0

اسلو آخرين اميد اسراييلي ها براي مذاكره با فلسطيني ها بود

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

اسلو آخرين اميد اسراييلي ها براي مذاكره با فلسطيني ها بود

نسخه چاپي ارسال به دوستان
يادداشت‌هاي شخصي محمود عباس از روند سازش-66
اسلو آخرين اميد اسراييلي ها براي مذاكره با فلسطيني ها بود

خبرگزاري فارس:تأييد كانال اوسلو از سوي اسرائيلي ها و تقدير آنان از اين تلاش ها و نيز تمايل اسرائيلي ها به ادامه مذاكرات اوسلو و جلوگيري از طولاني شدن آن بيش از اندازه لازم نشانه اين بود كه طرف اسرائيلي، اوسلو را آخرين و در عين حال تنها نقطه اميد تلقي مي كنند.

به گزارش فارس، كتاب خاطرات محمود عباس از جمله اسنادي است كه مي‌تواند براي محققين روند سازش و علاقمندان حوزه فلسطين مفيد باشد چرا كه عباس از جمله كليدي‌ترين مهره‌هاي روند سازش بوده است.


اگرچه اين خاطرات بيشتر حول محور مذاكرات اسلو و قبل از آن دور مي‌زند ولي اطلاعات ناب آن درباره نوع نگاه مبارزان فلسطيني با گرايشات غيراسلامي و غيرجهادي، نحوه ارتباط آنها با گروههاي صهيونيست از ابتدا تاكنون و روند سازش مي‌تواند براي مخاطبان آن جالب باشد. ضمن اينكه قاعدتاً نبايد از اين كتاب انتظار داشت تا با نگاه جهادي و اصيل مقاومت به موضوع بنگرد.خبرگزاري فارس نيز به جهت اهميت اين موضوع، كتاب خاطرات محمود عباس را به طور كامل و به شكل سلسله‎وار منتشر مي‌كند.


قسمت شصت و ششم اين مطلب به خوانندگان محترم ارائه مي‌شود:*مذاكرات مفصل وزير امورخارجه نروژ با عرفاتهولست مشاهده كرد كه عرفات در نشست اولي، بيشتر با همكاران و اطرافيان خود سخن مي گفت تا با طرف نروژي. اما وقتي جلسه دونفري شد، اين گفتگوها شكل ديگري به خود گرفت. زيرا هر دو طرف در خصوص كانال اوسلو، اهميت ادامه يافتن فعاليت اين كانال و نيز حمايت از آن تا دستيابي به نتايج مثبت، به طور مفصل بايكديگر سخن گفتند. آنان به موضوع ادامه يافتن روند فوق سري بودن اين مذاكرات براي جلوگيري از ناكامي آن، جزئيات مربوط به بندهاي اعلام مباني مشترك و به ويژه نكات اختلافي موجود بر سر اين اعلاميه، پرداختند.


به همين دليل هولست تلاش كرد [در نامه اش به پرز] ديدار خود با عرفات را به گونه اي مشوّق آميز بيان كند تا به پرز اطمينان بدهد كه دشمن او، چه انديشه هايي دارد و تمايل واقعي او براي تحقق سازش را براي پرز بازگو كند.


در تاريخ 1993/7/19، لارسون جوابيه پرز را براي هولست آورد. پرز در اين نامه از هولست و تلاش هاي او و نيز اقدامات لارسون در تل آويو تشكر كرده بود. گويا اين نامه موجب شده بود پرز و دولت اسرائيل به دنبال كردن كانال اوسلو دلگرم شوند و به دنبال يافتن راه هاي برداشتن موانع موجود از سر راه روند مذاكرات باشند. پرز همچنين با توجه به توضيحات بيان شده در نامه هولست و گفتگوهايي كه با لارسون انجام داده بود، در جوابيه اش تأكيد كرده بود كه يك نقطه عطف تاريخي در حال وقوع است و نيز به ديدار خود با هولست در آگوست، اشاره نموده بود.*اسلو آخرين اميد اسراييلي ها براي مذاكره با فلسطيني ها بودهولست در تونس ماند تا دو فرستاده اش به تل آويو بازگردند و از آنان واكنش ها و برخورد اسرائيلي ها با نامه اش را جويا شود و از نقطه نظرات طرف اسرائيلي نسبت به روند اوسلو، باخبر گردد. هنگامي كه اين دو فرستاده به تونس برگشتند، هيئت نروژي تشكيل جلسه داد تا اطلاعات فرستادگان به تل آويو ارائه گردد. سپس هولست نكاتي را در روز بعد فهرست نمود تا در نشست بعدي خود با عرفات آنها را مطرح كند:


افشاي برخي اخبار اوسلو در مطبوعات اسرائيلي و غربي و شيوه هاي اتخاذ شده براي انكار و تكذيب آن و نيز شيوه هاي قرار دادن اين اخبار در هاله اي از ابهام.


تأييد كانال اوسلو از سوي اسرائيلي ها و تقدير آنان از اين تلاش ها و نيز تمايل اسرائيلي ها به ادامه مذاكرات اوسلو و جلوگيري از طولاني شدن آن بيش از اندازه لازم. همچنين اين نكته كه طرف اسرائيلي، اوسلو را آخرين و در عين حال تنها نقطه اميد تلقي مي كنند.


اسرائيلي ها تمايل دارند دور بعدي مذاكرات، در اوسلو تعيين كننده باشد... اين ديدگاه رابين و كابينه امنيتي اسرائيل است.*قدس خط قرمز اسراييلاسرائيلي ها تا اندازه اي درباره "اريحا " از خود انعطاف نشان مي دهند.


نگراني اسرائيلي ها، امنيت است. به همين دليل آنان آماده اند همه تسهيلات لازم را به تشكيلات فلسطيني بدهند تا نيروي پليس توانمند و كارآمد ايجاد كند. قدس، از مسائل بسيار حساس است. به همين دليل [اسرائيل] ترجيح مي دهد اين موضوع را با مسائل ديگر، به مرحله نهايي مذاكرات موكول كند.


اسرائيلي ها آمادگي خود را براي بررسي مسائل اقتصادي در چارچوب اعلاميه مباني مشترك، اعلام كرده اند.


اسرائيل بر اعتماد سازي ميان دو طرف تأكيد مي كند و اعتقادش بر اين است كه اجراي مرحله اول مذاكرات، بسياري از ديدگاه هاي دو طرف را تغيير خواهد داد.


نروژ هيچگونه منافع ويژه اي در اين مذاكرات ندارد. نقش نروژ فقط تسهيل روند مذاكرات است و بر اين باور است كه موفق ترين مذاكرات، نوع مستقيم و رو در روي آن ميان دو طرف متخاصم مي باشد.


اين توافق نامه به شجاعت رهبران... نياز دارد. هولست معتقد است كه اين شجاعت در عرفات موجود است و او مي تواند هر توافق نامه اي را در ميان ملت فلسطين، به عنوان يك توافق نامه مطلوب و قانوني تبيين كند.


به اعتقاد وي، درگيري و منازعه هايي كه طولاني مدت مي شود، موجب مي شود شعارها و برخي نمادها به موانعي تبديل شوند كه از بين بردن آنها دشوار است. وي توصيه مي كند از تعابيري استفاده شود كه به طرف مقابل، تضمين هايي مي دهد... وي در ادامه به ضرورت سخن گفتن از منشوري را يادآور مي شود كه اسرائيلي ها از بندهاي بسياري از آن بيمناك هستند. به همين دليل [هولست]ترجيح مي دهد عرفات اظهاراتي را در خصوص اين ميثاق بيان كند كه بيانگر منقضي شدن اين ميثاق باشد.*مباني مشترك بيانيه عرفات و اسراييل درباره صلحهولست، تونس را ترك كرد و نامه اي ديگر براي پرز نوشت و در آن نكاتي در خصوص ديدار خود با عرفات و نيز پيشنهادهايي در خصوص ادامه يافتن كانال اوسلو و موفقيت آميز شدن آن و ... را بيان كرد.


وي در اين نامه همان نكاتي را تكرار كرد كه در ديدار خود با عرفات مطرح كرده بود. علاوه بر اين نكات زير را به نقل از عرفات بيان كرد:


-او دستيابي به توافق را يك نقطه عطف تاريخي مي داند.


-او قول داده از درز اخبار اوسلو جلوگيري كند، حتي اگر دكتر نبيل شعث، اين كار را بكند.


-بر طرح غزه-اريحا تأكيد كرده و ديدگاه خود در اين خصوص را تشريح كرده است و نيز اهميت اين طرح براي پيشبرد اعلاميه مباني مشترك را بيان كرده است.


-عرفات از روابطش با اردن سخن گفت.


-وي اعتقاد دارد كه توافق فلسطيني-اسرائيلي راه را براي توافق هاي بعدي با سوريه، لبنان و اردن، خواهد گشود.


-وي بر نياز خود به نيروهاي امنيتي قوي براي كنترل وضعيت در اراضي اشغالي تأكيد كرده است.


-عرفات، ايده صدور بيانيه مشترك در خصوص نقاط مورد توافق را پذيرفته است. اما "ابو علاء " اعتراض كرده و خواستار ضرورت دستيابي به اعلاميه مباني مشترك شده است.


-عرفات تا اندازه اي با موضوع قدس موافقت كرده و اظهار نموده كه حساسيت موقعيت اسرائيل نسبت به قدس را درك مي كند. همچنين وي خواستار اشاره به اماكن ديني در اعلاميه مباني مشترك است.


-عرفات نسبت به دستيابي سريع به توافق نامه اظهار تمايل كرد. چراكه وضعيت در اراضي اشغالي نابسامان است. همچنين وي تأكيد نمود كه صلح براي دو طرف ضروري است و اسرائيلي ها و فلسطيني ها بايد همزيستي با يكديگر را بياموزند.


-عرفات بر آمادگي خودش براي تكرار اظهارات پيشين خود مبني بر انقضاي ميثاق-كه در ژنو بيان كرده بود-، تأكيد كرد. وي ادله اي نيز در اين رابطه ارائه كرد. از جمله اينكه به موضوع پذيرش وجود دو دولت در فلسطين و پذيرش قطعنامه هاي 242و 338 شوراي امنيت اشاره نمود.


اين تماس ها و ارتباط هاي فشرده هولس فقط يك ماه پيش از امضاي اعلام مباني مشترك در اوسلو به پايان رسيد. اين تلاش هاي وي، موجب شد دو طرف نسبت به تسريع در تحقق مأموريتشان، تشويق شوند. همچنانكه اين تماس هاي هولست به نزديك تر كردن ديدگاه هاي طرفين كمك كرد. امانت داري هولست در انتقال انديشه ها و ايده هاي دو طرف و نيز در انتخاب موضوع هايي كه با دو طرف مطرح مي كرد، در ايجاد اعتماد دو طرفه و نيز تقويت اين امر نقشي بسزا ايفا نمود. چراكه اين اعتماد، در ايجاد اطمينان هر يك از دو طرف به اهداف و مقاصد طرف مقابل، ركني مهم و اساسي تلقي مي شد.*بالاخره اختلافات به پايان مي رسددر جاي ديگر، يادآور شديم كه هولست از حضور وزير خارجه وقت اسرائيل در استكهلم استفاده كرد و با استفاده از اين فرصت به سراغ او رفت. اين رويداد در تاريخ 93/8/17انجام گرفت. هولست از همان جا در تماس با ما بود و در گفتگوهاي دو طرف -كه از ساعت ده شب تا پنج بامداد ادامه يافت-نقش ميانجي را ايفا مي كرد. چراكه وي توانست همه موارد اختلافي موجود را حل كند.


مأموريت او به امضاي اعلاميه مباني مشترك، محدود نشد. بلكه وي براي رسيدن به مرحله اذعان دوجانبه كه نزديك به دو هفته زمان نياز داشت، تلاش كرد. وي براي اين كار از اوسلو به پاريس، تونس و تل آويو و برعكس در حال آمد و شد بود تا اينكه در تاريخ 93/9/10 اين امر به امضا رسيد.ادامه دارد.....

 
 
دوشنبه 29 فروردین 1390  3:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها