0

نگاهي به كتاب نفحات نفت ، نوشته رضا اميرخاني

 
hamed1368104
hamed1368104
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 3294
محل سکونت : بوشهر

نگاهي به كتاب نفحات نفت ، نوشته رضا اميرخاني

نگاهي به كتاب نفحات نفت ، نوشته رضا اميرخاني
مضرات اقتصاد سه لتي!
جام جم آنلاين: فرهنگ و مديريت وابسته به مهم‌ترين منبع طبيعي ايران يعني نفت نتايج منفي و مثبت خاص خودش را دارد. رضا اميرخاني در كتابي به قول خودش برادرانه براي افرادي كه مي خواهند وارد بازار و كسب و كار شوند، دلنوشته‌اي بلند دارد كه در آن از مضرات وابستگي به نفت سخن مي‌گويد.

كتاب «نفحات نفت» از نشر افق، 12 بخش دارد كه در هريك از آنها نويسنده با مقايسه وضعيت اقتصاد فعلي ايران با گذشته، با كشورهاي هم‌سطح و جهان پيشرفته و البته با اتكا به مشاهدات خودش به تحليل شرايط مي‌پردازد. اميرخاني با تغييري در كلمه «دولتي»، آن را به «سه لتي» تبديل كرده و از وضعيت مديريت اقتصاد در اين وضعيت مي‌گويد.

مثلا در بخشي از كتاب كه عنوان «قانان» بر خود دارد ، مي‌نويسد: اگر گاهي ما با قانون‌هاي كاري‌مان به مشكل برمي‌خوريم، به اين دليل است كه از دل تجربه كاري بيرون نيامده‌اند. اين داستان‌نويس در بخش «بي كارآفرين» كتاب اقتصادي خود به تحليل چرايي اهميت صنعت ساختمان و املاك در كشور مي‌پردازد و در بخش «منطق آزاد!» اوضاع مناطق آزاد ايران را تحليل مي‌كند و از نقش كمرنگ بومي‌ها در فعاليت‌هاي اقتصادي مي‌گويد. بخش «كدام استقلال، كدام پيروزي» اين كتاب به بررسي وضعيت فوتبال در كشور مي‌پردازد و در آن از اين كه بيشتر تيم‌هاي فوتبال بودجه دولتي دارند‌، انتقاد مي‌شود.

نفحات نفت، كتابي سياسي نيست تا بخواهد كسي را محكوم يا تاييد كند.

اميرخاني از مضرات وابستگي به نفت نوشته كه در چنين شرايطي كارآفريني در كشور كم مي‌شود و همه گمان مي‌كنند دولت بايد پول نفتشان را به آنها بدهد. در حالي كه كارآفريني بايد بر دوش مردم باشد و نه دولت.

اميرخاني به صراحت تاكيد مي‌كند كه نه‌تنها با اقتصاد «سه لتي» بر پايه تك‌محصولي نفت مخالف است، بلكه اقتصاد آزاد به شيوه غربي را هم نمي‌پسندد. او مي‌نويسد: «اگر اقتصاد ما به آرامي و به درستي به يك اقتصاد مردمي بدل شود، تازه مي‌توانيم راجع به مدل اقتصادي ايران يا مدل اقتصادي ايران اسلامي بحث كنيم.

در اين صورت مي‌توانيم مطمئن باشيم در اين سير به اقتصادي بومي دست پيدا خواهيم كرد.»

او در بخش آخر كتاب با عنوان «مقصر، مدير سه لتي نيست» مي‌نويسد: «جوان ايراني بايستي بياموزد كه نه فقط براي نفع شخصي، كه براي اعتلاي كشورش نبايد چشم طمع به نفت داشته باشد. جوان ايراني بايستي بياموزد كه ... نفت به امانت دست ماست.»

 
دوشنبه 29 فروردین 1390  10:54 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها