0

منشور كوروش به انگليس رفت

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

منشور كوروش به انگليس رفت

پس از 7 ماه نمايش در ايران
منشور كوروش به انگليس رفت
جام جم آنلاين: منشور كوروش كه 19 شهريور سال گذشته از موزه بريتانيا به ايران منتقل شد، پس از گذشت 7 ماه از نمايش عمومي در موزه ملي، صبح امروز به انگليس ارسال شد.

به گزارش فارس، استوانه گلي منشور كوروش به‎عنوان كهن‎ترين سند حقوق بشر در سال 1879 ميلادي توسط هيئت باستان شناسي بريتانيايي در بابل كشف و نخستين بار طي مدت زمان جشن‌هاي 2500 ساله پهلوي به مدت 10 روز به كشور بازگشت.

پس از گذشت 40 سال از نخستين نمايش منشور در ايران، مسئولان ميراث فرهنگي توانستند اين كتيبه را از موزه بريتانيا به امانت بگيرند. 19 شهريور سال 1389 منشور كوروش وارد ايران شد و 20 شهريور در ويترين مخصوص خود در موزه ملي ايران جاي گرفت.

ابتدا قرار بود اين منشور فقط 4 ماه در ايران به معرض نمايش عمومي قرار گيرد اما پس از انجام رايزني‌ها با موزه بريتانيا اين زمان تا پايان فروردين‌ 1390 تمديد شد.

27 فروردين ماه طي مراسم رسمي با حضور مسئولان ايران و موزه بريتانيا، منشور كوروش از ويترين نمايش در موزه ملي ايران خارج شد و امروز اين منشور با تدابير ويژه امنيتي از موزه ملي ايران به فرودگاه امام خميني (ره) منتقل و رهسپار انگليس شد.

جان كرتيس؛ مدير بخش خاورميانه، وستا سرخوش مسئول بخش سكه‌هاي ايراني و اسلامي و‌ يوپ ريچارد مسؤول مرمت موزه بريتانيا منشور را از تهران به مقصد انگلستان همراهي خواهند كرد.

بر اساس اعلام معاون اجرايي رئيس جمهور، قرار است منشور كوروش پس از بازگشت به لندن در مقر يونسكو در پاريس به نمايش گذاشته شود.

منشور كوروش ، استوانه‌اي با 23 سانتي‌متر طول و 11 سانتي‌متر عرض است كه دور تا دور آن در حدود 40 خط به زبان آكادي و به خط ميخي بابلي نوشته شده‌است.

گمان نخستين باستان شناسان اين بوده كه اين لوح توسط يكي از پادشاهان بابلي نگاشته شده است. اما پس از بررسي خط شناسان مشخص شد كه اين استوانه در سال 538 پيش از ميلاد به هنگام ورود سپاه ايران به بابل و فتح اين شهر به فرمان كوروش، بنيانگذار پادشاهي ايران و آغازگر سلسله هخامنشيان نوشته شده است. ترجمه و انتشار متن اين استوانه گلي نشان داد آنچه از خاك بابل كشف شد، «نخستين منشور جهاني حقوق بشر» است.

استوانه كوروش در سال 1285 خورشيدي توسط هرمز رسام، باستان شناس بريتانيايي الاصل آسوري‎تبار، در معبد بزرگ اِسَـگيلَـه (نيايشگاه مَـردوك) در شهر باستاني بـابـل در بين‌النهرين كشف شد و بنابر قوانين آن زمان از ايران خارج و تاكنون نيز در بخش ايران باستان موزه بريتانيا نگهداري مي‌شده است.

منشور كوروش كه براي نخستين بار پس از انقلاب اسلامي براي نمايش عمومي وارد ايران شده است، تنها يك بار در جريان جشن‌هاي 2500 ساله براي نمايش در ايران از موزه بريتا‌نيا خارج شد. آن زمان يعني در سال 1350 خورشيدي، منشور را 5 هزار پوند بيمه كردند و اين شيء تنها به مدت 10 روز در ايران و در موزه برج آزادي تهران به نمايش درآمد.

يك كپي از منشور كوروش به عنوان كهن‌ترين فرمان شناخته‌شده تفاهم و همزيستي ملت‌ها در ساختمان سازمان ملل متحد در نيويورك نگهداري مي‌شود.

در سال 1348 در گردهمايي حقوقدانان سراسر جهان كه در كنار آرامگاه كوروش برگزار شد، كوروش را نخستين بنيانگذار حقوق بشر ناميدند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 29 فروردین 1390  3:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها