزات بي‏سيم خود را انتخاب كنيد.
2- مسيريابِ بي‏سيم خود را متصل كنيد.
3- مسيرياب بي‏سيم خود را پيكربندي كنيد.
4- كامپيوترهاي‏تان را به هم متصل كنيد.

هر چند سرويس پك2ي ويندوز ايكس‏پي براي احداث اين شبكه‏ي بي‏سيم ضرورت ندارد، اما باعثٍ سهولت كار مي‏شود. در عين حال، سرويس پك2 ازشما در برابر هكرها، كرم‏ها، و ساير تهديدات اينترنتي نيز محافظت مي‏كند. پس چه بهتر كه قبل از بالازدنِ آستين‏تان، سرويس‏ پك2 را نصب كنيد.(در مورد نصب سرويس پك2ي ويندوز ايكس‏پي مي‏توانيد به شماره‏ي 91 مجله‏ي كامپيوتر مراجعه كنيد. و يا سي‏دي ويندوز ايكس‏پي را كه سرويس‏پك2 نيز با آن عجين شده است، تهيه كنيد!)
تجهيزات بي‏سيم خود را انتخاب كنيد
1- اولين قدم آن است كه مطمئن شويد تجهيزات مورد لزوم را در اختيار داريد. در حينِ ديدزدن مغازه‏ها، ممكن است متوجه شويد كه تجهيزات بي‏سيم از سه استاندارد مختلف تبعيت مي‏كنند: يعني استانداردهاي 802.lla، 802.llb، و 802.llg. توصيه‏ي ما به شما اين است كه طرفِ استاندارد 802.llg را بگيريد، چرا كه اولاً يك سرو گردن از دوتاي ديگر بالاتر است و ثانياً با هر دستگاه ديگري تقريباً سازگار است.
به اين ترتيب، فهرست خريدتان بايد شامل اين سه قلم باشد:
l اتصال اينترنت پهن‏باند
l مسيرياب بي‏سيم
l يك كارت شبكه‏ي بي‏سيم (يا كامپيوتري كه شبكه‏ي بي‏سيمِ سَرخود داشته باشد)
l مسيرياب بي‏سيم
وظيفه‏ي مسيرياب بي‏سيم آن است كه سيگنال‏هاي وارده از اتصال اينترنت‏تان را به يك سيگنال پهن‏باندٍ بي‏سيم تبديل كند، درست شبيه ايستگاه اصلي يك تلفن بي‏سيم .
حتماً بايد حواس خود را جمع كنيد كه يك مسيريابِ بي‏سيم بخريد، نه يك نقطه‏گاه بي‏سيم.

كارت شبكه‏ي بي‏سيم
كارت‏هاي شبكه‏ي بي‏سيم، كامپيوتر شما را به مسيريابِ بي‏سيم‏تان متصل مي‏كنند. اگر يكي از اين كامپيوترهاي كتابي جديد داشته باشيد، به احتمال زياد امكانات بي‏سيم از قبل روي آن سوار كرده‏اند. بنابراين ديگر لزومي ندارد كه كارت شبكه‏ي بي‏سيم تهيه كنيد. اما اگر لازم داريد كه براي يك كامپيوتر روميزي، يك كارت شبكه‏ي بي‏سيم خريداري كنيد، يك كارت شبكه‏ي بي‏سيم مبتني بر يو‏اس‏بي بخريد. اگر كامپيونر كتابي داريد، يك كارت شبكه‏ي مبتني بر كارت‏هاي معمول كامپيوتري خريداري نماييد.
در هرحال، به ازاي هر كامپيوتر موجود در شبكه‏تان، بايد يك كارت شبكه نيز داشته باشيد.
توجه! توجه! براي آن‏كه جفت وجور كردنِ شبكه‏تان به سادگي انجام شود، كارت شبكه‏اي بخريد كه سازنده‏اش همان سازنده‏ي مسيريابِ بي‏سيم‏تان باشد. براي مثال، اگر ديديد قيمت مسيرياب فلان شركت، مناسب است، كارت شبكه را نيز از همان شركت بخريدتا مطمئن باشيد كه زبان هم را مي‏فهمند!
براي آن‏كه خريد كردن‏تان از اين هم راحت‏تر شود، مي‏توانيد يك كيتِ كامل- كه شامل كليه‏ي اقلام مورد نياز براي نصب يك شبكه‏ي بي‏سيم خانگي هستند- بخريد.
اگر يك كامپيوتر روميزي داريد، مطمئن شويد كه يكي از درگاه‏هاي يو‏اس‏بي آن خالي است تا بتوانيد كارت‏ شبكه‏ي بي‏سيم را در آن فرو كنيد. اما اگر درگاه‏هاي آزاد يو‏اس‏بي در كامپيوترتان پيدا نمي‏شود، بايد يك هاب بخريد تا درگاه‏هاي اضافي در اختيارتان بگذارد.

مسيريابِ بي‏سيم خود را متصل كنيد.
اول از همه، مودم كابلي يا ديجيتالي خود را پيدا كرده و آن را بيرون بكشيد تا خاموش شود. سپس، مسيريابِ بي‏سيم خودرا به مودم‏تان متصل نماييد. مودم شما بايد مستقيماً به اينترنت وصل باشد. بعداً، وقتي همه را به هم وصل كرديد، كامپيوترتان بدون سيم به مسيرياب‏تان متصل خواهد شد، و مسيرياب نيز به نوبه‏ي خود، سيگنال‏ها را از طريق مودم‏تان به اينترنت ارسال خواهد كرد.
و اكنون، مسيرياب‏تان را به مودم وصل كنيد.
توجه! توجه! تصاويري كه در زير مي‏بينيد، ممكن است با درگاه‏هاي موجود روي مسيرياب شما فرق داشته باشند. بنابراين بهتر است مستنداتي را كه همراه تجهيزات‏تان بوده است مطالعه كنيد تا بيشتر در جريان جزييات قرار بگيريد.
l اگر در حال حاضر كامپيوترتان مستقيماً به مودم وصل است، كابل شبكه را از پشتٍ كامپيوتر بيرون آورده و آن را به درگاهي در پشت مسيرياب كه برچسب Internet، WAN، و يا LAN خورده است، فروكنيد.
l اگر در حال حاضر كامپيوتري نداريد كه به اينترنت متصل باشد، يكي از دو سر كابل شبكه را (كه جزو ضمايمِ مسيرياب‏تان بوده است)
به مودم خود وصل كرده، و سر ديگر ان را به درگاهي در پشت مسيرياب بي‏سيم‏تان كه برچسبٍ Internet، WAN ، و يا LAN، خورده است، فروكنيد.
l اگر در حال حاضر، كامپيوترتان را به يك مسيرياب وصل كرده‏ايد، كابل شبكه‏اي را كه در يكي از درگاه‏هاي واقع در پشت مسيريابِ فعلي‏تان فرورفته است، بيرون كشيده، و اين سرِ كابل را به درگاهي در پشت مسيرياب بي‏سيم‏تان كه برچسب Internet،WAN،LAN خورده است، فروكنيد. سپس، هر كابل شبكه‏ي ديگري كه مي‏بينيد، بيرون آورده و آن‏ها را به درگاه‏هاي موجود در پشت مسيريابِ بي‏سيم‏تان فرو نماييد. شما ديگر به مسيرياب فعلي‏تان احتياج نداريد، زيرا مسيرياب بي‏سيم جديدتان، جاي آن را گرفته است. نگرانِ دل‏آزار شدنِ كهنه‏ها هم نباشيد!
سپس، مودم كابلي يا ديجيتالي خود را وصل كرده و آن را روشن كنيد. چند لحظه به آن فرصت بدهيد تا به اينترنت متصل شود، و پس از آن، مسيريابِ بي‏سيم‏تان را وصل نموده وروشن كنيد. بعد از يك دقيقه، چراغ Internet، WAN، LAN روي مسيرياب بي‏سيم‏تان بايد روشن شود، به اين معني كه با موفقيت به مودم‏تان وصل شده است.

مسيرياب بي‏سيم‏تان را پيكربندي كنيد
با استفاده از كابل شبكه‏اي كه جزو ضمايم مسيريابِ بي‏سيم‏تان بوده است، مي‏بايست گاه‏به‏گاه كامپيوترتان را به يكي از درگاه‏هاي آزاد شبكه در پشتِ مسيرياب بي‏سيم‏تان متصل كنيد (هر درگاهي كه برچسب Internet،WAN ،و يا LAN نداشته باشد). اگر لازم است، كامپيوترتان را روشن كنيد. در اين حالت، كامپيوتر شما بايد به‏طور خودكار به مسيرياب‏‏تان وصل شود.
سپس، مرورگر اينترنت‏تان را بازكرده و آدرس مربوط به پيكربندي مسيرياب را وارد كنيد.
در اين‏جا ممكن است از شما يك اسم رمز خواسته شود. آدرس و اسم رمزي كه به كار خواهيد برد، بسته به نوع مسيرياب شما فرق خواهد كرد، بنابراين بايد به دستورالعمل‏هاي داده شده در دفتر‏چه‏ي مسيرياب‏تان رجوع كنيد.
براي آن‏كه بهتر متوجه منظورمان شويد، آدرس‏ها، شناسه‏ي كاربري و اسم رمز چند مسيريابِ موجود در بازار را دراين جدول مي‏بينيد:

اسم رمز
شناسه‏ي كاربري
آدرس
مسيرياب
admin
Admin
http://192.168.1.1
3Com
Admin
Admin
http://192.168.0.1
D-Link
admin
Admin
http://192.168.1.1

Linksys
password

admin
http://192.168.0.1

NetGear
به اين ترتيب، مرورگر اينترنت، صفحه‏ي پيكربندي مسيرياب‏تان را به نمايش در خواهد آورد. بيشتر تنظيمات كارخانه‏اي به راحتي جواب مي‏دهند، منتها سه چيز را خودتان بايد تنظيم كنيد:

1- اسم شبكه‏ي بي‏سيم‏تان، موسوم به SSTD. اين اسم، معرّف شبكه‏ي شماست. شما مي‏بايست يك اسم خاص منحصربه فرد كه كسي از همسايگان‏تان به كارنبرده باشد، انتخاب كنيد.
2- تعيين كردن يك گذرنامه براي محافظت از شبكه‏ي بي‏سيم‏تان. در مورد بيشتر مسيرياب‏ها، مي‏بايست يك جمله‏ي قصار تعيين كنيد تا مسيرياب‏تان براي توليد كليدهاي متعدد از آن استفاده كند. يادتان نرود كه جمله‏ي قصارتان بايد حتماً منحصر به فرد و دراز باشد. (احتياجي نيست آن را از بَر كنيد).
3- تعيين يك اسم رمز سرپرستي، تا كل شبكه‏ي بي‏سيم‏تان را زير نظر بگيريد. درست مثل هر اسم رمزي، اين اسم رمز نيز نبايد كلمه‏اي باشد كه هركس بتواند در فرهنگ لغات پيدايش كند. يك اسم رمزِ مطمئن، تركيبي از حروف، اعداد و علايم است. بايد مطمئن شويد كه مي‏توانيد اين اسم رمز را به خاطر بياوريد، زيرا درصورتي كه مجبور باشيد يكي از تنظيمات مسيرياب‏تان را تغيير دهيد، به آن احتياج پيدا مي‏كنيد.
مراحل دقيقي كه بايد براي پيكر‏بندي اين تنظيمات طي كنيد، بسته به نوع مسيرياب‏تان فرق مي‏كنند. بعد از تنظيم هر پيكر‏بندي، بايد حتماً Save Settings، Apply،و OK را براي ضبط كردن تنظيمات‏تان كليك كنيد.

اكنون، مي‏بايست كابل شبكه را از كامپيوترتان قطع كنيد.

كامپيوتر هاي خود را وصل كنيد
اگر كامپيوتر‏تان، شبكه‏ي بي‏سيمِ سَرخود ندارد، كارت شبكه‏تان را در درگاه يو‏اس‏بي فرو كنيد، و آنتن را در بالاي سر كامپيوترتان قرار دهيد (درصورتي كه كامپيوتر روميزي داشته باشيد)، و يا كارت شبكه را در يكي از چاك‏هاي خالي پي‏سي‏كارت فرو كنيد (درصورتي كه كامپيوتر كتابي داشته باشيد). خودِ ويندوز ايكس‏پي، كارتِ جديد را تشخيص داده، و ممكن است از شما بخواهد كه سي‏دي مربوط به كارت شبكه را در اختيارش بگذاريد.
دستورالعمل‏هاي داده شده از طريق نمايشگر، شما را درطولِ مرحله‏ي پيكربندي راهنمايي خواهند كرد.
توجه! توجه! مراتبِ زير درصورتي صدق مي‏كنند كه سرويس‏پك2ي ويندوز ايكس‏پي داشته باشيد. اگر ويندوز ايكس‏پي شما هنوز سرويس پك2 را زيارت نكرده است، بايد در اسرع وقت آن را تهيه نموده و نصب كنيد.
اينك، ويندوز ايكس‏پي بايد شكلكي را در سيني سيستم به نمايش بگذارد مبني بر اين كه يك شبكه‏ي بي‏سيم پيدا كرده است.

اين مراحل را دنبال كنيد تا كامپيوترتان به شبكه‏ي بي‏سيم مذكور وصل شود.
1- در سيني سيستم- منطقه‏ي واقع در گوشه‏ي سمت راست پايين نمايشگر- روي شكلكٍ شبكه‏ي بي‏سيم كليك راست بزنيد، وسپس از منوي متعاقبِ آن، گزينه‏ي
View Available Wireless Networks را انتخاب كنيد. درصورت برخورد با هر مشكلي، به دفتر‏چه‏ي راهنماي كارت شبكه‏ي خود رجوع كنيد. از اين‏كه به فروشنده‏تان زنگ بزنيد و از آن‏ها سؤال كنيد، هيچ وقت ترديد به خود راه ندهيد.
2- به اين ترتيب، پنجره‏ي «اتصال شبكه‏ي بي‏سيم» بايد باز شود و شبكه‏ي بي‏سيم خود را با همان اسمي كه قبلاً انتخاب كرده بوديد- در بين شبكه‏هاي موجود ببينيد. اما اگر به هر دليلي موفق به ديدنِ شبكه‏ي خود نشديد، در صدر ستون سمت چپ، روي Refresh Network List كليك كنيد. اكنون روي شبكه‏تان كليك كرده، و سپس در سيني سيستم (گوشه‏ي تحتاني راست)، روي Connect كليك كنيد.
3- در اين وقت ويندوز ايكس‏پي از شما مي‏خواهد كه كليد زير را وارد كنيد. كليد رمزگذار همان كليدي ست كه پيش از اين در هردو حوزه‏ي Network Key و Confirm Network Key وارد كرده بوديد. پس از آن روي Connect كليك كنيد.
4- ويندوز ايكس‏پي مراحل پيشرفت كارش را در حين اتصال به شبكه‏ي شما نشان مي‏دهد. بعد از متصل‏شدن‏تان، مي‏توانيد پنجره‏ي اتصال شبكه‏ي بي‏سيم را ببينيد. كارتان در اين لحظه به اتمام رسيد! مبارك است!
توجه! توجه! اگر پنجره‏ي اتصال شبكه‏ي بي‏سيم هم‏چنان در حال زورزدن براي پيدا كردنِ آدرس شبكه باشد، ممكن است در واردكردنِ شاه‏كليدٍ رمزگذاري اشتباه كرده باشيد

_________________
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست...هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست...خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

دوشنبه 29 فروردین 1390  3:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها