0

ضرر 150 توماني مرغداران در مقابل سود 200 توماني دلالان در هر كيلو

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

ضرر 150 توماني مرغداران در مقابل سود 200 توماني دلالان در هر كيلو

نسخه چاپي ارسال به دوستان
در گفت‌وگو با فارس اعلام شد:

خبرگزاري فارس: عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني استان آذربايجان غربي با بيان اينكه در حال حاضر به دليل افزايش قيمت سوخت و بيماري در مرغداري‌ها توليدكننده در هر كيلوگرم 150 تومان ضرر مي‌كند گفت: اين در حالي است كه دليل گراني مرغ واسطه‌ها هستند و در هر كيلوگرم 200 تومان سود مي‌برند.


 

رضا سواري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در خصوص مشكلات مرغداري‌ها افزود: با افزايش قيمت سوخت قيمت تمام شده هر كيلوگرم مرغ 300 تومان افزايش يافته در حالي كه هنوز به قيمت سالهاي گذشته از ما خريداري مي‌كنند.

*درآمد توليد در جيب دلالان

وي افزود: افزايش قيمت سوخت گازوئيل از 165ريال به يك هزار و 530 ريال كه حدود ده برابر است و در كنار آن افزايش هزينه كارگري، حمل و نقل قيمت تمام شده را بالا برده به طوري كه در حال حاضر در هر كيلوگرم مرغ توليد‌كننده 150 تومان ضرر مي‌كند.
وي افزود: در حال حاضر هر كيلوگرم مرغ زنده 2 هزار و 150 تومان به فروش مي‌رسد در حالي كه قيمت منطقي و معقول آن 2 هزار و 500 تومان است.
وي در پاسخ به اينكه قيمت مرغ در بازار بالاتر از اين رقم است، گفت: تمام سود حاصله به جيب دلالان و واسطه‌ها مي‌رود در حالي كه توليد‌كننده در هر كيلوگرم 150 تومان ضرر مي‌كند اما واسطه‌ها در هر كيلوگرم 200 تومان سود مي‌كنند.
سواري تأكيد كرد: دولت بايد با تمام قوا در حذف دلالي و واسطه‌گري در بخش توليد تلاش كند كه اين كار تنها با بهادادن به تشكل ها و حمايت از توليد امكان‌پذير خواهد بود.

*لزوم كارشناسي بيشتر وسايل ترويجي براي مرغداري‌ها

وي با انتقاد از استفاده از جت هيتر ( وسيله جديد گرمايشي مرغداري‌ها) كه اخيراً وزارت جهاد كشاورزي براي كاهش ميزان سوخت مرغداري‌ها ترويج مي‌كند گفت: شركت ما به عنوان اولين وارد‌كننده جت‌هيتر‌ از هلند 8 سال سابقه استفاده از اين دستگاه دارد اما تجربه‌اي كه به دست آمده اين است كه اين دستگاه به دليل اينكه از هواي سالن استفاده مي‌كند به دليل كاهش هواي سالن بيماري‌هاي تنفسي را افزايش داده و ميزان تلفات را تا 15 درصد ارتقاء مي‌بخشد.
وي افزود: اين دستگاه بايد توسط كارشناسان بررسي شود زيرا با توجه به ارتفاع بالاي استان‌هاي كشور از سطح دريا ميزان اكسيژن مورد نياز در مرغداري‌ها هم بيشتر است و استفاده از اين دستگاه به دليل استفاده از اكسيژن داخل سالن، مرغداري‌ها را دچار بيماري‌هاي تنفسي مي‌كند اما شايد در كشورهاي اروپايي كه اختلاف ارتفاع زيادي با سطح دريا ندارند كارايي مناسبي داشته باشد.
سواري افزود: در روش استفاده از هيتر‌هاي كابيني (روش قديم) ميزان تلفات 5 الي6 درصد و ضريب تبديل 1.8 است.
اين مرغدار نمونه گفت: اگر چه استفاده از جت‌هيتر توانسته ميزان سوخت را تا 20 درصد تخليل دهد اما در مقايسه با تلفاتي كه ايجاد مي‌كند بازدهي مناسبي ندارد.

*روش‌هاي كاهش سوخت در مرغداريها

سواري همچنين پيشنهاد كرد، براي استفاده از كاهش سوخت در مرغداري‌ها در گام نخست بايد دولت بهينه‌سازي واحدهاي كشور را با جديت دنبال كند چرا كه در حال حاضر 70 درصد واحدهاي كشور به صورت نيمه صنعتي بوده و در بسياري موارد به دليل اينكه سقف مرغداري‌ها عايق مناسب ندارد 50 درصد گرما از اين ناحيه به هدر مي‌رود همچنين با نصب دستگاه سنجش حداقل و حداكثر تهويه مي‌توان تا حدود زيادي جلوي سوخت اضافي را گرفت.
اين مرغدار نمونه افزود: تا كنون وام تأمين سوخت دريافت نكرده و گندم ارزان‌قيمت نيز كه بعد از اجراي هدفمندي يارانه‌ها براي حمايت از مرغداري ها قرار بود تحويل داده شود تنها يك مرحله از آن را دريافت كرده‌اند. اين در حالي است كه طبق مصوبه دولت قرار بود گندم ارزان قيمت تا آخر سال 89 و طي سه مرحله به مرغداران پرداخت شود.

*دريافت تنها يك مرحله گندم ارزان قيمت از سوي مرغداريها

وي در مورد دليل افزايش اخير قيمت مرغ و تخم‌مرغ در كشور گفت: افزايش بيماري‌ها به ويژه آنفلوآنزا، نيوكاسل و برونشيت تلفات سنگيني به مرغداري‌هاي كشور وارد ساخته به طوري كه اخيراً آمار 8 ميليون قطعه در استان‌هاي قزوين و تهران معدوم شده است.
وي در پايان تأكيد كرد: دولت بايد به فكر توليد‌كننده باشد و به جاي هزينه براي واردات از توليد و صادرات حمايت كند.
اين مرغدار نمونه با تحصيلات مديريت بازرگاني و 23 سال تجربه در اين صنف، 7 بار مرغدار نمونه كشور معرفي شده سال 85 كارآفرين برتر، سال 87 مدير نمونه ملي و واحد مرغداري وي در سال 2004 به عنوان واحد نمونه جهاني انتخاب شده و در حال حاضر براي 250 خانواده در منطقه محروم مهاباد ايجاد اشتغال كرده است.
به گفته وي متولد 1344 شهرستان مهاباد در استان آذربايجان غربي واقع در 200 كيلومتري مرز ايران و عراق است، منطقه‌اي كه قاچاق كالا و ساير اقلام غير قانوني به راحتي انجام مي‌شود، اما او با ابتكار عمل خود از سال 1363 با خريدن يك دستگاه موتور سيكلت، يك سبد خالي، يك ترازو و 2 هزار تومان سرمايه اوليه اقدام به خريد و فروش مرغ در كوچه و خيابان مهاباد و شهرهاي اطراف كرده ، اما هرگز از كار و تلاش و ابتكار عمل خسته نشده و با اميد به آينده و علاقه فراوان به مرغداري، اقدام به پرورش مرغ كرده است، به گونه‌اي كه امروز داراي يك واحد مرغداري مادر به ظرفيت 100 هزار قطعه در هر دوره، يك واحد جوجه كشي به ظرفيت 12 ميليون قطعه در سال، يك واحد پرورش مرغ گوشتي به ظرفيت 200 هزار قطعه در دوره و يك كارخانه خوراك دام و طيور به ظرفيت 60 هزار تن در سال و نيز 60 هكتار زمين كشاورزي مجهز به آبياري نوين است و به گفته خود گردش مالي بيش از 40 ميليارد تومان در سال را در اختيار دارد.

 
 
دوشنبه 29 فروردین 1390  8:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها