0

روياهاي هيلاري در شرق

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

روياهاي هيلاري در شرق

روياهاي هيلاري در شرق
جام جم آنلاين: هيلاري كلينتون وزير امور خارجه آمريكا در سفري دوره‌اي راهي شرق آسيا شده است. وي كه جمعه در آلمان در نشست وزراي خارجه ناتو شركت كرده بود از آنجا راهي ژاپن و كره جنوبي شد.

اين سفر در حالي صورت گرفته كه چند مسئله آن عملكردهاي آمريكا را در شرق آسيا تحت الشعاع قرار داده است. قيام‌هاي ملت‌ها در كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و شمال آفريقا و ورود ناتو به سركردگي آمريكا به جنگ ليبي در كنار ادامه ناآرامي‌ها در افغانستان و تلاش واشنگتن براي تمديد توافقنامه امنيتي بغداد – واشنگتن، چگونگي مقابله با ايران و جايگاه منطقه‌اي آن، احياي جايگاه جهاني با ادعاهاي بشر دوستانه و... آمريكا را درگير مجموعه‌اي پرونده‌ها  ساخته كه هر كدام از آنها مي‌تواند به شكست و يا تحقق اهداف بلند پروازانه آن منجر شود.

در همين حال زلزله 9/8 در مقياس ليشتر و سونامي 10 متري ژاپن و پيامدهاي اسفناك آن چالشهايي را براي آمريكا به همراه داشته است. ژاپن از متحدان اصلي آمريكا بويژه در شرق آسيا در چارچوب توازن قوا در برابر چين است لذا آمريكا بايد تا حدودي پذيرنده هزينه‌هاي بحران‌هاي اخير ژاپن باشد.
در چنين شرايطي مي‌توان گفت كه هيلاري با سفر به شرق آسيا تلاش دارد تا اولا حمايت همه جانبه خود از ژاپن براي مقابله با پيامدهاي فاجعه‌اي زلزله و بحران هسته‌اي فوكوشيما اعلام دارد. اين مسئله براي سياست آمريكا براي ترميم چهره خود در ميان مردم جهان و نيز نمايش وفاداري آمريكا در حمايت از متحدانش امري مهم مي باشد.

ثانيا، آمريكا كه هژموني خود را در حضور در تمام معادلات بين المللي مي‌بيند تلاش دارد تا با افزودن پرونده شرق آسيا به پرونده‌هاي در دست اقدام خود همچنان بر اين هژموني تاكيد كند هر چند كه در بسياري از پرونده‌هاي در دست اقدامش با ناكامي مواجه شده يا شود.

ثالثا، سفر هيلاري به شرق، اين پيام را براي كشورهايي مانند چين ، كره شمالي، روسيه و هند دارد كه آمريكا به رغم درگير بودن در تحولات خاورميانه و شمال آفريقا از تحولات شرق نيز غافل نيست و همچنان اين منطقه كانون توجهات آن است.

ديدار از ژاپن و كره جنوبي را مي‌توان پاسخي به نشست هفته گذشته گروه "بريك" شامل برزيل، چين، آفريقاي جنوبي، روسيه و هند در پكن دانست كه بر دگرگوني در معادلات منطقه و جهان تاكيد كردند.

در مجموع مي‌توان گفت كه سفر كلينتون در حالي كه نشانه‌اي بر ادامه سياست‌هاي توسعه طلبانه آمريكا در شرق و تاكيد آن بر مقابله با چين و كره شمالي است، اما در نهايت نوعي مانور تبليغاتي براي نمايش اقتدار دستگاه ديپلماسي آمريكا در برابر منتقدان است هر چند كه روند تحولات شرق آسيا نشانگر تزلزل موقعيت آمريكا و تقويت جبهه چين و متحدانش در برابر واشنگتن و متحدانش است.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 29 فروردین 1390  3:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها