0

حمله نظامی هند کشتی ایرانی را غرق کرد

 
salarezeynab
salarezeynab
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6597
محل سکونت : تهران

حمله نظامی هند کشتی ایرانی را غرق کرد

حمله نظامی هند کشتی ایرانی را غرق کرد


فرزند مالك كشتی مرتضی نكته مهم در این ماجرا را ابعاد حقوقی مسأله دانست و گفت: این پرسش بطور جدی برای ما مطرح است كه چرا دولت ایران در قبال حمله نظامی هند به یك كشتی تحت پرچم خود، اقدامی صورت نمی‌دهد؛ در حالیكه این، مسأله‌ای بین دولت‌هاست.
وضعیت خدمه كشتی ماهیگیری ایرانی كه پس از ربوده شدن توسط دزدان دریایی مورد حمله نیروی دریایی هند قرار گرفت؛ با گذشت 16 روز از حادثه همچنان نامعلوم است.

به گزارش خبرنگار مارین نیوز، هشتم فروردین ماه جاری خبرگزاری pti هند اعلام كرد كه نیروی دریایی این كشور، طی عملیاتی سرنشینان یك كشتی ایرانی ربوده شده توسط دزدان دریایی را آزاد كرد؛ اما این رویارویی منجر به غرق شدن این كشتی كه مرتضی نام داشت، شد.

در این گزارش آمده بود: دزدان دریایی اخیرا كشتی ایرانی مرتضی را ربوده بودند و از آن بعنوان كشتی اصلی برای انجام دزدی دریایی استفاده می‌كردند؛ بطوری كه این كشتی را در روزهای 3 تا 6 فروردین ماه جاری برای ربودن كشتی‌های بازرگانی msc.iwa و mv.kensingtan بكار گرفته بودند.

خبرگزاری هندی اعلام كرده بود كه در جریان این رویارویی 16 دزد دریایی دستگیر شده‌اند.

دراین‌باره، مرتضی نیرومند، فرزند مالك كشتی مرتضی، در گفت‌وگویی با خبرنگار مارین نیوز ضمن تشریح ابعاد ماجرا، از سكوت دولت ایران در برابر حمله نظامی هند به كشتی ایرانی ابراز تعجب كرد.

وی با بیان اینكه «شناور صیادی فایبرگلاس مرتضی 17 آبان ماه گذشته پس از اخذ مجوز صید از شیلات بندر كنارك (در سیستان و بلوچستان) با 17 خدمه و تحت پرچم ایران عازم صیدگاه همیشگی در آب‌های آزاد شده بود»، یادآور شد: این كشتی در تاریخ چهارم دی ماه به دست دزدان دریایی سومالی افتاد و خدمه آن، گرفتار شدند.

وی با بیان اینكه «پس از ربوده شدن كشتی، پدرش مكاتباتی با اداره كل شیلات چابهار، فرمانداری چابهار، بانك عامل، شركت تعاونی صیادان و... انجام داد»، گفت: در این مكاتبات، تلاش شد تا با رایزنی، امكان آزادسازی شناور و خدمه آن فراهم شود كه متأسفانه مفیدفایده واقع نشد و هیچگونه حمایتی از سوی دستگاه‌های مسؤول، صورت نگرفت.

نیرومند با بیان اینكه «هفتم فروردین ماه جاری از شناورهای عبوری در منطقه مطلع شدیم كه این كشتی در حمله ناو نیروی دریایی هند غرق شده است»، افزود: علیرغم پیگیری ما از كنسولگری ایران در هند، این مرجع دیپلماتیك تا دهم فروردین موضوع را تأیید نكرده بود.

وی از حضور 30 دزد دریایی بر روی این شناور خبر داد و گفت: در جریان درگیری، دو نفر از خدمه ایرانی شناور كشته و 3تن زخمی شده‌اند كه این موضوع در گزارش منابع هندی عنوان نشده بود.

فرزند مالك كشتی غرق‌شده ایران با بیان اینكه «تمامی خدمه كشتی ایرانی بوده‌اند»، افزود: در حال حاضر، هیچ خبری از وضعیت این افراد نداریم و كنسولگری ایران هم، از دادن گزارش خودداری می‌كند و اعلام كرده ما موارد را به وزارت امور خارجه اعلام می‌كنیم.

وی ادامه داد: كنسولگری صرفا از ما خواست تا مدارك و گذرنامه این افراد به همراه 6 میلیون تومان پول را برای خرید بلیت و بازگشت آنان به كشور ارسال كنیم؛ اما پس از ارسال این موارد هم، خبری از آنها نیامده است.

نیرومند با بیان اینكه «جزئیات موضوع را در نامه‌ای به مدیركل شیلات سیستان و بلوچستان اعلام و رونوشت آن را برای دفتر ریاست‌جمهوری، استانداری، دریابانی و بانك ارسال كرده‌ایم»، تصریح كرد: مشكل اصلی آن است كه ما نمی‌دانیم این موضوع را باید از چه كانالی پیگیری كنیم. در حالیكه علاوه بر موضوعات مختلفی نظیر تسهیلات بانكی شناور و مسایل بیمه‌ای، وضعیت نامعلوم خدمه بیش از هرچیز نگران‌كننده است.

فرزند مالك كشتی مرتضی نكته مهم در این ماجرا را ابعاد حقوقی مسأله دانست و گفت: این پرسش بطور جدی برای ما مطرح است كه چرا دولت ایران در قبال حمله نظامی هند به یك كشتی تحت پرچم خود، اقدامی صورت نمی‌دهد؛ در حالیكه این، مسأله‌ای بین دولت‌هاست.

وی تصریح كرد: گرچه این كشتی تحت تسلط دزدان دریایی قرار گرفته بود؛ اما باز نمی‌تواند این امر، مجوزی برای حمله ناوچه جنگی باشد و به قیمت كشته شدن گروگان‌ها تمام شود.

نیرومند افزود: اگر قرار بود روی جان خدمه شناور ریسك كنیم؛ دریابانی ایران می توانست پیش از این، چنین حمله‌ای را انجام دهد. در حالیكه ما حاضر بودیم برای جلوگیری از به خطر افتادن جان گروگان‌ها، نسبت به مذاكره و پرداخت باج به دزدان اقدام كنیم.

وی با بیان اینكه «دزدان دریایی در این مدت هیچگونه تماسی با ما نگرفتند و تلاش‌های ما نیز برای برقراری كانال ارتباطی و مذاكره با آنان بی‌حاصل ماند»، تصریح كرد: با توجه به ارزش پایین تجاری كشتی‌های صیادی و كوچك، به نظر می‌رسد دزدان دریایی تمایلی به آزاد كردن و حتی باج گرفتن در مورد آنها نداشته باشند؛ بلكه می‌خواهند از آنها بعنوان پایگاه‌هایی برای توسعه فعالیت‌های خود در منطقه استفاده كنند.

فرزند مالك كشتی غرق‌شده مرتضی ارزش این شناور را بالغ بر یك میلیارد تومان عنوان كرد و گفت: تقریبا بازپرداخت كل تسهیلات ساخت این شناور به بانك باقی مانده است و بانك هم بعنوان كمك اعلام كرده كه پس از مكاتبات و بررسی موضوع، حداكثر می‌تواند مهلت بازپرداخت وام را یكسال تمدید كند.

وی در مورد وضعیت بیمه‌ای این شناور و خدمه آن نیز گفت: این كشتی بیمه ایرانی داشت؛ اما بیمه عنوان كرده كه صرفا بیمه را در محدوده آب‌های ایران قبول دارد؛ در حالیكه صیادان كنارك و چابهار همواره برای صید از محدوده آب‌های ایران خارج و به آب‌های آزاد شمال اقیانوس هند می‌روند.

 

یا حسین (ع)

یک شنبه 28 فروردین 1390  11:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها