0

تسهيلات قانون جديد اخذ جرايم رانندگي

 
ali_ali0934
ali_ali0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

تسهيلات قانون جديد اخذ جرايم رانندگي

تهران/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی 1390/01/29 رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، تسهیلات قانون جدید اخذ جرایم رانندگی را برشمرد. به گزارش خبرنگار ما، سردار سرتیپ اسکندر مومنی در نشست خبری گفت: قانونگذار در تصویب این قانون علاوه بر بازدارندگی ، تسهیلاتی نیز در نظر گرفته است.

وی معافیت پنج ساله خودروها از معاینه فنی، افزایش یک ماهه مهلت پرداخت جریمه، بکارگیری پلیس افتخاری، تشکیل شعبه ویژه قضایی در حوزه های راهنمایی و رانندگی و اعلام نظر کارشناسی درباره نقص وسیله نقلیه و راه در تصادفات و میزان پرداخت غرامت خودروساز و سازمان های مربوطه را از تسهیلات در نظر گرفته شده قانون جدید اخذ جرایم رانندگی اعلام کرد.

سردار مومنی با بیان اینکه براین اساس اعتبار برگه معاینه فنی از دو سال به پنج سال افزایش یافته است، افزود: بیش از 50 درصد خودروها مشمول این ماده قانونی می شوند.

وی گفت: البته پلیس از ادامه حرکت خودروهای مشمول این قانون که نقص فنی دارند، جلوگیری می کند.

سردار مومنی افزود: اکنون مهلت پرداخت جرائم رانندگی یک ماهه است و در صورت پرداخت نکردن دو برابر می شود، اما با اجرای قانون جدید این مهلت دو برابر می شود.

وی درباره جرایم کنونی که دو برابر شده است، گفت: در لایحه بودجه امسال، بخشش میزان اضافه جرایمی که دو برابر شده، پیش بینی شده است که در صورت تصویب مجلس، متقاضیان می توانند امسال از این بخشودگی استفاده و فقط اصل جریمه را پرداخت کنند.

رئیس پلیس راهور ناجا به نقش ایمنی راه و خودرو در جرائم جدید راهنمایی و رانندگی اشاره کرد و گفت: بر اساس تبصره 3 ماده 14 این قانون، اگر بر اساس نظر کارشناسان، نقص راه و یا وسیله نقلیه علت وقوع تصادف تشخیص داده شود، خودروساز یا سازمان مربوط باید غرامت و خسارت وارده را پرداخت کنند. سردار مومنی افزود: اگر راننده ای با رعایت همه قوانین با عابر پیاده ای که از مسیر مشخص شده یا خط کشی عبور نکند، برخورد کند، عابر پیاده مقصر حادثه شناخته می شود و راننده مسئولیتی ندارد. وی گفت: پلیس می تواند از نیروهای معتمد و داوطلب آموزش دیده برای درج تخلفات استفاده کند . سردار مومنی افزود: پلیس می تواند از مستندات و تصاویری که مردم در اختیارشان قرار می دهند، برای اعمال قانون استفاده کند.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه تلاش می کنیم خطاهایمان را به حداقل برسانیم، گفت: اگر کسی به جرایم اعتراض داشت، می تواند به واحد اجرائیات راهنمایی و رانندگی در سراسر کشور مراجعه کند.

سردار مومنی با بیان اینکه برای رسیدگی دقیق به شکایات مردم، شعب قضایی در حوزه های راهنمایی و رانندگی راه اندازی می شود، گفت: این شعب با حضور قضات مورد تایید رئیس قوه قضائیه و یک کارشناس تصادفات از طرف راهنمایی و رانندگی، به عنوان مشاور فعالیت می کند.

منبع واحد مرکزی خبر

دوشنبه 29 فروردین 1390  2:39 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها