0

دست وزارت بهداشت براي برخورد سريع با آمبولانس‌هاي خصوصي بسته است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

دست وزارت بهداشت براي برخورد سريع با آمبولانس‌هاي خصوصي بسته است

نسخه چاپي ارسال به دوستان
رئيس اورژانس كشور:
دست وزارت بهداشت براي برخورد سريع با آمبولانس‌هاي خصوصي بسته است

خبرگزاري فارس: رئيس اورژانس كشور گفت: به علت خلاء قانوني دست وزارت بهداشت براي برخورد سريع با آمبولانس‌هاي خصوصي بسته است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، غلامرضا معصومي در نشست اولين كنگره و جشنواره ملي فوريت‌هاي پزشكي كه صبح امروز در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: تكاليفي كه اورژانس كشور در برنامه چهارم داشت بيشتر تكاليف كمي بودند و برآورد اين برنامه نشان مي‌دهد كه اقدامات خوبي در اين راستا انجام شده است.

وي افزود: از 2 سال پيش موضوع افزايش كيفيت خدمات اورژانس را در دستور كار قرار داديم كه از جمله آنها بحث فراگيرشدن كارداني‌هاي فوريت‌هاي پزشكي بود و در دانشگاه‌هاي تيپ 2 و 3 رشته‌هاي اين بحث وارد شد.

معصومي تصريح كرد: در ادامه اين مسير بحث كارشناسي اين رشته مطرح شد و از امسال دانشجويان مقطع كارشناسي اين رشته را خواهيم داشت. همچنين كارشناسي ارشد و دكتراي تخصصي سلامت در بلايا هم مصوب شده است و امسال تحصيل در دكتراي اين رشته آغاز مي‌شود.

وي اضافه كرد: در موضوع ارتقاء كيفيت برگزاري آزمون‌هاي ماهانه، سالانه و المپيادهاي فوريت‌هاي پزشكي را در نظر داريم كه در اين كنگره از دستاوردهاي علمي و پژوهشي استقبال مي‌كنيم.

رئيس اورژانس كشور با بيان اينكه در حوزه آمبولانس و تجهيزات آن تقريباً در كشور مشكلي نداريم ، يادآور شد: قرار بود تا پايان برنامه چهارم توسعه 2 هزار و 200 پايگاه اورژانس در كشور راه‌اندازي شده باشد اما فروردين امسال را با هزار و 850 پايگاه شروع كرديم كه قرار است بقيه آن امسال تكميل شود.

وي اضافه كرد: در برنامه پنجم توسعه براي ارائه خدمات اورژانس در جاده‌هاي فرعي را داشتيم اما با توجه به نظر دولت بايد به جاده‌هاي روستايي ورود داشته باشيم نظر اورژانس كشور اين است كه ورود به اين جاده‌ها بيشتر از طريق امداد هوايي باشد چرا كه مشخص شده پايگاه‌هاي روستايي حدود 100 هزار پرسنل مي‌خواهد.

معصومي گفت: در حال حاضر 7 مركز امداد هوايي در كشور وجود دارد و اورژانس كشور فقط يك بالگرد دارد زيرا تاكنون رديف بودجه‌اي براي خريد بالگرد نداشته‌ايم اما اورژانس كشور به 45 بالگرد نياز دارد.

وي خاطر نشان كرد: ورود آمبولانس‌هاي خصوصي به خدمات‌ فوريت‌هاي پزشكي تخلف محسوب مي‌شود و از 2 ميليون مأموريتي كه سال گذشته داشتيم شايد در 2 هزار مأموريت تخلف وجود داشت.

معصومي اضافه كرد: همه بيمارستان‌ها تاكنون به غير از چند مورد، آمبولانس‌هاي جديد گرفته‌اند و تا آخر امسال بيمارستاني در كشور وجود نخواهد داشت كه آمبولانس دولتي براي انتقال بيمار نداشته باشد.

وي با بيان اينكه 650 بيمارستان دولتي در كشور وجود دارد يادآور شد: جابه جانكردن بيمار توسط بيمارستان‌هاي دولتي به يك بيمارستان ديگر با آمبولانس دولتي تخلف محسوب مي‌شود و نبايد بيمارستان‌ها بيماران را با آمبولانس‌هاي خصوصي به بيمارستان ديگر انتقال دهند.

رئيس اورژانس كشور افزود: امسال هزار دستگاه آمبولانس خريداري كرديم و بيش از 4 هزار شبكه بهداشت و درمان در كشور وجود دارد كه با اين تعداد مي‌توانيم يك چهارم اين شبكه‌ها را به آمبولانس تجهيز كنيم.

معصومي گفت: دست دولت براي برخورد سريع با آمبولانس‌هاي بخش خصوصي كه متخلف هستند بسته است و بايد اين موضوع اصلاح شود. در قانون محدوديت‌هايي براي برخورد با آمبولانس‌هاي خصوصي متخلف وجود دارد، اين موضوع را يك سال و نيم است كه پيگيري مي‌كنيم و هنوز به نتيجه نرسيده‌ايم.

وي اضافه كرد: بيشترين شكاياتي كه از اورژانس‌هاي بيمارستاني وجود دارد عمدتاً خدمات جاري است مانند وضعيت ظاهر اورژانس، تخت و برانكارد.

معصومي درباره كميته ترياژ بيمارستان‌ها كه مامور راهنمايي بيماران مراجعه‌كننده به اورژانس هستند نيز خاطر نشان كرد: در اين زمينه 18 دانشگاه علوم پزشكي را به طور ستادي آموزش مي‌دهيم و در مرحله بعد آن دانشگاه‌ها، دانشگاه‌هاي بعدي را آموزش مي‌دهند و آموزش 18 دانشگاه اول تا خرداد انجام خواهد شد.

در ادامه اين نشست عبداللهي، دبير انجمن فوريت‌هاي پزشكي ايران اظهار داشت: طبق قانون، مسئوليت رسيدگي به مصدومان حوادث و بيماران اورژانسي با اورژانس 115 است و هيچ كس حق دخالت در آن ندارد.

وي گفت: بحث‌هاي تخصصي اورژانس‌ پيش بيمارستاني مانند تروما، احياي قلبي و ريوي، ارتقاء كيفيت خدمات به مصدومان و آموزش و پژوهش در ارتقاء اورژانس از محورهاي اين كنگره و جشنواره است. از بين 55 مقاله ارسالي نيز 27 مقاله در بخش سخنراني و 20 مقاله در بخش پوستر انتخاب شده‌اند كه در روز 13 و 14 ارديبهشت در كنگره ارائه مي‌شوند.
انتهاي پيام/ش

 
 
دوشنبه 29 فروردین 1390  3:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها