0

جنگ اديان حاصل سياست قدرت‌طلبان جهاني است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

جنگ اديان حاصل سياست قدرت‌طلبان جهاني است

نسخه چاپي ارسال به دوستان
"رحيم‌پور ازغدي " در دانشگاه كاتوليك‌هاي اكوادور:
جنگ اديان حاصل سياست قدرت‌طلبان جهاني است

خبرگزاري فارس: يك استاد حوزه و دانشگاه‌هاي كشور اظهار داشت كه همه انسان‌ها با فطرت پاك الهي به دنيا مي‌آيند و اگر تعصب و سياست‌هاي قدرت‌طلبان جهاني وجود نداشته باشد، چيزي به نام جنگ اديان وجود نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمريكاي لاتين، "حسن رحيم‌پور ازغدي " استاد برجسته حوزه و دانشگاه‌هاي كشور كه به منظور معرفي دين مبين اسلام و دستاوردهاي انقلاب اسلامي به تعدادي از كشورهاي آمريكاي لاتين سفر كرده است، در دانشگاه "كاتوليك " كشور اكوادور، به بررسي رابطه اسلام و مسيحيت و ديدگاه قرآن درباره حضرت عيسي (ع) پرداخت.

وي در اين رابطه اظهار داشت: قرآن، عيسي (ع) را روح و كلمه خدا مي‌داند، اما ما وي را خدا يا پسر خدا نمي‌دانيم. به عقيده مسلمانان خداوند يكي است و انسان خدا نيست و خدا نيز انسان نيست. خداوند در قرآن مسلمانان و مسيحيان را از يك خانواده مي‌داند و دستور مي‌دهد اگر مسيحيان به شما حمله و تجاوز نكردند، با آنها مهربان باشيد و با عدالت و قسط با آنان رفتار كنيد.

رحيم‌پور ازغدي به نقل از قرآن و در توصيف "مسلماني " گفت: مسلماني يعني به خداي موسي (ع) و عيسي (ع) و محمد (ص) معتقديم و به قرآن، انجيل، تورات و زبور و همه آياتي كه به همه پيامبران نازل شده است ايمان داريم و پيامبران را از يكديگر جدا نمي‌دانيم و در برابر خداي همه آنان كه يكي است، تسليم هستيم.

اين استاد حوزه و دانشگاه در خصوص رفتار حكومت اسلامي با اقليت‌هاي ديني نيز به سخن امام علي (ع) اشاره كرد كه فرمودند: همه مردم با هر فرهنگ و زبان و ديني فرزندان آدم و حوا هستند و در بين پيروان هر ديني بر اساس قوانين و كتب مقدس همان دين حكم خواهم كرد.

وي افزود: اقليت‌هاي ديني در جامعه اسلامي وظايفي دارند و از آن جمله، بايد مقررات حكومت اسلامي را رعايت كنند، نبايد توطئه كنند و قانون را برهم بزنند، بايد به دولت ماليات پرداخت كنند و همچنين نبايد تلاش كنند بر اكثريت مسلمان مسلط شوند. در خصوص گفت‌گوي ديني و علمي نيز نبايد به اسلام دروغ ببندند تا مسلمانان را غير مسلمان كنند.

رحيم‌پور در ادامه با اشاره به وظايف متقابل حكومت اسلامي در برابر اقليت‌هاي ديني اظهار داشت: حكومت بايد به اقليت‌ها آزادي ديني بدهد و آنان را مجبور به مسلمان شدن نكند. آنان بايد آزادي برگزاري مراسم و مناسك مذهبي خود را داشته باشند. اقليت‌ها مي‌توانند دادگاه‌ها و مراجع قضايي خود را بر اساس قوانين خود داشته باشند و فرزندانشان را به مدارس ويژه خود ببرند. معابد و كليساهاي اقليت‌هاي ديني در اسلام محترم است و هر توهيني به آنها ممنوع و جرم است. دولت وظيفه دارد همانند مسلمانان از امنيت اقليت‌ها در جامعه و همچنين در قبال هجوم خارجيان دفاع كند.

رحيم‌پور ازغدي تاكيد كرد: تبليغات دروغي كه در خصوص عدم رعايت حقوق غير مسلمانان در حكومت‌هاي اسلامي مي‌شود به هيچ وجه صحت ندارد و از منظر قرآن، هر كس به صرف انسان بودن كرامت دارد.

به گفته وي، ما مسلمانان به گفت‌وگو در كنار اخلاق، احترام متقابل و انصاف با كساني كه توان و آگاهي درباره گفت‌وگو را دارند، معتقديم ولي در ابتدا بايد روح تعاليم الهي را شناخت و دانست كه در قرآن و انجيل چه سخناني آمده است.

اين استاد دانشگاه همچنين خاطرنشان كرد: همه انسان‌ها با فطرت پاك الهي به دنيا مي‌آيند و اگر تعصب و سياست‌هاي قدرت‌طلبان جهاني وجود نداشته باشد، چيزي به نام جنگ اديان وجود نخواهد داشت.

در انتهاي اين نشست، رحيم‌پور ازغدي به سوالات دانشجويان و اساتيد دانشگاه كاتوليك اكوادور پاسخ داد. وي در پاسخ به سوالي درباره اتباط سازمان "القاعده " با تفكر اسلامي اظهار داشت: همان استعمارگراني كه اجداد شما را در آمريكاي لاتين قتل‌عام كردند و سرزمين‌هاي شما را اشغال كردند، به استثمار سرزمين‌هاي اسلامي نيز پرداختند. در نتيجه اين استعمار، مقاومت و مبارزه در سرزمين‌هاي اسلامي ايجاد شد كه انقلاب ايران بزرگ‌ترين دستاورد اين مبارزات بود و اكنون نيز شاهد اعتراضات گسترده مردمي عليه حكومت‌هاي ديكتاتوري در منطقه هستيم.

رحيم‌پور در ادامه گفت: گروه‌هايي چون "القاعده " و "طالبان " توسط خود غربي‌ها و در زمان اشغال افغانستان از سوي شوروي سابق به وجود آمدند. هدف از ايجاد اين گروه‌ها مقابله با نيروهاي شوروي بود، اما پس از فروپاشي شوروي و خروج نيروهاي اين كشور از افغانستان، بخشي از بدنه اين گروه‌ها در مقابل خود غربي‌ها قرار گرفتند و با آمريكا درگير شدند.

وي افزود: اكنون غرب سعي دارد به مردم دنيا اين گونه وانمود كند كه همه مقاومت‌هاي اسلامي در ارتباط با اين گروه‌ها بوده و در نتيجه همه جريانات مقاومت تروريست هستند. اما ما مسلمانان با كشتن انسان‌هاي بي‌گناه مخالفيم و در قرآن آمده است كه كشتن يك انسان بي‌گناه برابر با كشتن كل بشريت است.

اين استاد حوزه و دانشگاه اضافه كرد: در اين حال، ما مبارزه با اشغالگران را يك وظيفه ديني و اخلاقي مي‌دانيم و در واقع گروه‌هاي تروريستي افراطي كه در حال حاضر در بين مسلمانان وجود دارند، ريشه در غرب دارند.

رحيم‌پور ازغدي همچنين در پاسخ به سوال ديگري درباره رابطه حكومت با دين در اسلام گفت: اين موضوع نقطه تفاوت ديدگاه اسلام و مسيحيت است. ما ايمان را رابطه‌اي شخصي نمي‌دانيم، بلكه معتقديم ايمان ابعاد اجتماعي نيز دارد. دين تنها يك امر مقدس و در حاشيه نيست، بلكه روش زندگي است و در تعاليم ديني ما دستورات فراواني درباره نحوه عملكرد حاكمان اسلامي و همچنين وظايف اجتماعي مسلمانان آمده است.

انتهاي پيام/ص

 
 
دوشنبه 29 فروردین 1390  2:46 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها