0

قفل شدن تسهيلات بانكها مشكل جديد صنعت فرش براي نوسازي تكنولوژي

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

قفل شدن تسهيلات بانكها مشكل جديد صنعت فرش براي نوسازي تكنولوژي

نسخه چاپي ارسال به دوستان
در گفت‌وگو با فارس اعلام شد:
قفل شدن تسهيلات بانكها مشكل جديد صنعت فرش براي نوسازي تكنولوژي

خبرگزاري فارس: عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني اروميه گفت: درحالي كه بانكها براي وارد كردن ماشين‌هاي روزآمد با كارخانه‌هاي توليد فرش ماشيني همكاري نمي‌كنند، اين صنعت بازار صادرات خود را به كشورهاي همسايه مي‌دهد.

تركمان غلامي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با بيان مشكلات صنعت نساجي و فرش ماشيني كشور گفت: با افزايش قيمت انرژي و سوخت قيمت تمام شده فرش ماشيني در كشور بالا رفته به طوري كه براي فائق آمدن بر اين مشكل ناچار از وارد كردن ماشين آلات با تكنولوژي روزآمد هستيم كه با توجه با قيمت بالاي آن از تسهيلات بانكي بايد استفاده شود.
عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن اروميه افزود: اين در حالي است كه براي پرداخت ارزش ريالي اين دستگاه‌ها كه يك ميليون و 500 هزار يورو است سيستم‌هاي بانكي مي‌گويند بايد گردش مالي يا فروش مناسب داشته باشيد.
غلامي افزود: اين در حالي است كه گردش حساب سيستم توليد قبلي كه فروش چنداني نداشت نظر بانك را تامين نمي‌كند و به همين دليل تسهيلات ارائه نمي‌دهند.
مديرعامل و رئيس هيئت مديره شركت قالي مرينوس گفت: توسعه و كارآمد كردن سيستم‌هاي توليدي فرش طوري است كه بايد از دستگاه‌هاي پيشرفته‌اي كه معمولا وارداتي از كشور آلمان است، استفاده شود زيرا با اين دستگاه‌ها امكان بافت 900 تخته فرش در ماه بدون ضايعات وجود دارد كه به قيمت 550 تا 600 هزار تومان به فروش مي‌رسد اما با دستگاه‌هاي قديمي تنها 250 تخته در ماه و آن هم با 30 كارگر امكان بافت وجود دارد كه به قيمت 250 هزار تومان به فروش مي‌رسد.
غلامي افزود: اگر چه سيستم‌هاي تحريم تاكنون كارساز نبوده اما بايد براي رفع اين مشكلات نگاه و حمايت مضاعفي از توليد داشته باشيم.
وي همچنين بالارفتن قيمت مواد اوليه از 5 هزار تومان به 6 هزار تومان را از مشكلات ديگر صنعت فرش عنوان كرد و گفت: اين افزايش براي هر تخته فرش كه 40 كيلوگرم ماده اوليه نياز دارد قيمت را با 40 هزار تومان بالا برده است.
عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن اروميه همچنين افزايش قيمت پنبه و كاهش ميزان توليد را طي سال‌هاي گذشته از مشكلات ديگر اين بخش عنوان كرد و گفت: مواد اوليه فرش كه بيشتر از الياف پنبه است در سالهاي 89 و 88 كمياب شد و از سوي ديگر فروشندگان اين الياف نيز براي فرار از ماليات ارزش افزوده سعي در ندادن فاكتور فروش و فروش با قيمت بالا دارند كه اين رويه در حال حاضر هم ادامه دارد.
وي افزود: امروزه در صنعت نساجي افزايش قيمت تمام شده به دليل بالا بودن قيمت انرژي و مواد اوليه چشم‌گير است در حالي كه دولت اجازه افزايش قيمت براي توليد كنندگان را نيز نمي‌دهد و توليد‌كنندگان نمي‌دانند چه كار كنند.
غلامي افزود: در حال حاضر بازارهاي صادراتي فرش ماشيني كشورمان به دليل نداشتن تنوع كافي و عدم استفاده از دستگاه‌هاي مجهز جاي خود را به كشورهاي همسايه داده است به طوري كه بازار عراق دست كارخانجات فرش تركيه است.
اين توليد كننده فرش ماشيني با بيان مثالي در اين خصوص گفت: در سال 87 ، 600 هزار دلار و در سال 88 ،400 هزار دلار و در سال 89 هيچ صادراتي به دليل بالا بودن قيمت مواد اوليه نداشته است.
عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن اروميه در پايان اضافه كرد: جايگاه فرش دستباف كشور ما به دليل كيفيت فوق‌العاده آن هنوز جايگاه اصلي خود را در بازارهاي جهاني حفظ كرده و اميدواريم با به روز كردن تكنولوژي فرش‌هاي ماشيني بازار اين محصولات را نيز به دست بياوريم.
انتهاي پيام/ص

 
 
دوشنبه 29 فروردین 1390  8:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها