0

شناسايي قارچ عامل بيماري لكه برگي در گيلان

 
mashhadizadeh
mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر

شناسايي قارچ عامل بيماري لكه برگي در گيلان

نسخه چاپي ارسال به دوستان
براي نخستين بار در ايران صورت گرفت؛
شناسايي قارچ عامل بيماري لكه برگي در گيلان

خبرگزاري فارس: رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي گيلان گفت: براي نخستين بار در ايران قارچ عامل بيماري لكه برگي گياه زينتي «اكمئا» در گيلان شناسايي شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، محمود بهمني در جلسه مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان با اشاره به آخرين دستاورد علمي محققان اين مركز اظهار داشت: براي نخستين بار در كشور قارچ عامل بيماري لكه برگي با نام علمي glomerella cingulata توسط ميرحسيني مقدم يكي از محققان بخش گياه‌پزشكي مركز مذكور در ايستگاه تحقيقات گل و گياهان زينتي لاهيجان شناسايي و معرفي شد.


وي ادامه داد: گياه زينتي گلخانه‌اي «اكمئا» بومي نواحي آمريكاي جنوبي به‌ ويژه كشور برزيل است و اين گياه زينتي داراي برگ‌هاي سبز يا سبز متمايل به خاكستري و گل‌هاي لوله‌اي شكل است كه ابتدا به رنگ آبي و سپس قرمز مي‌‌شود.


رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي گيلان با بيان اينكه يكي از بيماري‌هاي مهم اين گياه در داخل گلخانه‌ها، بيماري لكه برگي است، افزود: اين لكه در متن پهنك به تعداد دو تا سه عدد تشكيل شده و در ابتدا به رنگ قهوه‌اي روشن بوده و سپس اين لكه‌ها تيره مي‌شوند و در آلودگي شديد موجب خشك شدن برگ‌هاي پايين گياه مي‌شوند.


وي با اشاره به اينكه قارچ عامل بيماري لكه برگي است، اظهار داشت: اين بيماري از رده‌هاي ناقص فرم جنسي يا كامل اين گياه بوده كه نخستين بار توسط محقق مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي گيلان جداسازي و خالص شده و تاييديه علمي موسسه تحقيقات گياه پزشكي كشور را نيز دريافت كرده است.


بهمني درباره روش مبارزه با اين بيماري افزود: براي مبارزه با اين بيماري حذف فيزيكي و امحاي كامل آنها در خارج از گلخانه و همچنين سمپاشي با قارچ‌كش اكسي كلرايدمس به نسبت دو در هزار قبل از آغاز آلودگي اوليه و دو تا سه بار به فاصله 10 تا 15روز از يكديگر است.

    حمید.bmp

 

 

دوشنبه 29 فروردین 1390  9:17 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها